En Son
Ana Sayfa / Tag Archives: Şirket Ortağı

Tag Archives: Şirket Ortağı

Şirket Ortağı SSK’lı Olabilir mi?

Şirket ortaklarının, ortağı oldukları kendi şirketlerinden SSK’lı olarak bildirilmeleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun  53. maddesi ile; “… kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler.” tanımlaması ile yasaklanmıştır. Şirketin ortağı veya sahibi olan kişiler kendi şirketlerinde SSK’lı olarak gösterilemiyorlar. Ayrıca, şirket sahibi veya ortağı oldukları gün itibarıyla …

Devamını Oku

Ortaklar Şirket Benim Para Benim Deyip Şirketten Borç Alabilir misiniz?

Kanunlarımıza Göre Ortakların Şirkete Borçları Olamaz Mı? Ticari hayatımıza yeni uygulamalar getiren Yeni Türk Ticaret Kanunumuzda ki birçok şirketi ilgilendiren bir konuda şirket ortaklarının şirkete olan borçlarıdır. Birçok şirketimizin hesap planına baktığımızda ortakların şirkete borcu olduğunu görmekteyiz. Peki yeni ticaret kanunumuz bu husus da bir yasaklama getirdi mi? Yasaklama getirdi ise bu nedir ve ne zaman uygulamaya girdi gibi birçok hususu …

Devamını Oku

Yeni TTK’na Göre Şirketinden Para Çeken Ortağa Ceza Geliyor

Yeni Türk Ticaret Kanununun 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi ile beraber, şirket ortaklarının kendi şirketlerinden para çekmeleri artık tarihin tozlu sayfalarında kalmış olacak, başka bir deyişle 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu şirket ortağının şirketten para çekmesine izin vermiyor!

Devamını Oku