En Son
Ana Sayfa / Kanunlar / İş Kanunu / İzin Kullandırmayan İşverene İşçinin Haklı Fesih Hakkı

İzin Kullandırmayan İşverene İşçinin Haklı Fesih Hakkı

nevzat-erdag-164-izinMerhaba;
Bir yıl altı aydır aynı yerde çalışıyorum senelik iznimi işveren  kullandırmadı. Bu durumda işten çıkmak ve tazminat almak istiyorum. Bu mümkün müdür?a

Teşekkürler

Mete B.

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Mete bey  merhaba,

İzin Kullandırmayan İşverene İşçinin  Haklı Fesih Hakkı

Anayasamızın  Çalışma Şartları Ve Dinlenme Hakkı  konulu 50. Maddesinde;

  • Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.
  • Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.

Açıklaması ile çalışan işçinin izin hakkının  aynı zamanda Anayasal bir hak olduğu tanımlamıştır.Dinlenme hakkı işçiye yasayla tanınmıştır ve bu haktan vazgeçilemez.

Yıllık ücretli izne ilişkin hususlar 4857 sayılı İş Kanunumuzun 53. ile 60. maddeleri arasında düzenlenmiş olup konuyla ilgili birde yönetmelik yayınlanmıştır.İş kanununun 54. maddesinde:“İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.” denilmektedir. Bir başka deyişle çalışan iznini hak ettiği tarihten, bir sonraki hak ediş tarihine kadar kullanması gerekir. İşverenler iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerine bu haklarını kesintisiz olarak kullandırmalı dırlar  Ancak işçi onay verirse yıllık izin süresi bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3’ e bölünebilir

İş Kanununun 24. maddesi, işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih edebileceği gerekçeleri göstermiştir. Çalışanın yıllık ücretli iznini hak ediş tarihinden itibaren, yeni hak ediş tarihine kadar kullandırmayan işverenin bu davranışı, Ahlak ve İyi niyet kurallarına uymayan davranışlar kapsamına girmektedir. Yargıtayın vermiş olduğu kararlarda bu doğrultudadır

T.C. Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin  2001/17459 esas numaralı kararında;

Hak kazandığı izni çalışmakta iken işverenden isteyen işçi kendisine böyle bir iznin kullandırılmayacağı açık ve kesin şekilde ifade edildiği takdirde iş Kanununda tanınmış olan haklarını kullanabilir. Örneğin işçi için bu durum sözleşmeyi haklı nedenle fesih yetkisi verir demektedir.

Konuyu özetleyecek olursak

1-İşçi yukarıda belirttiğim şekillerde yıllık ücretli izni hak etmeli

2-Yıllık ücretli iznini kullanmak istediğine dair talepte bulunmalı

3-İşvereninde yeni hak ediş tarihine kadar iznini kullandırmaması gerekir.

Bu 3 durum oluşması halinde işçi yıllık izni kullandırılmadığı için iş kanununa göre haklı sebeple hizmet akdini fesih edebilir.

Haklı Fesih Halinde Tazminatların Durumu

 İş kanunu 26/2. Maddesi haklı fesih sebepleri ile işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenler in diğer taraftan tazminat hakları saklıdır. ‘ demektedir. İş hukukunda, ihbar ve kıdem tazminatı olarak iki özel tazminat türü vardır. İhbar tazminatı, haklı fesih durumunda istenemez. Kıdem tazminatının ise istenebileceğine ilişkin 1475 sayılı İş kanunu 14.maddede özel düzenleme vardır.

İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle feshi halinde, sadece kıdem tazminatı ve varsa yıllık izin ücreti ile diğer ücret alacakları talep edilebilir. Kıdem tazminatı dışında başkaca maddi ya da manevi bir tazminat hakkı doğmaz.

Saygılarımla

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

Benzer Konu

Sosyal Medyada İşverene Hakaret Haklı Fesih Sebebi midir?

Facebook ve Twitter başta olma üzere birçok sosyal medya sitesinde insanlar paylaşımlar yapmakta ve bu …

17 yorumlar

  1. merhabalar ben özel bir şirkette 4 yıldır çalışmaktayım,ve her yıl sadece 7 gün izin kullanıyorum duydumki senelik izin 15 günmüş ama çalıştıgım şirketten geri kalan iznimi vermiyor ücretinide ödemiyor,resmi tatillerdede çalışıyorum mesai olarak bankaya yatıyor geri elden alıyorlar,birde 1000 tl maaş alırken bankaya asgariden yatıyor,bunları şirkete söyledim işine geliyrsa dediler,bu sebeplerden dolayı kendim çıksam kıdem tazminatı alabilirmiyim,ve ne yapmam lazım işçinin hakkı yokmu….cevabınızı email atarsanız memnun olurum SAYGILARIMLA

  2. slm ben özel bir şirkette 1 yılldır çalışmakktayım iş verenime yıllık izinimi kullanmak istediğimi söyledim yıllık izin olmadığını ve veremeyeceğini söyledi ve ben önemli sorunlarım ve psikolojimi düzeltmek için izin kullanmak zorundayım ne yapmam gerekir bana yardımcı olurmusunuz lütfen SAYGILARIMLA

    • salim bey merhaba,
      İş kanununun 54. maddesinde:“İşçi yukarıdaki fıkralar ve 55 inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır.” denilmektedir. işvereninizden hakettiğiniz yıllık izninizi kullanmak istediğinizi yazılı olarak talep edin bu evrak kayıttan gecen dilekce olabileceği gibi noterden ihbar şeklindede olabilir.

