En Son
Ana Sayfa / Makaleler / Torba Yasa Yapılandırması

Torba Yasa Yapılandırması

res112-300x20002.07.2012 tarihinde ödenmesi gereken SGK yapılandırma taksidimi de ödeyemeyerek, 2012 içinde 3 taksit aksatmış ve yapılandırmam bozulmuştur.

Geçici 19.madde de belirtilen “15.06.2012 itibariyle taksit ihlali” hükmü kapsamına girebilir miyim?

Yani 15.06.2012 tarihine göre 3 taksit aksatanlar faydalanıyor, ama 2 taksit aksatanlar faydalanmıyor gibi anlıyorum. Bu doğru mudur?

Saygılarımla

Adil ŞENOL

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Merhaba Adil Bey,

6322 sayılı Kanunun 42 nci maddesiyle 6111 sayılı Kanuna eklenen geçici 19 uncu madde hükmü aşağıda yer almaktadır.

“GEÇİCİ MADDE 19 – (1) Bu Kanunun Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Kısımlarına göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, bu tutarları ödemeleri gerektiği tarihten itibaren Kanunun 19 uncu maddesinde belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren dört ay içerisinde ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.

Maddeden anlaşıldığı gibi açık ve nettir taksit sayısı belirtilmemiş geçikmiş tüm borçlarınızı 31/10/2012 ye kadar ödeyip vadesi gelen ödemelerinizde yaparsanız taksitlendirme devam eder.

Saygılarımla

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

Benzer Konu

Türkiye’deki Engelliler İle İlgili Yapılan Düzenlemeler

Engellilerimize neler yapılıyor? Engellilik; doğuştan veya sonradan gelen herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, …

11 yorumlar

  1. Nevzat Bey merhaba,
    28.02.2012 ve 30.04.2012 tarihli SGK yapılandırma taksitlerimizi ödeyemedik. 31.08.2012 tarihli taksitimizi ise bankaların SGK ile bağlantı kuramaması, sadece cari prim borçlarını tahsil edebilmedi vadesi geçmiş borçlar ile taksitleri tahsil edememesi yüzünden cebimizde paramız olduğu halde ödeyemedik ve yapıalndırmamız bozuldu.
    6322sayılı Kanunun geçici 19 maddesinde açıkça 15.06.2012 tarihinde önce yapılandırması bozulanlar başvurabilir diyor. Sizin yorumunuzdan sonra bende bunun üzerinde vakit harcadım ve şöyle bir mantık yürüttüm. Geçici 19. madde ile 15.06.2012 tarihinden önceki taksitlerin vadesi geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi durumunda 31.10.2012 tarihine kadar yatırılabiliyor. Dolayısı ile bizim yapılandırmamız 05.09.2012 tarihinde bozulmuş olsa dahi 31.10.2012 tarihine kadar şubat veya nisan taksitlerimizi ödediğimizde vadesinde ödenmiş gibisayılacak ve 2 taksit aksatılmış gibiolacağından yapılandırma tekrar aktif hale gelecek diye düşünüyorum. Bu konuda sizde değerligörüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    İyi çalışmalar.

    • Burak bey merhaba,
      Düşünceniz tamamen doğru 15.06.2012 öncesi yapılandırma borçlarınızı ödediğinizde geçmiş dönem sıfırlanmış oluyor bundan sonra 2 kez taksitleri aksatma geç ödeme hakkınız var bu durumda taksitlendirme devam eder ödeme vadesi geçmiş taksitlerinizi hemen ödemenizi ve bundan sonraki taksitleri aksatmamanızı öneririm

  2. Ali Rıza Önder

    Merhaba. Benim de yapılandırmam bozuldu. Yaniden faydalanma hakkım doğdu ve faydalandım da. Ancak bir şeyi anlayamadım. Ben 7. taksidi hiç ödememiştim. 8. taksit zamanı geldi onu da geçirdim. Sonra yeniden faydalanma hakkı doğunca gidip her iki taksidi de ödedim. Peki ben 7. taksidin zamanını geçirdikten sonra henüz 8. taksidin ödeme zamanı gelmeden ödememi yapsaydım; sonra da 8. taksidi geciktirseydim yine de yapılandırmam bozulur muydu? Daha net ifadeyle gecikmeli cezalı da olsa yapılan ödeme zamanında yapılmış ödeme yerine geçiyor mu? Daha sonraki bir zamanda bir kez daha gecikince sen eskiden de bir kez gecikmeli ödemişsin bununla iki oldu ve yapılandırman bozuldu derler mi? Daha şimdiden 9. taksidi de geciktirdim. Kolaylıklar dilerim.

    • Merhaba Alirıza bey,
      6322 sayılı Kanunun 42 nci maddesiyle 6111 sayılı Kanuna eklenen geçici 19 uncu maddesinde belirlenen şartlara baktığımızda Şunu görüyoruz; 15.6.2012 tarihi itibarıyla Kanundan yararlanma hakkını kaybetmiş olanlara maddede öngörülen şartları yerine getirmeleri koşuluyla yeniden Kanundan yararlanma hakkı tanımaktadır
      “geç ödeme zammı ile birlikte bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren dört ay içerisinde ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır.”
      Bundan ne anlamalıyız; 15 ekim 2012 ye kadar ödenmemiş taksitlerinizi ödediğiniz takdirde yapılanmanız yeni başlamış gibi olacak bu tarihten sonra 2 taksidi ödemez iseniz yapılandırmanız tekrar bozulacaktır.

      .

      • Ali Rıza Önder

        Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak sorumu şu şekilde de sormak istiyorum izninizle. Malum millet olarak her şeyi son güne bırakırız. Diyelim ki 10. taksit bugün yatması gerekiyordu yetiştiremedim ertesi güne kaldı. 11. veya daha sonraki bir taksitte da aynı şey başıma gelse iki kez zamanında ödenmediği gerekçesiyle yapılandırmam bozulur mu yoksa bir taksidi gecikmeli de olsa ödediğimiz zaman zamanında ödenmiş gibi mi olur? Yani iki kez ödenmeme durumu, zimmette iki taksit borcu kaldığı takdirde midir? Kolaylıklar.

  3. Merhaba. 19 uncu madde’den faydalandım ancak iş yoğunluğundan dolayı 30 Kasım’da ki taksitimi yatırmayı unuttum. Ertesi gün gib sitesinden ödemek istediğimde.. Ödemeyi ihlal ettiğim gibi bir yazı çıkıyor ve vergi dairesine gitmem gerektiği yazıyor.. yani 19 uncu maddeden 30 Ekimde faydalanmıştım. Ve 30 kasımdaki ilk taksitimi yatıramadım. Yukarıdaki cevaplarınızı okudum.. Taksitlendirmem şuan bozuldumu?

    • Merhaba Kadir bey,
      Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. 6111 yapılandırmalarında 1 taksidi ödememek yapılandırmayı bozmaz kanunda 2 taksit ödenmediği zaman yapıladırma bozulur sizin anlattığınıza göre bu henüz oluşmamış vergi dairesine gidince ödenmeyen borcu ödeyin sonra ilgili servisle görüşmenizi öneririm.
      Saygılarımla,

      • Nevzat bey merhaba, öncelikle 24 saat bile geçmeden cevaplandırdığınız için ayrıca teşekkür ederim bizlere ve işinize önem veriyorsunuz.. Ne kadar güzel.. keşke herkes sizin gibi olabilse….

        Bu gün vergi dairesiyle görüştüm. Ve örnek teşkil etmesi için paylaşmak istiyorum..

        6111 yapılandırma sonrası sözleşmeyi ihlal eden ve daha sonra geçici 19 maddenin çıktığı haziran 2012 ayından itibaren bu maddeden faydalanmak isteyip son gün olan 30 Ekim’de toplu ödeme yapan arkadaşlar…… 30 ekimde geçmiş dönem toplu ödeme yaparak,, haziran ayı itibariyle temmuz agustos eylül ayları arasında 2 sefer geciktirme yapmış oluyorsunuz.. Burada yanlış şu,, malıye bakanı bıze sanki 30 ekıme kadar zamanımız var gibi anlattı hep oyle okuduk.. halbukı zaten hazıran ayında işlemeye başlamış zaman ekımde odeme yapdıgımızda gecıkmelı yapmıs olmuşuz…

        ben 30 ekımde toplu ödeme yapmıstım ama zaten hazıran ile ekim ayları arasında ödeme yapamdııgm için taksıtımı aksatmısım.. 30 kasım taksıtımıde untunca.. Bu gün dilekce verdim bir umut 30 kasım taksıtımı ödemeye çalışıyorum.. kabul olmaz ise tekrar sözleşmem bozulacak…

        • Öyle çok çalışıyoruz ki unutuyor insan yatırmayı.. boş boş evde oturmuyoruz ki unutmayalım.. Başakalarına yardım etmekten kendi taksıtımızı unutuyoruz.. Hayat!!

  4. merhaba

    9 taksitimide ödedim fakat bunlardan 7. ve 9. takstin ödemesi 1er gün geçmişti.10.taksitte 4 gün geçti kartla ödemeye çalışınca ödeyemeyeceğim konusunda uyarı verdi.malum ücretli çalışan olunca maaş günlerinde bazen problem oluyor bir iki gün aksama yaşanmasıda gayet normal.sadece bunun için böyle iptal olması saçma ve çok acımasız.vergi dairesine henüz gidemedim arayıp sorduğumda taksitlendirmenin iptal olduğu ama daireye gelip görüşlmesini ve vergi dairesinde bünyesinde tekrar taksit yapılacağı söylendi.bu bilgi doğrumdur yada normal taksitlendirmem devam edermi.şimdiden çok teşekkür ederim…

    • Merhaba Gülcan hanım,
      Torba yasa diye tanımlanan 6111 sayılı yasa ile yapılandırmada bulunanların taksitlerini aksatanlar için Hazi,ran 2012 de bir şans verildi aksatılmış taksitlerini ödemeleri kaydı ile yapılandırma devam ettirildi anladığım kadarı ile siz bunuda kaçırmışsınız 6111 sayılı yasada acık bir şekilde 2 kez ödemenin geçikmesi halinde yapılandırmanın bozulacağı belirtilmiş siz 3 taksidi aksatmışsınız yapılandırmanız bozulmuştur fakat vergi daireleri bozulan yapılandırmayı yeniden taksitlendirebiliyorlar size bu konuda verilen bilgi doğrudur vergi dairenize gidip tüm borçlarınıza tekrar taksitlendirme talep etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir