Son Haberler

Sigortasız İşçi Çalıştırma

157Merhaba Nevzat Bey,
8.5 ay çalıştığım iş yerinde sigortam hiç yapılmadı. Bende bu gerekçeyle işverene haber vermeden işi bıraktım. Maaşımı almaya gittiğimde sözleşmede geçen madde bahane edilerek 15 günlük ücretim verilmedi ve bayram süresinde verilen 10 günlük izinin ücretsiz olduğunu söylediler. Bende bir sonra ki gidişimde telefonumun kamera ve ses kaydını açarak sigortasız olduğum için bu eylemin haksız olduğunu belirttim. İşverense benim çalışma sürecimde sadece 1 aylık sigortamın yapılı olduğunu söyleyerek bu eylemin kanuni olduğunu belirtti ve sözlerine “hiçbir elemanın ilk 3 ay sigortasını yapmayacağımı herkese sözlü olarak beyan ettim kimsenin sigortasını da o süreden önce yapmadım ” diye ekledi ama internet üzerinden yaptığım araştırmada sigorta girişimin dahi yapılmadığını gördüm. Ses kaydı ve şahitle işvereni dava ederek 15 günlük kesinti ücretini ve tazminat alabilmem mümkün müdür?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Orhan YILDIRIM

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :
Merhaba Orhan Bey,
İş kanunumuzun 11. Maddesinde şöyle denmektedir:
– (1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.
– (2) İş verenler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının;
(a) bendi kapsamında sigortalı sayılanları, çalışmaya başladıkları tarihten önce, kuruma e-sigorta yoluyla bildirmekle yükümlüdür demektedir.
Yani işverenin iş kanununa göre işe başlamadan bir gün önce işe girişinizi yapması yasal zorunluluktur. Sigortasız işçi çalıştıran işveren 1 yıl için asgari ücretin 38 katı ceza öder. İşveren defter tutmuyorsa özel inşaat gibi 1 yıl için 28 asgari ücret katı ceza alır. Fakat anladığım kadarı ile sizin beklentiniz işverenin cezalandırılması değil alacaklarınızı tahsil etmek işvereniniz sizi sigortasız çalıştırmakla kalmayıp alacaklarınızı da ödemiyor ise 8,5 aydır sigortasız olduğunuzu ve alacaklarınızı tahsil etmediğinizi ispatlayabiliyor iseniz;
Önce noterden ihtar ile alacaklarınızın ödenmesini talep edin ödenmez ise,
Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat edebilirsiniz iş müfettişleri firmayı incelemeye sevk eder ve inceleme sonucunda işverene yukarıdaki cezaları kesmenin yanında firmayı ödemelerinizi yapmaya zorlayabilir.
Ayrıca tahsil edemediğiniz alacaklarınız ve sigortasız çalıştırılmış olmanızın tazmini için işverene dava açabilirsiniz. Tabi ki tüm iddialarınızı ispatlamanız gerekecektir.
Fakat ses kaydı yapmış olmanız sıkıntı olabilir şöyle ki,
Yeni 6100 sayılı HMK ispat hakkını açıklayan 189. maddesi şöyledir:
(1) Taraflar, kanunda belirtilen süre ve usule uygun olarak ispat hakkına sahiptir.
(2) Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz.
(3) Kanunun belirli delillerle ispatını emrettiği hususlar, başka delillerle ispat olunamaz.
(4) Bir vakıanın ispatı için gösterilen delilin caiz olup olmadığına mahkemece karar verilir.
Gerekçesinden; ikinci fıkra ile ispat hakkının delillere ilişkin yönünün hukuki çerçevesi çizilmiş, bir davada ileri sürülebilecek her türlü delilin mutlaka hukuka uygun yollardan elde edilmiş deliller olması esası getirilmiştir.
Yine 133. maddede – (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
demektedir yani yapmış olduğunuz ses kayıtları kanuni değil o yüzden işverenin şikayetinde sizi hukuki açıdan sıkıntıya sokabilir tavsiyem ses kaydını karıştırmadan Çalışma Bakanlığına müracaatta bulunun.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

Beğen Paylaş

Pinterest

123 yorum

 1. Orhan Yıldırım

  Yardımınız için çok teşekkür ederim.

 2. Mrb ben harita sektörüyle ugraşmakta olan topoğrafım 7 yıldır degişik harita firmalarında çalıştım son 10 aydır bir harita firmasında çalışmakta idim ama ben ögrendimki benim sigortam yatmıyor ben sigortamı istedim ve beni o anda işten çıkardılar ve içerde alacagımıda vermiyorlar beni oyalıyorlar benim maddi durumum zayıf oldugu için bir yerlere ulaşamıyorum nereye şikayet edecegimi nereden yardım alacagımı bilemiyorum.
  Benim 10 aydır sigortam yatmadıgı için işten çıkardılar(tazminat hakkımı kaybettim,asgari geçim ücretimi verilmedi,hafta sonları çalıştım tatil ücretimi vermediler,hergün 6 saat mesai yaptım vermediler ve maaşlarımdaki kesintileri ödemediler)davayı ispatlayacak elimde olan belgeler ise
  Bana şirketten verilen şirkete adına çalıştığıma dair sözleşme
  Patron,şirket müdürü ve devlet mühendisi adına atılan benim çalıştıgıma dair imzalar
  Elimde şirket adına çalıştıgıma dair devlet bilirkişileri imzaları ve şahitleri
  Aynı yerde çalıştıgımız şahit çalışma arkadaşları
  Ve şikayetçi olmayan sigortasız çalışanlar, aldıgı maaş kadar primleri yatmayanlar
  Ben bu konu hakkında siz degerli büyüklerimden yardımlarınızı bekliyorum şididen teşekkürederim

  • Merhaba Mustafa bey ,
   Öncelikle işvereninizle konuşmanızı hakedişlerinizi ödemesini isteyin. Olumsuz olması durumunda durumunuzu anlatan çalıştığınız firmanın ünvanı adresi vs olan ayrıntılı bir dilekce ile iş kur müdürlüğüne ve çalışma bakanlığı il müdürlüğüne şikayette bulunun iş kur hemen işlem yapıyor

 3. kayıt dışı alt tabak işçi sıfı cahil

  benim gibi yıllarca elime biraz daha fazla para geçsin diye kayıt dışı çalışan çalışmak zorunda olan bir çok kişi var, bu yazıyı onlardan biri de okur….. şimdi diyen olur, kardeş sen cahilsen biz naapalım, evet cahiliz, ben parama bakarım deyip sus pus hale geldik/getirildik, bende dahil koyun olmayı seçtik, nedeni de şikayet ederken bile önümüze getirilen prosedürler, yok evrak lazımmış, yok çalışan birinin sgk’sının yatırılmadığını ispatmış, yok pizzacı faturasıymış falan filan.. sanki biz doğuştan hukuk fakultesi mezunuyuz, komser kolomboyuz … bizzat adres veriyorum takan yok…özellikle tekstil/konfeksiyon atölyelerinde, madem bu kadar miikemmmel denetleme mekanizmamız var, her yer on numara müfettiş kaynıyor ! çok sıkı denetleniyor da hala nasıl oluyorda millet 10-15 makinalı ismi bile olamayan atölyeler açıyor ha ??? nasıl denetleniyor buralar, ACABA O DENETLEYENLERİN CEBİNE BİRİLERİ YUNUS EMRELER Mİ SIKIŞTIRIYOR !
  acabası yok olan bu !! siz böyle merdiven altı yerlerin hala denetlendiğini göz açtırılmadığını sanın! herif açıyor dükkanı, sonra emmioğlunun kayıtlı işyerinin sigortalı personel listesini dayıyor devletimizin memurunun GÖZÜNE al sana ispat, al sana kayıt, herşey kanuna uygun, ne güzel dimi, Ha bu ülkede yaptığı işi maaş karşılığı gibi görmeyip hakkıyla yapan insan yokmu VAR, varda samanlıkta iğne gibi, evinin alt katındaki işyerinin sicil kaydı var mı yok mu diye araştırmayıp sesini çıkarmayan mı haklı? çalışıp şikayet etsem noolucak diyen benmi ? cebine maaşı kadar para sıkıştırılan devletimizin aç memuru mu haklı ? HANGİMİZ HAKLI?
  işini hakkıyla yapan dürüst müfettişler bunu okuyorsa tekstile ağırlık versin, ortalık şenlensin, devletimizin kasası dolsun, milletimiz varolsun.
  eğer hakkımızı savunmayı bilseydik böyle internet sitelerinin kutusuna dert yanmazdık, çok sevgili başbakanımız anayasayı değiştirdi madem şu osmanlıdan kalma hiçbir şey anlamadığımız hukuksal terimlerin yerine bizim gibi liseyi bile okuyamamış alt tabakanın da anlayabileceği tanımlar getirsin de HAKKIMIZI SAVUNAN KİŞİYE BİR TON PARA VERMEYELİM, kendi hakkımızı kendimiz savunalım, avukatlarda pazarda limon satsın banane.
  yazdıklarımı denetleyip siteye koymassan senide gece uyurken karabasanlar tırmalasın edministreytir

  • Merhaba,
   Yazdıklarınızdan bazı kelimeleri çıkararak aynen yayınlıyorum ama bunu karabasanlar tırmalamasın diye değil kişisel sorumluluğum gereği yapıyorum bu web sitesinde gücüm nispetinde insanlara hiçbir ücret almadan faydalı olmayı sosyal sorumluluk olarak kabul edip bildiklerimi paylaşmak adına bunu yapıyorum.
   Ülkemizde sosyal güvenlik kurumlarında denetim ,mevzuatın anlaşılmasının güçlüğü,kayıtdışı istihdam konusunda birçok sorun hepimizin yaşadığı şeyler. Tüm bunların düzeldiği bir çalışma ortamı hepimizin temennisi Fakat şunuda önemle belirtmek isterim sosyal güvenlik kurumlarımızda haklı ihbarlar anında cevaplanmakta ve Devlet bu konuda bu yılda çok daha sıkı denetimler yapmakta
   Hatta basını takip ediyorsanız SGK başkanımız Sayın Fatih Acar beyin, Maliye bakanımız Sayın Mehmet Şimşek beyin 2013 yılında bu konunun çok daha sıkı takip edileceği kayıtdışı eylem planlarının uygulamaya konulduğu açıklamalarını görmüşsünüzdür.Aklıma Nasrettin hocanın güzel bir fıkrası geldi onu paylaşmak isterim
   Nasreddin Hoca’nın eşeği çalınmış. Bir teselli beklediği dostları kabahati hep Hoca’da bulmuşlar.
   – “Ahırın kapısını kilitleseydin ya!…”
   – “Hiç tıkırtı da mı duymadın?”
   – “Eşeği sıkıca bağlamamışsındır…”
   Hoca bunları dinlemiş dinlemiş, sonunda dayanamayıp;
   – “Eee, bütün kabahati bende buldunuz. Biraz da insaf edin, hırsızın bunda hiç mi kabahati yoktu !..” demiş.

   Bu güzel fıkranın üzerine Şunuda belirtmek isterim devlet tabiki kontrol ve denetimlerini daha sıkı yapacak,Mümkünse yeni yapılan yasaların dilini daha anlaşılır yapacak fakat çalışanlarında bu konuda duyarlı olmaları kayıtdışı çalışmamaları gerkmezmi?

 4. Merhaba Nevzat Bey

  2009 yılının yazından 2012’nin haziran başına kadar üniversite eğitimi gördüğüm okul zamanları part-time (düzensiz zamanlı) yaz aylarında sürekli ve 2012 Haziranından beri ise tam zamanlı olarak sigorta eksperi olan bir tanıdığımın yanında çalışmaktaydım. Herhangi bir sigorta giriş çıkışım yapılmadı ve 15 aralıkta normal haftalık maaşım ödenerek herhangi bir tazminat verilmeden işime son verildi. Benim sigortasız çalışmayı kabul ettiğime dair herhangi yazılı bir beyanım yoktur.

  Güvenlik kamerasının ekim ayından bu yana kayıtlarında düzenli olarak iş yerine giriş çıkışlarım, çalışmalarım, iş yeri sahibine ait olan araçları kullandığımın video kayıtları elimde mevcut.
  Ayrıca şirketin kullandığı bilgisayar yazılımları içerisinde belirttiğim yıllarda oluşturulmuş benim adıma kayıtlı dosyalar, dökümanlar ve iş için çekilen araç fotoğraflarında araçların cam ve parlak yüzey yansımalarında benim olduğumu gösteren fotoğraflar mevcut.

  Bunun yanı sıra eğer gerekli mercilere dilekçe verilirse iş gereği sürekli kullandığımız otoyol gişelerinin ogs/kgs geçişlerinden, iş için gitmiş olduğumuz otomotiv servislerinin güvenlik kamera görüntülerinde de işveren ile araç ekspertizi yaparken görüntülerimi sanırım elde edebilirim ?

  İş yerinde bordolu çalışanların iş kaybı riski nedeniyle herhangi bir davada lehime konuşmayacaklarını düşünüyorum fakat iş yerine komşu esnaflar belirttiğim zaman aralığında çalıştığıma dair şahitlik yapacaktır.
  iş yeri telefonlarının ve işverenin benim adıma kayıtlı telefonla düzenli olarak telefon görüşmeleri yaptıkları da sanırım kanıt sayılabilir ?

  Ayrıca işverenin adına kayıtlı araçlar ile 2010 ve 2012 yıllarında yıllarında yediğim trafik cezaları da var.

  Şu an aklıma gelen çalıştığımı kanıtlayacağını düşündüğüm doneler bunlar.

  İş yeri sahibine sigortasız çalıştırıldığım için dava açarsam sonuçları ne olacaktır ?
  geçmiş döneme ait sigorta primlerim ödenir mi ? tazminat hak eder miyim ?
  Ben sigortasız çalıştığım için herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalır mıyım?

  Vakit ayırıp bizlere yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

 5. s.a ben bi geri dönüşüm hurdacılık ltd şirketinde 1 yıl çalıştım ama benim sigortam sadece 2 ay aralıklı gösterilmiş çalıştığım yerdeki ve anlaşmalı olduğumuz fabrikalardaki kamera kayıtları var benim çalıştığıma dahi + çevredeki bütün esnaflarda benim orda çalıştığımı biliyolar tazminat davası açsam olurmu veya ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Harun bey merhaba,
   İşveren sigortasız çalıştırmışsa sizi yapabilecekleriniz
   1-Noterden çekeceğiniz ihtarname ile hizmet akdinizi fesih edebilir kıdem tazminatı ve hakedişlerinizle birlikte işci sgk paylarınızı talep edebilirsiniz
   2-İş kura veya alo 170 e şikayet edebilir şirkletin incelenmesini sağlayabilirsiniz
   3-Çalışma bakanlığına hakedişlerinizin ödenmediğini magdur olduğunuzu bilkdirip inceleme yapılarak alacaklarınızın ödetilmesini isteyebilirsiniz

 6. merhaba nevzat bey ben özel bir firmada 3 ay çalıştıktan sonra sigortamın yatırlmadıgını ögrendim bazı arkadaşlarıma söyledim benim sigortamın yapılmadıgını ve onları şikayet edecegimi söyledim bi şekil muhasebinin kulağına gitmiş o yüzden hemen benim çıkışımı verdiler bende telefon açtım en azından yatırmamış olduğunuz siğortanın parasını talep ettim muhasebecide tabiri cahizse paranı vermiyoruz elinden geleni ardına koyma dedi şimdi benim ne yapmam lazım

  • İşveren, 5510 sayılı Kanun kapsamında sigortalı sayılan işçileri, sigortalılık başlangıç tarihinden önce, sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kurum’a bildirmekle yükümlüdür.
   Bununla birlikte yine 5510 sayılı Kanun’da belirtildiği üzere, işveren işçilerin aldığı gerçek ücret üzerinden sigorta primlerini tam ve eksiksiz olarak ödemekle mükelleftir.
   sosyal güvenlik hakkı vazgeçilmez bir temel hak niteliğinde olduğu asla unutulmamalıdır. Bu tür durumlarda
   işçinin sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkının ve bunun haricinde de hizmet ve ücret tespit davaları açma hakkı bulunur. (İşçi bu yönde bir fesih yaptığında fesih bildirimini açık bir şekilde düzenleyip işverene göndermesinin ilerideki yargı sürecinde son derece önemli bir ispat aracı olacaktır
   Ayrıca SGK ya yazılı olarak veya Alo 170 hattına şikayette bulunabilir

 7. mrb benim geçen çalıştırmış olduğum bir dükkanım vardı.fakat gecen yıl bir akrabama devrettim.tanıdığım olduğu için ve durumu müsait olmadığı için dükkanı üzerine vermedim.hala benim çalışma ruhsatımla çalıştırıyordu.bir hafta önce bir husumetlisi sigortasız çalışıyor diye onu şikayet etmiş.maliyeden gelip tutanak tutmuşlar sigortasız işçi çalışıyor diye.bana sigordan yüklü miktarda bana ceza geleceği söylendi.bu doğrumudur.ben işyerinde çalışmadığımı nasıl ispat edebiliirm.teşekkür ederim.

  • Salih bey merhaba,
   İşyerinizi sözlü akrabanıza devretmeniz devrettiğiniz anlamına gelmez adınıza olan vergi sgk kayıtlarınıda kapatmanız gerekir bu şekilde yapılmayan devirlerde işletme sahibi siz göründüğünüz içinde mesulde sizsiniz kesilen cezalarında bu durumda muhatabı sizsiniz resmi olarak buna yapabi,leceğiniz bir şey yok fakat bildiğim kadarı ile(Bu konuda bir ticaret hukuku alanında çalışan avukata danışmanızı öneririm)size ait olmayan borçtan dolayı elinizde devrettiğinize dair sözleşme var ise akrabanıza rücu edebilirsiniz

 8. mrb nevzat bey öncelikle yapmış olduğunuz yardımlar için teşekkür ederim. 2 yıldır bir şirkette şöför olarak çalışıyorum. 5 ay önce çalışan elemanlara sgk istiyor diye bazı evraklar imzalattılar bu evraklar tüm haklarımızı alıp işten ayrıldığımıza dairmiş sonrada haber vermeden sigortamı kapatmışlar ve 5 aydır ödemiyorlar (tır şöförü olduğum için sigortasız çalıştığım aylarda şirkete ait araç kullandığıma dair takograflarım mevcuttur ) halen çalışıyorum ne yapabilirim.

  • Ömer bey bilginiz olmadan işten çıkarılmanız buna ragmen çalışmaya devam etmöeniz iş kanunu açısından işverenin suç işlemesi anlamına gelir ispatlayıcı belgeler ile iş kura veya alo 170 hattına şikayette bulunmanızı öneririm.

 9. Merhaba NEVZAT bey .Ben Mayıs 2011 tarihinde bir akrabamın yanında şoförü olarak işe başladım.Bana 1000 tl maaş vereceğini söyledi.İlk 2 ay 1000 tl maaş aldıktan sonra benim maaşımı 800 tlye düşürdü.Akrabam olduğu için bişey diyemedik.Daha sonra ben ona sigortamı yapması için konuştum.Oda bana yapacam sabret dedi.Fakat aradan 2 sene geçti.Benim maaşıma ne zam yaptı nede sigortamı yaptı.Bu arada son 6 ayımı şirketinde evrak getirip götürmeye başladım.Şoför olarakda yanına bir başka kişiyi aldı.29 Nisan 2013 tarihinde beni bir bahaneyle kırmadan işten uzaklaştırdı.Şimdi ben mağdur durumdayım ne yapabilirim.Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Merhaba Ersan bey,
   Makalemde okuduğunuz gibi iş kanunumuz işverene çalıştırdığı işcisini sigorta yapmayı zorunlu kılmıştır. Fakat uygulamada buna dikkat edilmediğini görmekteyiz Sigortasız olduğunuz için işinizden çıkarıldığınızda kıdem,ihbar tazminatı gibi haklarınızıda alamamaktasınız Sizin durumunuzda yapmanızı önerdiğim şey,
   Öncelikle akrabanız olan işverene işsiz kalmanız dolayısı ile ve sizi sigorta etmemiş olması sebebi ile kaybınız olan
   kıdem,ihbar tazminatı çalıştığınız sürenin sgk işci hissesini ödemesini talep edin en azından bu şekilde iş bulana kadar ailenizin geçimini sağlamış olursunuz
   Fakat bunu kabul etmezse
   yapabilecekleriniz şunlardır;
   * Çalışma Bakanlığı İl Müdürlüğüne,İşkura dilekçe ile müracaat edebilirsiniz
   * Alo 170 hattına telefonla şikayette bulunabilirsiniz
   Bu durumda iş müfettişleri firmayı incelemeye sevk eder ve inceleme sonucunda işverene ceza kesmenin yanında firmayı ödemelerinizi yapmaya zorlayabilir.
   * Ayrıca tahsil edemediğiniz alacaklarınız ve sigortasız çalıştırılmış olmanızın tazmini için işverene dava açabilirsiniz. Tabi ki tüm iddialarınızı ispatlamanız gerekecektir.Bu durumda bir avukatla temas kurarak dava yoluna gitmenizi öneririm.

 10. Merhabalar 4 yıla yakın bir muhasebe bürosunda çalışmaktayım. Sigortamı yapacagım diye sürekli geçiktirdi şimdi şikayet etmek istiyorum acaba nereye gidip şikayet edebilirim.

  • Ersin bey merhaba,
   Öncelikle işvereninizle konuşmanızı sorunun çözülmesini talep etmenizi öneririm olmazsa iş kura veya alo 170 şikayet hattına bildirimde bulunabilirsiniz

 11. küçük bir işletmeyim 3kişi sigortalı 1 kişi siğortasız. siortasız olan 50 -100 fazla aldı yıllar geçti 5 yıl şimdi beni şikayetle tehdit ediyor düzgün çalışmıyor benden 70 000 tl ver yoksa şikayet ederim diyor.
  ne yapmalıyım sigorta ücreti biraz yüksek gerçekten 4 kişiyi ödiyemediğimden işçinin talebi bana cazip geldi hata yaptım güvendim5 yıl için nekadar ceza öderim 1 yıl için 38 xasgeri ücret diyor 5 yılda 5katı değildir işallah tehtitle işçinin cebine değil devlete pişmanım 5 yılı ödesem ne olur

  • Merhaba Erdem bey,
   İçinde olduğunuz durum sıkıntılı bir durum kayıtdışı personel çalıştırarak gercekten hata etmişsiniz hem ödeyeceğiniz sigortayı personele ödediniz bu bedeli, gider yazamadınız şimdide bu sorunlarla karşılaşıyorsunuz
   asgari ücretin brüt rakamı şu anda 978,60 lira. Bir yıllık sigortasız işçi çalıştırmak yaklaşık olarak 37.186 lira. Tabi işverenlerin yararlanmış oldukları teşviklerde böyle bir durumda bir yıllığına durduruluyor. Aylık ortalama ödeyeceği SGK primi ve vergileri ve AGİ’yi de koyduğumuzda bunların gecikme faizlerini ortalama hesapladığımızda 50 bin lirayı bulan bir rakam karşımıza çıkıyor. Aşağıda ceza tablosunuda yazıyorum fakat benim size önerim personelle anlaşmak yerine bildirimde bulunup ödeme yapmak daha doğru çünkü bugün ödediniz personele yarın tekrar sizi şikayet etmeyeceğinin garantisi yok
   sgk ceza tablosu
   http://www.nevzaterdag.com/wp-admin/post.php?post=4719&action=edit

 12. Merhabalar, Geçtiğimiz yıl Haziran ve Temmuz ayları arasında Edirne’de bir doğalgaz firmasında çalışıyordum. Öncelikle maaşlarımı tam alamadım ve sonradan öğrendim ki sigortam yapılmamış bunun üzerine Ağustos ayında SGK müdürlüğüne ve Çalışma bölge müdürlüğüne üzerinde imzalarımın olduğu firmaya kesilmiş faturalar ve proje örnekleri ile sigortasız çalışdığıma dair şikayet dilekçesiyle başvurdum. İlk önce çalışma bölge müdürlüğünde başvuruma cevap geldi. Kendilerinin firmada evrak inceleme gibi bir yetkilerinin olmadığı için benim belirttiğim tarihler arasında firma da çalıştığımı ispat edememişler. Bunu haricinde aradan 10 ay gibi bir süre geçmesine rağmen, bu 10 ayın içerisinde defalarca SGK müfettişleri ile başvurum hakkında görüşmeme rağmen bu zamanda kadar firma hakkında SGK tarafından herhangi bir işlem yapılmadı. SGK müfettişleri ile yaptığım her görüşmede bana aynı şeyleri söylediler. “Ellerinde 1500 adet iş kazası ile sonuçlanmış dosya olduğunu önceliğin bunlar olduğunu eğer gerekli evrakları dilekçede ek olarak sunduysam bunun lehime sonuçlanacağını her görüşmemde papağan gibi tekrarlayıp durdurlar.” SGK Müdürlüğü ile çalıştığım firma arasındaki mesafe en fazla 30 metre ve her gittiğimde SGK müfettişleri ofislerindeydi. O kadar ikaz etmeme rağmen firma hakkında herhangi bir işlem yapmadılar. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz..

  İlginiz için şimdiden teşekkürler…

  Onur ÖZCAN

  • Onur bey merhaba,
   Yazdıklarınızı birkaç kez okudum haklı olduğunuz kanaatindeyim bu durumda müracaat ettiğiniz iş müfettişlerinin yanlı davrandığını düşünüyorsanız il müdürlüğüne ve bakanlığa Durumu özetleyen dilekce ile müracaat edebilirsiniz ayrıca size önerim bilgi alma yasasına istinaden müracaat numaralarınız ile bakanlık sisteminden bilgi isteyin Fakat yapmış olduğunuz şikayetler sizin hukuki hakkınızı kullanmanıza engel değildir iş mahkemesine davada açabilirsiniz bu konuda bir iş hukuku avukatı ile temas kurmanızı öneririm.

 13. 8 aydır resmi bir kurumda sigortasız çalışıyorum sgk şikayette bulnsam yada dava açsam akibiyetim ne olur yani kanunda hakklarım nedir

  • Ayşe hanım merhaba,
   Sosyal güvencesiz çalıştığınız kurumu ihbar etmeniz halinde i,ş müfettişlerinin incelemesine tabi tutulur sizin eski bir tarihten beri çalıştığınız tepit edilirse tutanak tutulur ve işveren işe giriş tarihinizden itibaren sigorta girişinizi cezalı olarak yapmak zorunda kalır

 14. Merhabalar ;
  ben özel bir turizm firmasında 2009 dan beri çalışmaktayım.ilk olarak ilçe şubesinde sabah 07:00 akşam 23:00 olarak çalıştım. seceneğim olmadığı için mecburiyetten denilebilir. bu tarihten itibaren sgk olmadı 2011 yılında şikayet üzerine acenteye sgk yetkilileri gelerek işlem yaptılar. işveren geriye dönük 6 ay ssk piirimi yatırdı,ileriye dönük ise 3 ay sgk lı olarak çalıştırdıktan sonra,başka bir şubeye gönderildim.bu arada şirket sgk pirimlerimi ödemeyi kesmiş yine ödenmemiş yaklaşık 2 yıllık sgk pirimi bulunmakta. ilk şikayetimde (2011) yaklaşık olarak 15000 tl cezaya mahkum oldu acente sahibi…bunu bile bile ödeme yapmamasıda ilginç.tekrar şikayet edicem iş yerinde çalıştığıma dair kamera kayıtlarıda mevcut ve buradaki esnaf arkadaşlarda destek olabilir.tekrar şikayet etmem durumunda iş yeri ne kadar ceza öder bu işten benim nasıl avantajım olur…ben bu konuyu muhasebeciler dahil hiç kimseylede konuşmayı düşünmüyorum… şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • işveren kendisi değil de kurumun denetim elemanları veya başka bir şekilde tespit edilen sigortasız çalıştırma ile ilgili her bir işçi için uygulanacak ceza miktarı asgari ücretin iki katı olacak.Sigortasız çalıştırmanın tekrarı halinde ise ceza miktarı katlanıyor. Kanun hükmüne göre, sigortasız işçi çalıştıran işverenler, bir yıl içinde tekrar sigortasız çalıştırmaları halinde uygulanacak ceza tutarı sigortasız her bir işçi için asgari ücretin beş katı olarak uygulanır. Sigorta müfettişlerinin tespiti ile sigortasız çalıştığınız süre sigorta yaptırılacağı için işveren ayrıca verilmemiş her beyanname içinde ayrı ayrı idari para cezası alır.
   Bundan sizin kazancınız ne olur
   1-yatmamış,beyan edilmemiş sigortalarınız yatar,bildirilir
   2-Bu tespitle işverene dava açıpğ kayıplarınızı telafi ettirebilirsiniz
   3-Bu tespitle hizmet akdinizi haklı sebeple fesih edip kıdem tazmiatı alabilirsiniz

 15. 7 yılı geçti birinin yanında özel şöförlük yapıyorum evinde çalışıyorum evine gidip geliyorum 1 kaç yıl evvel 1 yıl yakınında sigortalı gösterdiler halada sigortamı yapmadı ve şimdi teklifi sigortanın yarı parasını ben vereyim yarısınıda sen ver dedi işyerinide bulucam beni sigorta göstermesi için bu günlerdede beni işten çıkartmayı düşünüyor ne yapmam gerekiyor tazminat veya hiç bir hakkımı alamıyacağımda etraftaki herkezde şahittir çalıştığıma ne yapabilirim cevabınızı bekliyorum.

  • Tunç bey merhaba ,
   sigortasız çalıştırmsnın sigorta mevzuatında cezaları çok ağır bu duurmu patronunuza belirtin ve sigortanızı yapmasını kayıplarınızı karşılamasını talep edin buna uymazsa çalışma bakanlığı il müdürlüğü,iş kur veya alo 170 hatları şikayet hattıdır dilekce verirseniz sizin çalıştığınızın tespit edilmesi halinde geriye doğru sigortanız resen yaptırılır prim borçları ve cezaları işverene ödettirilir

   • nevzat bey sigortayı konuştuk yapmayı duşünmüyor ve banada yarı yarıya beraber ödeyelim diyor tabi işyerinide benim ayarlamam şartıyla ben şiikayet’te bulunucam ama bu durumdan dolayı işi bırakıyorum 1 lirada tazminat vermem dedi işi bıraktığım için tespitte edilemiyecek bordroda alamadığım için bu durumda şahitmi gerekiyor acaba ne yapmam gerekir şu durumda şimdiden teşekkürler.

 16. bir iş yerinde kasıyer olarak çalişmaktaydım. çaliştıgım şirketın iş formalarını kendi paramızla maaişimişzi keserek verdiler… daha sonra 13 gün içerisinde kasamda 180 tl kadar açık çıkması sonucunda ben müdürüme işi bırakacagımı söyledim.bu ücreti maaşimdan kestıler kessınlerde benım dikkatsizligimden kaynaklanmış olabılır. ancak ana müdürlüğe istifamı vermeye gittigimde sıgortamın yatmadıgını ayrıca benden açık çıkan 180 tl kesceklerini tekrar hatırlattılar haklısınız kesıntınızı yapın benım hatam yanliş para üstü vermışımdır dedim. ancak 7 günlük daha ücretimi kestiler. habersız istifa ettın dıyerek ve 20 günlük maaşim çaliştigim boşa gitti her hangi bir üçret alamadım. sıgortamın yatmadıgıda yanıma kar kaldı ne yapmam gerekır haklımıyım haksızmıyım bu durumda…

  • Fatih bey merhaba,
   İş kanununa göre işci işe girmeden bir gün önce işe girişinin yapılması gerekir. Öncelikle işveren işe girişinizi yapmadığı için haksız bu durumu yazılı şikayetle çalışma bakanlığı il müdürlüğüne veya işkura bildiriseniz(alo 170 de bu görevi görüyor) firma incekenip sigortasız personel çalıştırmadan dolayı cezalandırılır. İş kanununa göre 2 aya kadar deneme süresi vardır bu durumda ihbar öneli uygulanmaz aynı gün işi bırakabilirsiniz veya işveren çıkarabilir bunun için maaştan kesiti yapılamaz bu durumdu yazılı olarak işverene sigortasız çalışmanızı şikayet edeceğinizi bildirerek beyan ederek alacaklarınızı talep edin ödenmezse şikayette bulunabilirsiniz

 17. Merhaba nevzat bey öncelikle buradaki yaptığınız yardımlar için çok teşekkür ediyorum ve mümkünse bir sorum olacaktı şu anda halen 5 aydır çalışmakta olduğum şirkette sigortam yapılmıyor kestiğim faturalar vs. Var is yerinde çalıştığıma dair komşu dükkandan da bir şahidim var 5 aydır orada olduğumu ispatlayabilirim ancak sorun şu ki ben 170 ı arayıp şikayet etmeme rağmen hiçbirşey olmadı kimse gelmedi bende dava açmayı düşünüyorum fakat durumum pek müsait değil baro dan avukat isteyebilirmiyim masrafları hakkında bir bilginiz varmı diğer bir sorum da noterden tasdik ettirmek gerekiyormuş is yerine yazı gönderiyorlarmış bunun içinde ne kadar ücret öderim ne gibi evrak götürmem gerekir vaktinizi alacağım biraz Özür diliyorum yardıminizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Tahsin bey merhaba,
   Noterden evrak dediğiniz işvereninize noterden ihtarname cekmektir ihtarnamede şu tarihten şu tarihe çalışmaktayım hala sigortam yapılmadı işe girişimin yapılması demeniz yeterli olacaktır bu ihtarname noter harcına tabidir çok yüksek ücretler değildir 150-200 tl tutacağını tahmin ediyorum
   CMUK Hakkında yasa gereği baro ücretsiz avukat tahsisi yaptığını biliyoruz ama iş hukuku konusundada yapıyorlarmı bilmiyorum istanbul barosunu arayarak bunu öğrenebilirsiniz

 18. merhabalar 6 yıla yakın bir zamandır hukuk bürosunda sigortasız olarak çalıştım sürekli olarak sigortanı yapacağız diye oyalayıp durdular şimdi işten çıktım dava açmayı düşünüyorum elimde delillerim ve şahitlerim var dava açarsam kaybetme şansım olurmu ayrıca sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir ve ayrıca tazminat davası açmayı da düşünüyorum kıdem ve ihbar tazminatı alabilme şansım varmı bana bi an önce cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Oktay bey merhaba,
   Sigortasız eleman çalıştırmak yasaktır durumu çalışma bakanlığı ve işkura yazılı bildirin inceleme sonucu sigortasız çalıştığınız tespit edilirse işverene geriye doğru sigortalarınız cezalı şekilde yaptırılır 6 yıl için işverene bunun maliyeti çok ciddi olacaktır yıllık 18-20 bin tl gibi yaklaşık şikayet etmeniz dava açmanıza entel değildir fakat dava sürelerini kaçırmayın bir iş hukuıku avukatı ile bu işlemi yapmanızı öneririm

 19. Merhaba 5aydır belediyede çalışıyorum ne sigortamı yapıyolar ne aylığı veriyolar hep olacak diye geçiştiriyolar.eleman alımı için yer yok diyolar ama 2 kişiyi aldılar.daha torpilliler dye ben hala bekliyorum. Yapabileceğim bişey var mı hak talep edebileceğim bi yer.nereye nasıl başvurabilirim. Yardimcı olurmusunuz

 20. merhaba nevzat bey
  ben apartman görevlisi olarak çalışıyorum 2001 yılında emekli oldum. bu tarihden itibaren 2012 yılına kadar sigortasız çalıştım,geçen zaman zarfında geriye dönük herhangibi bi hak talep edebiliyomuyum.

 21. merhaba ben 2005 yılında bir firmada 3.5 yıl çalıştım.Çalıştığım bu sürede sigortam yapılmadı ve asgari ücretin altında elden maaş aldım.daha sonra çıkarıldım.2009 yılında işten çıktım aradan 4 yıl geçti.Şu an hak talep edebilirmiyim tazminat davası açabilirmiyim bilgi verebilirmisiniz.
  teşekkürler.

  • Erkan bey merhaba,
   durumunuzu ispatlayabilirseniz hak talep edebilirsiniz ispatlayıcı belge veya kişler var ise iş hukuku alanında çalışan bir avukatla temas kurmanızı öneririm

 22. selam nevzat bey ben yurt dısında özel bir entegre tesiste calısıyorum anlaşmada sigorta vardı ama 6 ay sigortamı yapmamışlar daha sonra ki 5 ay yapmışlar işten ayrıldıktan sonra ne yapmam lazım hakkımı alabilirmiyim teşekkür ederim

  • Hakan bey merhaba,
   sigortasız çalıştığınızı belgelemeniz halinde bu konuyu dava konusu yapabilir hakedişlerinizi talep edebilirsiniz

 23. merhaba
  01.11.2011 tarihinde küçük bi işletmede mobilya kalfası olarak işe başladım.sigortamı maaşımı konuşmama rağmen hep geçiktirdiler (akraba ilişkisi yüzünden) 20.02.2012 tarihinde köyümde tarlalarıma ekin ektiğinden tarım sigortası yaptırdım . 2 ay o işlerle uğraştırkdan sonra tarım sigorta bedelini yatırmadım.bu mobilya işinden devam ediyordum ama ne maaşımı düzgün verdiler ne sigortamı yatırdılar günler geçtikçe meblağ arttığı için çıkmam da zor oldu ama 05.08.2013 tarihinde artık işveren ne biriken paramı vermiyeceğini ne de sigortamı yaptıracağını kesin bi dille söyleyip çalışmşyorsan çık git deyince bende çıkma zorunda kaldım. ssk ya gittiğimde tarım sigortamın devam ettiğini gordum.ama ben bu konuda mağdurum nasıl hakkımı arıyabılırım ne yapabilirim bi yol gösterirseniz sevinirim.
  saygılarımla

  • Faik bey merhaba,
   sigortasız çalıştığınızı belgeleyerek iş kura veya alo 170 hattına şikayette bulunursanız inceleme sonucu çalıştığınız tespit edilirse geriye doğru işverene sigortalarınız yaptırılır ve dava konusu ederek alacak talebinde bulunabilirsiniz.

   • sigortasız çalışdığımı nasıl belgeleyebilirim bunu belgelemeden iş kura veya alo 170 hattını direk arayabilirmiyim teşekkürler

 24. Merhaba Nevzat Bey,
  Yaptığınıız yardımlardan dolayı teşekkür ederim.Benim sorunumda Özel bir firmada Satış Temsilcisi olarak çalışmaktaydım Firma teminat olarak 30.000 Tl lik senet imzalattıktan sonra işe başlattı. İşe başlama tarihi 13 Haziran 2013 Fakat 6 Eylül 2013 tarihinde işime son verildiği tarafıma sözlü olarak söylendi. Bu zaman içinde Sigortamında başlangıcı yapılmamış. Benim sosyal hakklarım nelerdir. Bukısa zaman içinde İhbar Tazminatı hak ediyormuyum. Maaşı elden hiçbir imza atmadan veriyorlardı. Mesai saatleri sabah 07:00 Akşam 07:30 Fazla mesai ücreti hak edebilirmiyim. Ayrıca senedimi alabilmek için noterden nasıl ihtarname çekmeliyim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden Teşekkür ederim

  • Soner bey merhaba,
   İş kanunumuzda deneme süresine ilişkin düzenlemeler on beşinci maddede yapılmıştır. On beşinci madde de:“Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir. Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.” denilmektedir
   Bu açıklama sizin
   1-İhbar tazminatı talep edebileceğinizi
   2-fazla çalışma bedelelrinizi talep edebileceğinizi göstermektedir önerim noterden ihtarname ile verdiğiniz teminat senedini ve yukarda bahsettiğim hakedişlerinizin ödenmesini talep edin ödenmemesi halinde iş kura şikayette bulunabileceğiniz gibi dava konusuda yapabilirsiniz

 25. Yanımda 2 işçi çalışıyor bize sigorta yapma para ver dedil er arkamdan gidip dolap cevirmisler ve şikayet etmişler konfeksiyon dukkanim var sgk müfettişleri geldi rapor tuttu gitti bunlar 2 yıldır yanımda acaba ne kadar ceza gelir 2 işçiye 2 yıl

  • Serdar bey merhaba,
   a) Bilânço esasına göre defter tutmakla yükümlü olanlara (1yıl için 1 sigortalı): 38 asgari Ücret
   b) Diğer defterleri tutmakla yükümlü olanlara (1 yıl için 1 sigortalı ) 38 asgari Ücret
   c) Defter tutmakla yükümlü olmayanlar (1 yıl için 1 sigortalı ) 29 asgari Ücret

   Sigortasız işçi çalıştırmakla ayrıca aşağıdaki yaptırımlarla da maruz kalırsınız.

   Primleri ve gecikme cezalarını ödersiniz..Teşviklerden yararlanamazsınız .İş kazası meslek hastalığı hastalıkla ilgili masrafları ödersiniz.İş kazası ve meslek hastalığından dolayı bağlanacak gelirleri de ödersiniz ki bu gelirler çok yüksek meblağlar tutmaktadır.

   İdarî para cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idari para cezası kesinleşir.

   İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde peşin ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme idari para cezasına karşı yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak Kurumca veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörttebirlik ceza tutarı, 89 uncu maddenin ikinci fıkrası hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.

 26. Merhaba Nevzat Bey;
  üniversite öğrencisiyim ve okurken aynı zamanda çalışmak adına 26 aralık 2009 tarihinde Amerikan markası bir şirket olup franchise bir restorantda part time olarak işçi statüsünde çalışmaya başladım. part time bir kaç ay çalıştıkdan sonra şubat mart 2010 tarıhlerınde işletme sahipleri değişti ve o sırada birçok çalışanında işine son verildi benim ise yine aynı şekilde çıkışım yapılmış ve ibraname imzalatılarak tekrar girişim yapıldı bu süre içinde 2 ay sigortasız çalıştırıldıgımı fark ettım. 27.02.2010 çıkışım yapılmış ve 28.04.2010 tarıhınde tekrar girişim yapılıyor. işe parttime olarak başlamama ragmen sürekli işyerinde tutuluyor ve gereginden fazla saat çalıştırılıyordum. yani gerek part time gerek full time bu işletmede çalışmaya devam ettim ve hazıran 2012 yılında bir bankada yapacagım üniversite stajım dolayısıyla izin aldım ve stajım başladıkdan iki hafta sonra işveren tarafından işten çıkartıldıgımı öğrendim ve tekrardan önüme bir istafa mektubu konularak imzalamam istendi . iki ay süren stajımın ardından başka bir sektörde bir magazada çalışmaya başladım ve staj artı magazadakı çalıştıgım süre yanı toplamda 6 aylık bir süre sonrasında aynı işletme beni tekrar kendi bünyesıne almak istediğini soyleyerek işveren tarafından çagrıldım ve diğer işyerinde de bir takım sorunlar çıktıgından dolayı kabul ettim ve tekrar 26 aralık 2012 tarihinde aynı işletme beni kendi bünyesı altına aldı. yine part time olarak başladıgım aynı işyerınde çok karmaşık bir sistem işliyordu ve maliyet adı altında eleman alınmıyor ve başka restorantta kasıyer sıkıntısı doğdugundan dolayı süreklı işyerinde tutuluyordum .haftada bi veya iki defa eve gittigim günler oldu. yani böyle karmaşık bir şekilde çalıştırılmaya devam ettım .23 agustos 2013 tarıhınde yanı geçtiğimiz ay bir anda işime son verildi .gerekçeleri 23 agustos 2013 günü işe devamsızlık yapmış olmam . fakat bu tarıhten önceki bir hafta boyunca sabh 8,00 de girdiğim vardiyalardan gece saat 24,00 a kadar zorla çalıştırıldım bu da günde 16 saat yapar kı bir hafta bu şekılde devam ettıkten sonra 22 agustos gunu ızınlıyım ve 23 agustos gununde vucut artık kaldırmıyor ve o gun bır turlu uykudan ayılıp işe gidemedim .telefonuma gelen o gun işe gitmedigim için işime son verildigini öğrendim ve aynı gun hemen işyerine giderek durumu sordugumda birşey değişmedi . bnde hemen haklarımı arama yoluna düştüm ve çalışma bakanlıgına sosyal guvenlık kurumuna muracaat ettım ve benı işletmenın bulundugu işkura yönlendırdıler ıskura şikayet dilekçemi bıraktım fakat ellerınde birçok şikayet dilekçesi oldugunu ve benim dilekçeye sıra gelmesının 6 ay kadar sürecegı soylendı. bir haftalık araştırmadan sonra solugu iş mahkemesınde aldım .iş mahkemesıne bu işletme hakkında dava açtım . bu arada çalıştıgım süre boyunca devlet tarafından ödenen asgarı geçim indirimleri hiç bir şekilde ödenmemiştir aynı zamanda çalıştıgım süre zarfında yıllık izin haklarım verilmemiş hep bir erteleme oyalama düşüncesiyle yıllık ücretli izin haklarımı kullanmama izin verilmedi. sigorta dökümlerimi incelerken 2010 yılında 2 ay kadar sigortasz çalıştırıldıgımı fark ettım bunların hepsini açtıgım dava dilekçemde belirtmiş bulunmaktayım .davayı açalı yaklaşık 9 günlük bir zaman geçmiştir. 12 eylül 2013 günü yani dün dava açtıgım işletmenin avukatı tarafından arandım ve hala işçileri olarak gözüktüğümü çıkışımı imzalamam konusunda uzlaşmaya varmamızı ve çıkışımı 3 gün işe devamsızlık olarak gösterecegini söylendi. bnde tlfnumda kayıtlı mesajdan bahsettım kendısıne ve boyle bişeyın mumkun olmadıgını izah ettım .bu işletme aynı zamanda dava açtıgım için ve istifa mektubunu imzalamazsam içerde kalan son ay kı maasımı vermeyeceklerını soyledıler. avukat ise karşılıklı anlasmayı bitirip imza karşılıgında maasımı verecegını soyledı ve bende hukukı yollardan devam etmek ıstedıgımı hiçbir şekilde ibraname imzalamayacagımı belirttim .
  Sizden ricam şuana kadar geldiğim noktayı belirtmiş bulunmaktayım .şu andan sonra neler yapabilirim nerelere başvurabilir ve hangı yolları izlememde fayda vardır karşı taraftan neler talep edebilir ve sizinde bana tavsiye edeceginiz durumlar nelerdir bana yardımcı olursanız sevınırım.

  • Erdal bey merhaba,
   sorunuzu ayrıntılı bir şekilde okudum,
   iş hukuku açısından haklı olup iddiada bulunacağınız birçok şey var
   1-fazla çalıştırmalar ve ödenmeyen mesaileri
   2-bir gün devamsızlıkla iş akdinin son verilmesi
   3-sigortasız çalıştırılmanız gibi unsurları kullanabilir hakedişlerinizi talep edebilir ayrıca işe iade davası açabilirsiniz fakat bu konular ayrıntıların önemli, olduğu hususlar o yüzden bu süreci bi,r avukatla götürmeniz sizin için daha doğru olacaktır dava konusu yaptığınız için diğer alternatifleri kullanamayacaksınız

 27. Merhaba Nevzat Bey
  Ben 7 aydır bir iş yerinde çalışıyorum.işveren sigortamı başlatmadı ve her konusunu actıgımda biraz sabret yapıcam deyıp erteledi …
  şuan sikayet etmek istiyorum ama şikayetten sonra çalışmam mümkün degil.
  ben orada calışırken mı sıkayet etmem lazım yoksa cıktıktan sonra sıkayetcı olursam ıspatlanabılır mı ve de ne gibi yaptırımlarda bulunabılırım
  tek calısan benım ..iyi calışmalar.

  • Kubra hanım emrhaba,
   öncelikle son bir kez işvereninizle sigortanızın önemini belirten bir konuşma yapın hala sigortanız yapılmıyor ise işkur ve çalışma bakanlığı il müdürlüğüne veya alo 170 hattına şikayette bulunabilirsiniz

 28. öncelikle vereceginiz cevaba karşı teşekkür ederim ben 2007 senesinden beri özel bir bankanın müdürünün hem ev işlerini hemde çocuguna bakmaktayım herhangi bir sigortam yok sigorta talebinde her yıl bulunmama ragmen yapamayacagını şu an müsait olmadıgını söyleyerek 2013 yılına geldik alo 170 se şikayette bulundum 2 ay önce hala bir ekip gelmedi patronum pazar günü evini taşıyıp benimle oturup konuşma yapmadan sosyal hiç bir hakkımı vermeden çekti gitti elimde 8 yıldır çalıştıgım belgeler ve şahitler var ortada kaldım beraber çalıştıgımız sürece 4 ev deyiştirdik hepsinin adresleri ve aracımın site lere plaka kaydı bulunmakta ayrıca aracımın kredisini ödedi bu dekontlar kredi kartımı da ödedi geri kalan ücreti elden verdi ne yapabilirim bana acik mail atarsanız çok mutlu olurum lütfen bu konuda yardımcı olun avukat tutacak güce sahip deyilim … bana acil cevap alo 170 işyerinde tespite geç kaldı şimdi nasıl bir yol izlemeliyim alo 170 bu işin peşini tespit esnasında evi boş bulacak gittigi adreside verdim çalıştıgı bankanın adresinide sevgiler başarılar dilerim

  • Hatice hanım merhaba,
   elinizdeki belgeleride ekleyerek işkur’a şikayet dilekcesi yazmanızı öneririm onun sonucuna göre dava açabilirsiniz

 29. Merhaba Nevzat Bey, 2006 yılında kendi isteğimle, keyfi olarak, muhasebesel giriş çıkış yapmadan, 1,5 yıl süre ile tanıdık bir şirkette staj yaptım, şu anda çalıştığım yere iş tecrübelerimi belgelemek amaçlı ve onların istediğim maaşı verebilmek için o tecrübeni de belgele kabul edeceğiz sözüne istinaden bu stajı yaptığıma dair bir belge aldım ve insan kaynaklarına verdim, onlar da bu belgenin bu şirkete ait olduğunu şirkete teyit ettirdiler. Dün SGK veya vergi dairesinden o şirkete sigortasız işçi çalıştırmışsınız diye gitmişler. Şirket de kabul etmemiş, o kişiye ait herhangi bir kayıt bulunmamaktadır demişler ve gelenler gitmiş. Şirketteki ilgili kişiler ilk anda ismimi hatırlamamışlar o yüzden bu şekilde söylemişler ama hatırlayınca, beni arayıp durumu anlattılar. Bu durumda şirket herhangi bir cezai yaptırıma uğrar mı, ben herhangi bir yaptırıma uğrar mıyım, yapılması gerekenler nedir, 2006 yılında keyfi staj için gelen birine sigorta yapmak zorundalar mıydı?
  Teşekkür ederim.

  • Gökhan bey merhaba,
   sgk da keyfi staj diye birşey yoktur bir işletme stajer çalıştırabilir bu stajer öğrenci ise sgk sı okulu tarafından yapılır değil ise işveren sigortasını yaparak ücretini ödemek zorundadır eger sigortanız yapılmamış ise sgk nın tespitinde bu durum işvereni sigortasız personel çalıştırma ile muhatap edecektir ve ciddi cezalar ile karşı karşıya kalması mümkündür

 30. iyi günler ben bir ankara firmasında 4 aydır isg uzmanı olarak çalışmaktayım.. herhangi sözleşme yapılmadan imzalar atılmadan sözlü olarak anlaşma yoluna gittik. işveren maaşımı ödüyor ama 4 aydır sigortamı yatırmıyor bu durumda hangi yolları izlemeliyim.. geçmişe dönük yatıracağım diyor ama halen hareket yok.. sözleşme olmadan işe aldığı için sıkıntı yaşarmıyım.çalıştığım firmada müdürün ve benim uzman olarak imzaladığımız işle ilgili belgeler var ispat olarak olurmu tşk ederim

  • Merhaba özkan bey,
   çalışıyor olmanız bir iş akdiniz olduğu anlamına gelir ve her çalışan çalışmaya başlamadan önce sigortalanması yasal zorunluluktur bunun yapılması kayıtdışı istihdam anlamına gelir size önerim işvereninizle tekrar konuşup sigortanızı yapmasını ve bu durumun ona zararını anlatın yapmamada israr ederse alo 170 hattına şikayette buklunabilir işkura müracat edebilirsiniz

 31. merhaba nevzat bey ben 2 yıl boyunca bir devlet okulun anasınıfında yardımcı ablalık yaptım beni 4 saat çalışıyor gösterdiler ama tam gün çalışıyordum yani sabah 8 akşam 5 bana ödenen miktar asgari ücretin yarısıydı sigottamda yarım günlük yatıyordu bu sene devam etmedim geçmişe dönük bir hak iddia edebilirmiyim okuldan okul kameralı olduğu için giriş ve çıkış saatlerim bellidir diye düşünüyorum

  • Sema hanım merhaba,
   bunca süre böyle çalışmakla hata etmişsiniz şimdi müracat edebilirsiniz fakat temel kural iddianızı ispatlamanız gerekir kamera kayıtları elinizde var ise bu ispat olabilir fakat işverende ise bu kayıtlar ibraz edilmez ise ispatlayabilecek başka şeyler olması gerekir şahitler gibi

 32. nevzat bey bende bir okulda işe başladım ama okul müdürümüz sigortalı çalıştıramayacağını bunun çok büyük külfet olduğunu ağzımı sıkı tutmam gerktiğini söyledi aldığım ücret ise asgari ücretin yarısı bile değil bu konuda ne yapabilirim şikayet edersem beni direk işten çıkartır etmezsem ben mağdurum kimliğimi gizleyerek okul müdürünü şikayet etmem mümkünmü yada ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  • Ayşe hanım merhaba sigorta pirimleri külfet olsada işverenin çalışanı sigorta yaptırması yasal zorunluluktur size önerim öncelikle işvereninizle konuşun sigortanın sosyal güvence ve emekliliğiniz için sizin için önemini anlatın buna rağmen sizi sigortasız çalıştırmaya devam edecekse alo 170 hattına ihbarda bulunabilirsiniz sizin isminiz söylenmeyecektir sigorta müfettişleri kontrole gelecektir

 33. Öncelikle merhabalar ben 4aydır bir reklamcıda grafikerlik yapmaktayım. 4ay boyunca sigortamı yapmadılar ve başta yapıldı olarak anlaşmıştık. ayrıca son 2 aydırda paramı alamıyorum. Kötü olan son 2 aydır işleri evden yapıyorum. Yani açık olan bir şirkette yok. paramıda vermiyorlar sigortamıda . Orada çalıştığıma dair elimde çok fazla bir belge yok sadece müşterilerden benim adıma gelmiş olan mailler var oda son 1 ayın falan birde işyerindeyken ilk 2 aylık bi süreçte beni çalıştığım yerde gören çevredeki çalışanlar falan var. ben sigorta paramı ve son 2 aylık ücretimi nasıl alabilirm. Ses kaydı var patron kendi azıyla söylüyor yapmadığını ama oda yasal olmadğı için onuda kullanamıycam. Ne yapmam gerekiyor acil yardım.

  • Merhaba,
   Bu durumda yapabileceğiniz iki şey var
   1- işverenle konuşup hakedişlerinizi talep edeceksiniz
   2- 1. madde oluşmazsa işkura şikayet ve dava sürecine gideceksiniz

 34. Ayşe hanım merhaba okul veya başka bir kurum sigortasız işci çalıştırmak yasal olarak yasaktır ama işveren buna uymuyor ise o zaman işkur müdürlüğüne bildirebilirsiniz

 35. merhaba nevzat bey.Ben bir güzellik salonunda sorumlu olarak görev alıyorum. İş verenin sağlık problemleri oldugundan iş yerinde bulunamadığı için 2 gün önce aldıgım elemanın sgk girişini bildiremedim.Sigortadan denetime geldiklerinde durumu anlattım ve elemanıma sigortasının bşlaması için bir evrak imzalatıldı.sonrasında 5000 tl ceza geldi. bu durumda itiraz etme hakkımız var mı ? İlk uyarı tarzında bişey gelmesi gerekmıyormuydu

  • Merhaba seyhan hanım,
   sigortalı personel çalıştırmanız halinde 1 gün önce sigorta girişini yapmanız zorunludur genel teftiş sırasında bu yapılmamış ise sgk ceza kesebilir bunun için uyarı gerekmiyor bu işverenin sorumluluğudur

 36. merhaba nevzat bey özel bir sağlık şirketinde 5 aydır çalışıyorum.sigortam olmadığını öğrendim kanıtlarsam var acaba günlerimi ve paramı alabilirmiyim..saolun

  • Merhaba,
   çalışanın sigortasını yapmak işverenin sorumluluğudur çalıştığınızı ispatlamanız ve sigorta müfettişlerinin tespiti halinde geriye doğru sigortanız resen yaptırılır

 37. nevzat bey sizden ricam bana kesinlikle bir meil atın ben 23 yasında kimsesiz yetim biriyim duygu sümürüsü yapmış olmayım ama danısacak kımsem yok anlamında dıyorum ben iş bulamadığım için bir insaat firmasında 25 gündür calısıyorum dün bir iş kazası gecırdım ve maket bıcağı ile strafon keserken calısırken son iki parmağımı kestım hastaneye dikis atmaya gittik fakat benım sigortam yatırılmamıs ve bana yatırdıklarını süylüyorlardı iş girisim icin hıc bir evrak istenmedı ama tc kımlık numaramı aldılar fakat sigortam yok elim sakat kalma ihtimalı bile var herhangi bir tazmınat davası acsam bir hak taleb edebilirmiyim veya üyle bir hakkım varmı ağır iş oldugu icin basıma farklı bırseyde gelebilirdi veya ümür boyu sakat kalma olasılığım vardı bana bir bilgi verseniz cok ıyı olur saygılarımla

 38. merhaba nevzat bey ben bir depoda 4 ay boyunca gece bekçiliği yaptım ve ayrıldım sgk ya girdiğim zaman benim sigorta yapılmadığımı gördüm ve ben işe girereken hiçbir sözleşme imzalamadım maasımıda elden alıyordum ne yapmam gerekiyor lütfen banada yardımcı olurmusunuz . cevabınızı mail adresime atabilirmisiniz teşekkür ederim

  • Özkan bey merhaba,
   işverenin işe girişiten bir gün önce sigorta yapması zorunludur fakat sizi yapılmamışsınız bu durumda o firmada çalıştığınızı ispatlamak kaydı ile şikayette bulunabileceğiniz gibi, davada açabilirsiniz

 39. MERHABALAR ;

  DÜN SGK ALO 170 E Bİ YAKINIMIN ÇALIŞTIĞI İŞ YERİNİ ŞİKAYET ETTİM SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILDIĞI İÇİN AMA DOĞRUDAN İSİM VERMEM YANLIŞ OLUR DİYE DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN OTURDUKLARI SİTEDE GENEL BİR ŞİKAYET YAPTIM ÇÜNKÜ BU ŞEKİLDE ÇALIŞAN ÇOK İNSAN VAR O SİTEDE FAKAT İSİM VERMEDİĞİM İÇİN DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI AÇIK BİR ŞEKİLDE SİTE VE ADRES VERMEME RAĞMEN İŞLEME ALINMAMASI ÇOK GARİP DİĞER İNSANLARDA FAYDALANSIN DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM AMA OLMADI …. NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR

  • Sevda hanım merhaba,
   Alo 170 hattı bireysel şikayet hattıdır isim TC numarası ve adres vererek bireysel şikayette bulunabilirsiniz bunun dışında müracatları dikkate almazlar

 40. kamuda 12 yıldır sigortasız olarak çalışıyorum maaşımı kaymakamlık ödüyor (500 tl) bu 12 yıl boyunça 5 veya 6 defa kaymakam değisti hepsinle konuştum beni sigortalı yapamıyacaklarını söylediler ,işi bırak veya böyle devam et dediler ,hizmetli olarak işe girdim ama memur gibi çalışıyorum birçok resmi belgelerde imzalarım bile var ..
  işimi kaybetmeden sigortalı olabilmek için ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım

  • Ali bey merhaba,
   5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun 117/ II.maddesi eski Türk Ceza Kanununda yer almayan suç tipini yaratmıştır. Buna göre “Çaresizliğini, kimsesizliğini ve bağlılığını sömürmek suretiyle kişi veya kişileri ücretsiz olarak veya sağladığı hizmet ile açık bir şekilde orantısız düşük bir ücretle çalıştıran veya bu durumda bulunan kişiyi, insan onuru ile bağdaşmayacak çalışma ve konaklama koşullarına tâbi kılan kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis veya yüz günden az olmamak üzere adlî para cezası verilir.”
   yine İş kanunumuzun 11. Maddesinde şöyle denmektedir:
   – (1) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya staja başladıkları tarihten itibaren sigortalı hak ve yükümlülükleri başlar.
   – (2) İş verenler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının;
   (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanları, çalışmaya başladıkları tarihten önce, kuruma e-sigorta yoluyla bildirmekle yükümlüdür demektedir.
   Yani işverenin iş kanununa göre işe başlamadan bir gün önce işe girişinizi yapması yasal zorunluluktur.
   durumunuzu öncelikle amirlerinize bildirerek sigortanızın yapılmasını isteyin olmazsa çalışma bakanlığı müfettişlerine ve işkura bildirebilirsiniz

 41. Gülgün Eğilmezbaş

  Merhaba Nevzat Bey,
  Benim durumum gerçekten bır çıkmaz..
  Ben 15 mayıs 1990 yılında iişe başladım.. İş görüşmesine gittiğim gün, iş veren ile şöyle bir konuşmamız olmuştu: (Babamdan emekli maaşı alıyorum sigorta olursam kesılır mı? İşveren kesıleceğını soyledı ve ben sigortasız işe başladım) Babamdan aldığım maaş emeklis sandığından bağlıydı.
  10 yıllık çalışma suremde kımse sıgorta yapmadı ve benı kımse uyarmadı.
  20 mayıs 2000 yılında şırket 150 kışıyı ışten çıkardı, işten çıkanlar sıgortalı oldukları ıcın tazmınatlarını aldı, işveren bana vermedı, ‘hatta dava acarsam bugüne kadar babamdan aldığım maaşlarında kesıleceğını’ soyledı.

  Bır avukat ıle goruştum, KAYBEDERSIN BOŞVER dedi.

  BEnım emeğım boşa gıtmıştı.

  Son 2 yıldır araştırma yapmaya başladım, ve oğrendım kı kurumlar farklı olduğunda (SSK/EMEKLİ SANDIĞI) sigorta olmamda bır sorun yokmuş. sadece emeklı sandığı sağlık guvencesınden yararlanamıyormuşum.
  Bu konuda dava açmayı duiunuyorum, kazanma şansım olabılır mı?

  Hala bır şansım varmı?
  Teşekkurler

  • Gülgün hanım merhaba,
   siz babanızdan emekli maaşı alsanızda bu sizin sorununuz işverenin sizi işe girmeden bir gün önce sigortalı yapması yasal zorunluluktur bu işveren yanında çalıştığınızı ve işverenin işten çıkarttığını ispatlamanız halinde tazminatınızı alabileceğiniz gibi incelenmesi, halinde işverende sigortasız çalışmanıza müsade etmesinden dolayı çok ciddi cezalarla muhatap olacaktır

 42. Nevzat bey merhabalar,
  Benim bir sorum olacak.
  Kardeşimin yanında atölyede kendi hesabına çalışan arkadaş kardeşimle iş konusunda anlaşamayınca ayrıldılar.kendisi iş ortaklığı bozulunca çok mağdur olduğu için kardeşimi sgk ya ve işkura şikayet etmiş.2007 de kardeşimn yanına geldi ve kendi mesleği ile ilgili işleri kendi yaptı parasını kendi aldı.ya iş yerini aç yada bizde sigortalı ol dedik ama kendi ciddiyetsizliğinden dolayı sigorta yaptırmadı ve kendi iş yerini açmadı bağkura kayıt olmadı.diğer fatura kesimi kdv gibi yükümlülükleri kardeşimin üzerinden yaptı.bazı aylar kendi işinden yüzde bazı aylar iş yeri kirası verdi.her aya muhasebeci vergi hesabını yapıp paylarına düşeni kardeşim ve şikayetçi arkadaştan tahsil etti.elektrik su parasını kendi ödedi.bizler ve komşu esnaf hep sigortanı yap dedik ama yapmadı.2009 da zorla 3 ay bizim sigorta numarasından sigorta yatırdı.kısacası kendi hesabına çalıştı.iş ortaklığı veya başka adla aramızda sözleşme yok.eskiden tanıdığımız biri olduğu için mağdur olmasın diye dükkanın bir bölümünde çalışmasına izin verdik.tabi burda asıl suç bizde bunca sene buna müseade ettik.iş kurdaki şikayetini alacaklarımı aldım diye geri aldı.ortaklık hesap kapaması sonucu kendisinin hesabına bir miktar para yatırdık ve dekonta iş ortkalığı hesap kesimi bedeli diye yazdırdık.ayrıca parayı alınca iş ortaklığının bittiğine dair ibraname aldık 2 şahitli imzalı.bu ibranamede 2007 den beri devam eden iş ortaklığının anlaşma ve yatırılan bedel ile sona erdiğini kardeşimi gayri kabulu rücü olarak ibra ettiğini yazdı ve imzaladı.parayı alınca bir de sgk ya şikayet ettim dedi bize.şimdi biz ne yapacağız.kendi hesabına çalışan biri olduğunu nasıl ispatlarız.elimizde sadece ibaraname ve bankaya yatan dekont var.subat 2014 te sgk denetmeni dosyayı incaleyecekmiş.nasıl bir yol izleyelim yardımcı olursanız sevinirim.2007 den 2013 ekime kadar kendi hesabına çalıştı 2009 da 3 ay sigortasını bizim numaradan yatırdı.iş yerinde başka çalışan da yok.komşular şahit ama bu şahitlik geçerli olurmu.sgk ceza keserse iş mahkemesine başvuralımmı.ceza kesilirse ne kadar öderiz.ayrıca şikayet dilekçesi ekine 2009 2010 yıllarına ait iş yerine gelen ve kendi imzaladığı tebligat fotokopisi kendi imzaladığı fatura vs.koymuş.kardeşimden parayı alınca sgk ya gidip şikayetten vaz geçtim diye dilekçe vermiş. ama kabul olmaz demişler.şimdi kendide pişman ama araştırdığım kadarı ile biz çok mağdur olacağız.yardım ve bilgilerinize çok ihtişyacımız var. şimdiden çok teşekkürler.

  • Oğuzhan bey merhaba,
   evet haklısınız hatalı bir iş yapmışsınız ama çokda korkulacak bir durum yok elinizde ortak olduğuna ve ortaklıktan ayrıldığına dair kendi imzalı ibranamesi var sgk müfettişinede durumu aynen böyle anlatmanızı öneririm müfettiş belge incelemesi yanında sizin ifadelerinizide alcaktır şikayetci olan müfettişe şikayetinden vazgeçtiğini veya durumun işci işceren ilişkisi değil ortaklık olduğunu söylerse ceza yemezsiniz böyle söylese bile şahit ve ibraname lehinize olacaktır

 43. merhaba nevzat bey ben iyilik yaptım ama cok pahlıya maal oldu galba bana bir kahve caliştırdım hep zararına bir müşterim vardı cok zor durumda yeşil kartlı tüm bankalara borcu vardı cok kotu durumdaydı benden iş isedi ama sigorta yapma kesilir dedi sabah 8 ile oylen 12 ye kadar calıştı 7 yıl ama yedi yıl içersinde cok hasta oldu cogu zaman hastanede yattı hep yanında oldum 2012 de kahvemi kapatım beni 7 yıl sigortamı yapmadı diye mahkemeye verdi yeşil kartı da var hep yeşil kartan faydalandı mahkeme daha bitmedi ben inkar etmedim caliştını soyledim aynen size soyledigim gibi sizce ne yapmalıyım ceza gelirmi

  • Şenol bey merhaba,
   sigortasız personel çalıştırdığınızı kabul etmişsiniz personelin geriye doğru sigortasını yapmanıza veya kaybının karşılanmasına karar verilebilir fakat bununlada bitmez sgk da cezalı beyanlarda bulunmanızı ister önerim davanızı bir iş hukuku avukatı ile götürün çok ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz

 44. merhaba ben bişey sormak istiyorum 15 sene önce annem devlet okulunda hademe olarak çalıstı bu 13 sene boyunca sigortası ödenmedi ve askeri ücretin altında ücret aldı.elimizde işe başaldığı tarihle ilgili okulun vermiş oldugu bir belge var ve bu 13 senenin son 2 ay sigortası yapılmış.şuanda 2 tane şahidimizde var(annemle aynı okulda çalışan öğretmenler).yaklaşık 5 ay önce sgk müdürlüğüne dilekce verdik biz sizi arıcaz dediler 5 ay oldu nerdeyse hiç ses yok.bu durumda ne yapmamız gerekiyor.sizce boşamı ugrasıyoruz bu çabalarımız boşa gider mi

  • Merhaba,
   boşuna ugraşmıyorsunuz lütfen hakkınızı sonuna kadar savunun tekrar dilekce ile evrak kayıtrtan gecirip bir nüshasını alarak müracat edin ayrıca internetten bilgi edinme yasası kapsamında dilekcenizin akibetini sorun ordan yazıldığında cevap daha hızlı gelir

 45. Merhabalar.Özel bir sektörde 3 yıldır çalışmaktayım.İşe başlarken hiçbir sözleşme imzalamadım.7/2/11 tarihinde işe başladım.İşveren 08/03/2011 tarihinde sigortamı başlatmıştır.Üç yıldır sabah 8,30 aksam 18,30 c.tesi günleri 8,30-15.00 arası çalışmaktayız.Bu saatler en makul çıkış saatlerimizdir.Çünkü işin durumuna göre aksam 7-8 lere kadar ve ctesi günleri 4-5 e kadar çalışmaktayız.Resmi tatillerde full çalışıyoruz.Kesinlikle mesai ücreti almadım hiç.Ve maaşım 950tl net iken asgari ücret üzerinden gözüküyor.Sorum şöyle olacak.Bu sebeplerden dolayı iş akdimi fesh edip kıdem tazminatımı alabilirmiyim.Nasıl hareket etmeliyim.Elimde nasıl bir kanıt olmalı.görevim ön muhasebe ve sekreterlik.Çalışan sayısı sadece 2 kişi.Birde işveren psikolojik -baskı uyguluyor tartışmaya girdigimizde kaba davranarak (kes sesini sus gibi) bağırıp çağırıyor.2 çalışan oldugumuz için (diğer çalışan patronun tanıdığı).Hiç bir şekilde bunu kanıtlayamamki.Devlet ses kaydını kabul etmiyor.Ne olucak benim gibi çalışanların hali :(( Acil yardımlarınızı bekliyorum.Yarın İşverenimle konuşmayı düşünüyorum.

  • Merhaba,
   hukukta temel kural iddia eden ispatla yükümlüdür eksik maaş,fazla mesai sizin iddianız bunu ispatlamak kaydı ile düşük maaş sebebi ilede ödenmeyen mesailer sebebi ilede haklı fesih yapabilirsiniz fakat dediğim gibi ispat gerekir

 46. Nevzat Bey Merhabalar… Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.2000 yılından beri özel bir firmada çalışıyorum 2001 de 2 sene kadar sigortamı ödediler2003 de çıkış yaptılar 2012 tekrar giriş yaptılar şu an sigortalıyım ama 10 senem boşuna gitti sigortasız çalıştığım süreler içersinde bankalara hep ben gittiğim için şirkete ait elimde bir sürü dekont ve banka cüzdanı var resmi hesaplarından ve özel hesaplarından talimatla çok paralar çektim ben işe başladığımda 100 kişi kadar çalışanı vardı 6 sene önce iş değişikliği yüzünden herkesi çıkardılar bir tek ben kaldım benim sorum sigortalı çalışırken şikayette bulunursam banka dekontları yeterli olurmu 10 senelik sigortamı ödettirebilirirmiyim bu güne kadar hiç izin kullanmadım parasınıda almadım bunlarıda kazanma şansım olurmu şunuda belirteyim nevzat bey işverenle konuşmaya çalıştım ama eskileri karıştırma geleceğe bak diyor bildiğiniz dalga geçiyor 14 senemi verdim aldığım ücret asgari ücret sizce nasıl bir yol çizmeliyim şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar nevzat bey…

  • Tolga bey merhaba,
   elinizdeki belgeler ile bir iş hukuku alanında çalışan avukata gitmenizi belgelerinizi ona inceletmenizi ve duruma görede dava konusu yapmanızı öneririm

 47. yorumuma cevap alamadım moderatör onayı beklemektedir diyor.sizden gelecek cevaba göre hareket etmek istiyorum..işverenimde kendi kafasına göre çalıştırmaya başladı.c.tesi günü çalışma saatini 3:30 a çekti.lütfden acil yardım bekliyorum ne yapmam gerek.

 48. Bana yardimci olun nevzat bey kahvemi kapatim tamam 7 yillik sigortayi da yatirayim kabul ama cok ceza gelmesin diye ne yapmaliyim veya af kanunu gelirmi en kadar az oderim bana guzel bir cevap mailime atarsaniz cok duaga ederim size

  • Şenol bey merhaba,
   bagkurla alakalı borç sildirme veya faiz indirimi imkanınız var son torba yasa ile gelen vergi dairesi borçlarınızıda yapılandırma şansınız var

 49. merhaba nevzat bey ben bir biş yerinde 6 aydır çalışıyorum ha bugün ha yarın dıyerek oyalıyorlar beni sigortamı yapmıyorlar bende mağaza müdürüne söyledim sigortam yapılmadığı takdirde size dava açacam tazminat talep edecem dedim hiç bir şey söylemedi yapacağız dedi dahada yapmamışlar ben eğer TAZMİNAT DAVASI AÇARSAM KAZANIRMIYIM TAZMİNATIMI ALABİLİRMİYİM ALSAMDA BU 6 AY İÇİN NE KADAR BİR TAZMİNAT ALIRIM …

 50. nevzat bey merhaba size geçen gün bir kaç kelime bir şeyler yazdım gönderdim şimdi bakıyom ne yazı nede cvp var nerden yazdığım yazıyı bulabilirim vede cvp ilginize tşk..

 51. merhaba nevzat bey biz 5 arkadaşız b iz işe girdiyimizde b ütün evraklarımızı iş verene teslim etik iş veren b izi 15 gün oyaladı evrakları kayb oldu diyerek sonradan ne hikmetse b uldu ben 27 eylülde işe girdim ekim ayından 19 gün sigortam yatmamış ve arkadaşlarında benim kadar
  onlar işe daha önce girdiyi halde19 gün sigortalı gözüküyorlar b izi hafta sonuda çalıştırdılar izinsiz 10 gün hafta tatilimizde çalıştık ücretini ödemediler ve çalışma saatleri içinde hiç molasız çalıştırıldık 11 saat ne yapa biliriz nasıl hakımızı araya biliriz çalıştıgımız yer bir devlet kuruluşunun yemek hanesi taşeron fiirma ücretsiz izne çıkarıldık b ize ne kadar ücretsiz izin kulancamız söylen meyip kagıtta izingün yeri b oş b ırakılmıştı b en sordugumda sizinle ilgilideyil orası denildi
  lütfen cevab ınızı b ekliyorum yardım ederseniz sevinirim

  • Hacer hanım merhaba,
   iş kanunumuzda işcinin çalıştırılması açık belirtilmiş işe girmeden bir gün önce sigortası yapılmalı haftalık 45 saat üzeri fazla mesai ödenmeli denmiş fakat anladığım kadarı ile işvereniniz bunu suistimal etmiş henüz deneme süresinde çalışmada olduğunuz için durum ile alkalı sadece ihbar önelinizi alarak ayrılma şansınız var fakat sigortasız ve fazla çalışma süreniz ile alakalı öncelikle işvereninizle görüşüp durumun düzeltilmesini talep etmenizi bu olmaz ise sgk ya ve işkura şikayette bulunabilirsiniz

 52. nevzat bey cvp diyorsunuz sadece si yazmışsınız anlamadım

  • Ercan bey merhaba,
   sanırım bir sorun oldu sorunuzu tekrar sorarsanız hemen cevaplarım karmaşadan dolayı özür dilerim

 53. 01 06 1999da işe başladım 01 11 2006 ya kadar sigortam yatmadı ondan sonra yapıldı şu an aynı yerde çalışıyorum 2006 dan bu zamana 8 yıllık bir sortam oldu 7 yıl yatmadı bu senede 7 gün 12 saat çalışıp hiçbir izin kullanmadım ne mesai ne izin parası alamadım şu arkadaş rahatsız olduğu için 3 haftadır gece gündüz çalışıyorum yine hiç birşey alamıyorum beni işi bıraktırmaya zorluyor kendim bırakırsam bütün haklarımdan vazgeçmiş olucam 15 yıllık emeğim 7 yıllık sigortasız boşuna gider diye korkuyorum bütün haklarımı nasıl isapat edip alabilirim SAYGILARIMI ARZ EDERİM….

  • Ali bey merhaba,
   sigortasız çalıştığınız dönemleri ispatlama şansınız var ise sgk ya müracat edip işverenin geriye doğru düzeltme yapmasını sağlayabilirsiniz bu imkanınız yok ise işvereninizle konuşup sigortasız döneminizi telafi etmesini talep edebilirsiniz

 54. merhaba nevzat bey ben bir biş yerinde 6 aydır çalışıyorum ha bugün ha yarın dıyerek oyalıyorlar beni sigortamı yapmıyorlar bende mağaza müdürüne söyledim sigortam yapılmadığı takdirde size dava açacam tazminat talep edecem dedim hiç bir şey söylemedi yapacağız dedi dahada yapmamışlar ben eğer TAZMİNAT DAVASI AÇARSAM KAZANIRMIYIM TAZMİNATIMI ALABİLİRMİYİM ALSAMDA BU 6 AY İÇİN NE KADAR BİR TAZMİNAT ALIRIM …

 55. mrblar ben boşanma aşamasındayım .eşim bana nafaka tazminat vermemek için sigortasız işte çalışıyor.(çalıştıgı firma sürekli vergiden kaçmak için sürekli firma isimini degiştiriyor.=ayrıca kendisi maddi olarak sıkıntısı olmamakla birlikte özel istege bağlı tarım sigortası yapmaktadır üzerine kayıtlı evi arabası vardır.bankada hesaplarında yuklu mıktar para vardır.ne yapabilirim.

  • Ece hanım merhaba,
   Sormuş olduğunuz soru hukuki bir sorudur Bir hukukcuya danışmanızı öneririm fakat medeni kanun evlilikteki edinimleri boşanma halinde eşit taksim etmiştir varlıkları ispatlamanız halinde paylaşırsınız bunun usulünü hukukcular size anlatır. Sigortasız çalışma konusunda SGK müdürlüklerine veya alo 170 şikayet hattına yapılan ihbarlarda iş müfettişlerinin teftişi sonucu sigortasız çalışan tespit edilirse sigorta kaydı yapılır

 56. nevzat bey soruma neden cvp vermiyorsunuz benden sonra yazan herkeze cvp verdiniz benim soruma daha cvp vermadiniz…

  • Ercan bey merhaba
   sanırım siteye koyduğumuz aşağıdaki uyarıyı görmediniz
   DİKKAT !!!
   Sevgili Okuyucularımız iş yoğunluğumuz nedeni ile 10.03.2014 tarihinden itibaren gelen soruları iki ay boyunca yanıtlayamayacağım. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

   • nevzat bey eğer sizde tarihe baksanız bende soruyo şubat 28 de sormuşum vede cvp şimdiğe kadar almamışım yani mart ayında sormamışım..

 57. merhaba nevzat bey
  ırakta 10 aydır bir şirketde çalışıyordum işinin sona ermesinden dolayı işden çıkarıldım. 2013 yılına ait ekim -kasım-aralık ayı maaşım içerde ve 10 aylık sigortam yatmamış her aramamda şirketi kimseyle görştürmüyorlar beni maaşımı ne zaman yatıracaksın dediğimde muhasebeci yok insan kynakları yokdeyip yalan üstüne yalan atıyorlar inanın şirketde yetkili olmazmı ya yok diyorlar telefonu suratıma kapatıyorlar şuan 2014 yılının mayıs içindeyiz hala para yatmadı bu konuda ne yapmam gerekiyor nevzat bey yasal işlemleri başlatsam mahkeme ne kadar sürer…

  • İlhan bey merhaba ,
   size önerim durumunuzu ihtarname ile noterden yazılı olarak işverene bildirin. buna rağmen ödeme veya işlem yapılmaz ise yasal haklarınızı kullanın.Bir hukukcu ile görüşerek dava acabilir ilgili kurumlara şikayette bulunabilirsiniz.

 58. nevzat bey soruma neden cvp vermiyorsunuz benden sonra yazan herkeze cvp verdiniz benim soruma daha cvp vermadiniz…

  nevzat bey eğer sizde tarihe baksanız bende soruyo şubat 28 de sormuşum vede cvp şimdiğe kadar almamışım yani mart ayında sormamışım..

  bu kadarda olmaz yani yaaaaaaaaa yanıt vermenizide istemiyorum artık bu saatte sobra
  Cevapla

 59. meraba nevzat bey çalıştığım şirket 11 aylık sigortamı yatırmadı avukata durumu anlatdım.avukatım diyorki 10 aylık sigortan yatmadığı için şirket 25000 tl civarında ceza öder diyor doğrumu? peki bu şirketin ödeyeceği ceza parasını ben alabiliryormuyum nasıl oluyor bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz…

 60. ben 2006 ve 2008 yıllarında balıkcı teknesinde calıştım sigortam ödenmedi parayı elden aldım ve iki yıla calıştığıma dahil elimde balıkcı teknesinin kaşesi ve kaptannın onaylı belgesi var ne yapmalıyım

  • Fatih bey balıkcı teknesi vergi mükellefi ise sgk ya veya alo 170 hattına durumunuzu bildirip geriye doğru sigortanızın yapılmasını isteyin

 61. Merhaba Nevzat Bey,çalıştığım yer tarafıma herhangi bir bilgi vermeden 15.04.2014 tarihinde çıkışımı yapmış,17.05.2014 tarihinde tekrar girişimi yapmış ve 31.05.2014 tarihinde tekrar çıkışımı yapmış.Fakat ben bu işyerinde 10.06.2014 tarihine kadar çalıştım.Yani yaklaşık 1 ay süreyle sigortasız çalıştırılmış oldum.Ve Mart 2014 ayından beri de maaşımı alamadım.Bu durumda neler yapabilirim.Teşekkür ederim (sgk ya başvurdum)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pinterest
EmailEmail
PrintPrint