  3. slm hayırlı gunler bende özel bir sirketde calısmaktayım senelik izinim geldi ama isver eleman sıkıntısı yuzende bana
    senelik izinmi vwermiyor
    ve bu uyzden bende snelik iznmi cıkamyorum artık bizi 8 saatden fazla calıstır yor hastanye gidecegim zaman izin istedigimz zaman vermiyor ne yapacagım bana yardımcı olur musunuz?
    ,

    • Aslan bey merhaba,
      yıllık iznin hakedildiği halde verilmemesi yasal değildir. Fakat izninizi resmi yolla işverende bir evrak kayıt sistemi varsa ordan yoksa noterden izninizi kullanmak istediğinizi beyan edin buna rağmen kullandırılmaz ise o zaman yasal haklarınızı kullanabilirsiniz

  4. SELAMLAR BEN BIR NAKLIYE FIRMASINDA CALISIYORUM HALA CALIŞMAKTAYIM VE 5 . YILIM HIC YILLIK IZIN KULLANMADIM

    • Murat bey merhaba,
      yıllık izinler her yıl kullanılmak zorunda kullanmadığınız izin bedellerini iş akdiniz son bulduğunda işverenden talep edebilirsiniz

  5. Merhaba ben özel bi şirkette 5 yıldır çalışıyorum şirket personel eksik diye haftalık izinimizi kullandırmıyor istifa etsem tazminat alırmıyım ayrıca 3 yıldırda gece çalışıyorum.

    • Merhaba Şaban bey,
      4857 sayılı İş Kanununun 68 inci maddesindeki esaslar uyarınca ara dinlenmesi verilir. İşin niteliği, bir işyerinin aynı bölümündeki bütün işçilere aynı saatte ara dinlenmesi verilmesine olanak bırakmıyorsa, bu dinlenme, işçilere, gruplar halinde arka arkaya çalışma süresinin ortalarından başlayarak İş Kanunu ve bu Yönetmelikteki esaslara göre verilir. Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, işçilere, haftanın bir gününde 24 saatten az olmamak üzere ve nöbetleşme yolu ile hafta tatili verilmesi zorunludur
      4857 Sayılı İş Kanunu 69. Maddesinde Gece süresi ve gece çalışmaları hakkında şöyle söyler

      Çalışma hayatında “gece” en geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.
      Bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun bazı bölgelerinin özellikleri bakımından, çalışma hayatına ilişkin “gece” başlangıcının daha geriye alınması veya yaz ve kış saatlerinin ayarlanması, yahut gün döneminin başlama ve bitme saatlerinin belirtilmesi suretiyle birinci fıkradaki hükmün uygulama şekillerini tespit etmek yahut bazı gece çalışmalarına herhangi bir oranda fazla ücret ödenmesi usulünü koymak veyahut gece işletilmelerinde ekonomik bir zorunluluk bulunmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmalarını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkartılabilir.
      İşçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez.
      Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları kullanılan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle postalar sıraya konur. Gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir.
      Postası değiştirilecek işçi kesintisiz en az onbir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz..

  6. 31 aydir calistigim is yerinden benim is cikisimi verdiler kac gun yiilik izin alacagim car tesekkur ederim

    • Mehmet bey iş kanunda yıllık olarak hesaplanan izinde
      usül 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 gün(her tam yıl için hesaplanır)

  7. Merhaba ben bir şirkette çalışıyorum 7yildir senelik iznimi vermiyorlar çıkaramadım maasimdan kesiyor lar ne yapmam gerekiyor tazminat alabilirmiykm

    • Yargıtay 9.HD. 2011/31608 E. 2011/35332 K. 06.10.2011) kararında yıllık iznin kullandırılmamasının işcinin haklı fesih hakkına sahip olduğunu bildirmektedir karar şöyle “Anayasa tarafından teminat altına alınan dinlenme hakkı ihlal edilmiş olur. İşveren normatif uygulamaların aksine fesih hakkını kullanmıştır. Davalı işveren tarafından yapılan fesih haksızdır. Davacı işçinin kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulü yerine reddine karar verilmesi isabetsizdir.”

  8. Merhaba Ben 9 yıldır aynı firmada çalışıyorum İçeride birikmiş yıllık izinlerim var şu ana kadar 30 gün
    Ama zar zor bir hafta izin aldım ama bana izine çıktığına dair belge vermiyorlar. Ben şimdi izne çıkarken çekinerek çıkıyorum acaba beni devamsız gösterip iş akdimi feshedebililermi diye.
    Simdiden Teşekkürler

    • İsmail bey merhaba,
      yıllık izninizi kullanırken bunu dilekce ile talep edip işveren onayınıda almanız gerekir sadece sözle izne ayrılmak doğru değil dediğiniz gibi kötü niyetli davranılacak olsa siz kendinizi izinli düşünürken devamsızlık tutanakları ile iş akdinizfesih yapılsa haklı iken haksız durumda kalacaksınız bu yüzden izinli olduğunuzu ispatlayıcı mesaj,mail izin yazısı vs almanız en dogrusu

  9. Merhabalar 10 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım içeride birikmiş 57 gün iznim var ve personel yetersizliginden izine çıkamıyorum çıksamda bir hafta çıkabiliyorum artık çok sıkıldım bu durumdan ve haklarımı alıp ayrılmak istiyorum sizce hangi yolu izlemeliyim ne yapmalıyım bilgi vermenizi rica ederim

    • Faruk bey merhaba,
      işten ayrılmanız durumunda
      iki seceneginiz var
      iş kanunda belirtilen haklı fesih hakkınıza uyan bir durum var ise bu gerekce ile fesih yapıp haklarınızı talep etmek
      2- istifa edip kullanmadığınız izin vs haklarınızı alıp tazminatsız ayrılmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir