En Son
Ana Sayfa / Soru Cevap (page 2)

Soru Cevap

İş Sözleşmesinde Cezai Şart Maddesinin Geçerlilik Şartları

Merhaba Nevzat Bey, Özel bir tıp merkezinde 2 gün önce hemşire olarak işe başladım sözleşme imzaladım. Fakat işi bırakmak istiyorum. Sözleşmenin bir maddesinde tek taraflı feshi halinde 10 bin TL tazminat ödenmesi diye bir madde vardı. İşten ayrılsam bu tazminat bana sorun yaratır mı ? Simge… Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı : Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.  

Devamını Oku

KYK Bursu İle Sigortalı Çalışmak

Merhaba Nevzat Bey, Ben lisans eğitimine devam eden bir üniversite öğrencisiyim.  Bir ay öncesine kadar sigortalı bir işe girdim. Fakat  Kyk dan aldığım öğrenim bursumun kesilmesi durumundan dolayı 4 gün çalışarak ayrıldım ve sigortam 4 günlük bir süreç için yattı. Bir aylık tam olmadı. O süreçten sonra burs aldım. Şimdiyse  part time bir işe girdim. Ayda toplam olarak 8 gün …

Devamını Oku

E Haciz Uygulamasının Detayları

Merhaba Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim; E Haciz Uygulaması Hakkında Bilmemiz Gerekenler konulu yazınızı okuyunca aklıma takılan bazı noktaları sormak istedim. 1-E-Hacizde Tebligat İşlemlerinde hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? (Tebligatta e-tebligat uygulaması var mı? Fiilen borçluya tebligat yapılamadığı durumlarda da e-haciz uygulanabiliyor mu?) 2- E-Haciz yapıldıktan sonra kişi borcunu ilgili kurumla anlaşarak taksitlendirilirse haciz konulan miktar serbest mi kalıyor yoksa …

Devamını Oku

İşveren Hakaret Ediyorsa Sözleşme Fesih Edilebilir mi?

Merhaba; Nevzat Bey çalıştığım yerde sigortam aldığım maaş üstünden yatırılmıyor. Servisim yok; yol parası alamıyorum. Mesailerimi maaş bölü 225 saat üstünden alamıyorum ve 3 defa ücretsiz izne çıkarıldım. Patronumuz iş kanundaki 24. maddeyi defalarca çiğnemiştir. çalışanlara karşı ağır söz ve hakaretleri sürekli kullanıyor. Maaşımı geç alıyorum. Baskı altında imzalar attırmaya kalkıyorlar. Bu sebeplerden dolayı ben pazartesi günü işi bırakmak istiyorum. …

Devamını Oku

İzin Kullandırmayan İşverene İşçinin Haklı Fesih Hakkı

Merhaba; Bir yıl altı aydır aynı yerde çalışıyorum senelik iznimi işveren  kullandırmadı. Bu durumda işten çıkmak ve tazminat almak istiyorum. Bu mümkün müdür?a Teşekkürler Mete B. Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı : Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.  

Devamını Oku

Raporlu İşçi İşten Çıkarılabilir mi?

Selam Nevzat Bey, Benim öğrenmek istediğim konu bir işçi bir yıl içinde aldığı raporların toplamı kaç günü aşarsa işveren işçinin iş akdine son verebilir bu durumda çalışan kıdem ve ihbar tazminatını alabilir mi ve buna benzer işin püf noktaları nelerdir? İşveren tazminatsız çıkış yapma hakkına sahip midir çalışan bu durumda neler yapmalıdır . iyi çalışmalar. Teşekkürler Ümmet Y. Siz Sordunuz …

Devamını Oku

Sigortasız İşçi Çalıştırma

Merhaba Nevzat Bey, 8.5 ay çalıştığım iş yerinde sigortam hiç yapılmadı. Bende bu gerekçeyle işverene haber vermeden işi bıraktım. Maaşımı almaya gittiğimde sözleşmede geçen madde bahane edilerek 15 günlük ücretim verilmedi ve bayram süresinde verilen 10 günlük izinin ücretsiz olduğunu söylediler. Bende bir sonra ki gidişimde telefonumun kamera ve ses kaydını açarak sigortasız olduğum için bu eylemin haksız olduğunu belirttim. …

Devamını Oku

İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Merhaba; Merhaba,08.10.2007 tarihinde finansman sorumlusu olarak başladığım fabrikadaki görevime halen devam etmekteyim. Yalnız firma ekim 2010 tarihinde üretim yapmama kararı almış, bünyesinde çalışan 80 kişiyi işten çıkarmıştır. Firmada son kalan kişi olarak 60 dönümlük bir fabrikada 16 Ocak 2012 tarihinden itibaren tek başıma işleri yönetmeye çalışıyorum. Firmada yönetim binasından oldukça uzakta giriş kapısında 1 adet silahsız güvenlik görevlisi var. Kesinlikle …

Devamını Oku

Çorum’da Kız Yurdu Açana Teşvik Var mı?

Merhaba Nevzat Bey, Çorumda özel kız yurdu açmayı düşünüyorum. Bunun için uygun kiralık binaları araştırıyorum şu an. Bu konuda devletin verdiği hangi teşviklerden faydalanabilirim. Hibe veya kredilendirmeler mevcut mu? Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim. Turgay Y.   Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı : Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

Devamını Oku

Emekli Olup Tekrar Çalışanların Hakları

Merhaba; Emeklilik durumunda izin hak edişi? En son çalıştığı yer olan A şirketinde 6 yıl çalıştıktan sonra haklarını alarak emekli olan bir çalışan, aynı şirkette çalışmaya devam ettiğinde yıllık izin hak edişi hesaplanırken, A şirketinde ilk işe başlama tarihi mi alınır, yoksa kıdem tazminatı ödendiği için yeni işe girmiş gibi mi hak ediş hesaplanır? Teşekkürler Aslı T. Siz Sordunuz Nevzat Erdağ …

Devamını Oku