Ana Sayfa / Kanunlar / İş Kanunu / Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılabilir miyim?

Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılabilir miyim?

143Merhaba Nevzat bey,
3 yıldır bir fabrikada çalışıyorum. İşe girdikten sonra rahatsızlıklarım oluştu muayeneye gittiğimde 2009 yılında bel fıtığı tanısı kondu. Zaman zaman fizik tedavi almak zorunda kaldım. Son zamanlarda rahatsızlıklarım arttığı için ağır iş , eğilip kalkmayı gerektiren iş hastalığını arttırabilir diye sağlık raporu aldım. İşimden tazminatımı alarak ayrılabilir miyim? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir ?

teşekkürler kolay gelsin.

Aykut

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Aykut bey merhaba,
İşçilerin işverenlerle olan çalışma ilişkilerini düzenleyen 4857 sayılı İş Kanununun 24. maddesinin I. Fıkrasında düzenlenmiştir. Buna göre; “ İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa” işçi hizmet akdini fesih edebilir.
Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi halinde işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı alınabilmektedir.

Özetle; iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa, işçi hizmet sözleşmesini bildirimsiz olarak feshedebilir ve bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Yapmakta olduğunuz işin, sağlığınız ve yaşayışınız için sakıncalı olduğuna rahatsızlığınızın mevcut görevinizle daha da ağırlaşacağına ,dair  doktor raporu almanız halinde yaptığınız işin değiştirilmesi, değiştirilmemesi halinde hizmet sözleşmenizi bildirimsiz olarak sona erdirmeniz mümkün olabilir. Bu durumda kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Kripto Para Nedir? Türkiye’de Mevzuat Ne Durumda? 1

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni bir kavram ve uygulama kripto para. Bana gelen birçok …

100 yorumlar

 1. Merhaba Nevzat bey,
  10 yıldır aynı şirkette çalışan bir bayan, tüp bebek tedavisi görmek için(tüp bebek tedavisi olumlu sonuç verir ise) işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı yanar mı.

  • Merhaba,
   Tüp bebek için işten ayrılmak bir sağlık soreunu değil kişisel tercihtir bu durumda işci kendi isteği ile işten ayrılacağı için kıdem tazminatı alamaz

 2. Merhaba nevzat bey bir iş yerinde 5 yıldır KASAP OLARAK ÇALIŞIYORUM İŞ YERİNDE kullandığımız kimyasal temizlik malzemelerinden kaç kez ellerim kolların tahriş oldu ve gelinen noktada geçmişin tetiklenmesi ile şimdi SEDEF teşhisi konuldu ve işimi yapmama engel teşkil ediyo bu durumda iş yerinden tazminatımı taleb edebilirmiyim ?

  • Hikmet bey merhaba,
   doktor raporu ile hastalığınızın işten kaynaklı olduğunu belgelerseniz bu size haklı fesih hakkı verir

   • Merhabalar. Nereye nasıl yazayım bilemedim. O yüzden bu şekilde sormayı seçtim. 8 yıldır çalıştığım mağazacılık sektöründe o kadar yoruldum ve o kadar sıkıldım ki anlatamam. Psikolojim tamamen dağıldı. Bırakın birgün daha çalışmayı bu şirket ile geçirdiğim her saniye bir şekilde sağlığımı etkiliyor. İçerideyken afaganlar basıyor. İstifa etmek istersem de 8 haftalık çalışma zorunluluğu uykularımı kaçırıyor. İhbar süremi kullanmadan işten ayrılabilmemin bir yolu var mıdır acaba?

    • Kaan bey merhaba,
     yazdıklarınızdan işinizden sıkıldığınızı anlıyorum. Hemen ihbar öneline uymadan iş akdini fesih etmenin yolu haklı fesih yapmaktır haklı fesih iş kanununun 24. maddesinde ayrıntılı tanımlanmıştır bu maddeyi okumanızı öneririm buradaki gerekcelerden birine maruz kalıyorsanız haklı fesih yapabilirsiniz.

 3. Nevzat Bey Merhaba,

  Bir cagri merkezinin kalite ( görüşme kayitlarinin dinlendiği yer ) departmaninin sorumlusuyum. Bu is yerinde calisirken psikolojik sorunlar yasamaya basladim. Anksiyete ve obsesif kompulsif kişilik bozukluğu teşhisi koyuldu. Öncelikle saglik problemlerimden dolayi işverene görev değişikliği yapmasini talep etmem ki gerekiyor yoksa direk olarak istifa edip tazminat talep edebiliyor muyum ? Yardimci olursanız çok memnun olurum.

  Saygilarimla.

  • sinana bey merhaba,
   öncelikle sorunlarınıza acil şifalar dilerim ve huzurla çalışacağınız bir işiniz olmasını temenni ederim
   bildiğiniz gibi İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa” işçi hizmet akdini fesih edebilir.bu durum 4857 sayılı iş kanunumuzun 24. maddesinde belirtilmiştir fakat işten kaynaklı sağlığınızın bozulduğunu dr raporu ile belirlemeniz gerekir
   bu durumda işverenden işinizin değiştirilmesini talep edebilirsiniz veya haklı fesih hakkınızı kullanabilirsiniz fakat fesih hakkı kullanacaksanız size önerim bir avukata danışmadan bunu yapmayın fesih yapacaksanızda avukatın süreci yönetmesini sağlayın

 4. Nevzat Bey Merhaba,
  Nevzat Bey Merhaba

  Bir cagri merkezinin kalite ( görüşme kayitlarinin dinlendiği yer ) departmaninin sorumlusuyum. Bu is yerinde calisirken psikolojik sorunlar yasamaya basladim. Anksiyete ve obsesif kompulsif kişilik bozukluğu teşhisi koyuldu. Öncelikle saglik problemlerimden dolayi işverene görev değişikliği yapmasini talep etmem ki gerekiyor yoksa direk olarak istifa edip tazminat talep edebiliyor muyum ? Yardimci olursanız çok memnun olurum.

  Saygilarimla.

  • sinan bey merhaba,
   işinizden kaynaklı ise rahatsızlığınız işin değiştirilmesini talep edebilirsiniz bu durumu doktor raporu ilede desteklemenizde fayda var işveren bunu yapmaz ise o zaman 24. madde gereğince haklı nedenle tazminatlı feshi uygulayabilirsiniz

 5. Merhaba Nevzat Bey;
  Yaklaşık 4 yıldır hava limanında yer hizmeti veren bir firmada vardiyalı sistemde çalışmaktayım. 3 yıl kadar önce bel fıtığı şikayetlerim başladı bir dönem fizik tedavi aşamaları geçirsem de geçtiğimiz yazın başında şikayetlerim son derecede arttı ve ameliyat seviyesine ulaştığım ve ameliyat tek çarem olduğundan ameliyat oldum. 2 ay önce tekrar çalışmaya başladım fakat işim gereği kontuarda ağır bagajları kaldırmasam bile zaman zaman çekiştirmek zorunda kaldığımdan ve sürekli eğilir,kalkar pozisyonda bagaj etiketlediğimden işimi yapamaz ve tekrar bel ağrısı şikayetleri yaşamaya başladım. 2 ay önce Departman müdürümle bu işi yapamadığımı ve sağlığımı tehlikeye attığımı söyleyerek masa başı bir departman isteğimi dile getirdim fakat bana yardımcı olacağını söylese de bu isteğimle ilgili birşey yapmadı. Şirketimde ayrıca vardiya saatlerinde aşırı bir artış gerçekleştirip iş yükünü giderek arttırmaya başladı. Bu durumda istifa etmek istiyorum ama bunun sebebi sağlık problemimin bu işe artık uygun olmaması olduğundan bir nevi mecburi bir durum ve 4 yıllık emeğimi çöpe atmak istemiyorum. Kıdem tazminatımı alma hakkım olur mu bu durumda?
  Doktorumdan bu işi yapamayacağımla ilgili rapor alarak iş hakkımı tek taraflı fesh edebiliyorum sanırım ama bu konuda şirketim bana karşı nasıl bir politika izler bu süreci nasıl sorunsuz geçirebilirim acaba?

  • Esra hanım merhaba,
   anlattığınız şeyler iş dolayısı ile sağlığınızın bozulması bu size iş kanunun 24. maddesi I. Sağlık sebepleri:

   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa. diyerek haklı fesih hakkı vermiştir noterden bu gerekceyle ihtar cekerek ayrılabilirsiniz fakat önerim öncelikle yazılı olarak işin sağlığınızı bozduğunu değiştirilmesini evrak kayıttan gecirerek talep edin

 6. Tekrar merhaba Nevzat Bey
  Sorumu cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Isimden kesinlikle ayrilmayi düşünüyorum. Sagligimi iyice tehlikeye sokmaya basladigindan dolayi. Peki işyerim 4 yillik bir calisan olarak bana ihbar surem olan 59 gunu calistirma hakkina sahip midir bu durumda?

 7. Nevzat bey merhaba umarim sorumu cvaplarsiniz.. Yardima cok ihtiyacim var. 1 yil önce agir nörolojik hastalik gecirdim ve ölümden döndum.2 ay yogunbakimda kaldim. Yavas yavas iyilestim ama eksik hareketlerim var ve uyusmalarim var kalem tutup yazi bile yazamiyorum eskisi gibi. Cunku komple felc oldum. Hicbir hareketim yoktu. Herseyi sifirdan ögrendim. Simdi bana doktorum calisir raporu verdi rapor surem 1 yili doldugu icin. Ama ben calisabilecek durumda degilim. Hareketlerim agir hizli degilim ve üstelik hamileyim 5 aylik. 5 yillik emegimi cöpe atip istifa etmek istemiyorum. İs mahkemesine basvurmayi düşünüyorum. Sizce olumlu olurmu. Bu sartlarda kidem tazminatimi alabilirmiyim?

  • Merhaba Filiz hanım,
   öncelikle gecirdiğiniz süreçten dolayı geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.
   Sorunuza gececek olursam kıdeminizi alarak ayrılmanız için saglık kurulunun çalışamaz raporu vermesi gerekir dr çalışır raporu verdiğine göre iş başı yapmanız gerekir.Ancak hamilelik süreci ile ilgili izinlerinizi hakettiğiniz dönemde kullanabilir buna kadar ki süreç için başka bir hastaneden rapor alabilirsiniz. Dava açmanızın size faydalı olacağını düşünmüyorum mahkemede hastane raporu isteyecektir (çalışamayacağınız veya malüllük tespiti için)

 8. Nevzat bey tekrar merhaba. Sorumu cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Ben saglik kurulu raporu icin basvurcaktim ama mahkeme karariyla bu raporu verebiliriz dediler o yuzden alamadim. Ne yapacagimida bilemiyorum kafam o kadar karisikki. Sadece su sıkıntılı dönemden kurtulmak istiyorum. Cunku calistigim hastane hastalik dönemimde beni ölüme terk etti ve baska hastaneye nakil edilmistim. İsyeriyle konusup hakkimi almak istiyorum ama yüzlerini görup konusmakta istemiyorum. Sizce baska yolu varmidir?

 9. halil bahadır tülek

  meraba nevzat bey ben bir kurumsal kapı firmasında 9 yıldır calışıyorum bu suret icerisinde bi bel fıtıgı amaliyatı gecirdim ve daha 2 tane bel fıtıgım ve birde bel kayması oldugunu söylüyor doktor ben kendi istegimle işten ayrılırsa kıdem tazminatımı ve ihbarımı alabilirmiyim şimdiden cevabınız icin teşekkür ederim

  • Halil bey merhaba,
   sağlık sewbebi ile heyet raporuna istinaden haklı fesih yapmanız halinde kıdem alma imkanınız olabilir fakat bu durumda da öncelikli işverenden işi değiştirmesini istemek yapılmaması halinde fesihe müracat etmek daha doğrudur

 10. Merhaba nevzat bey 3.5 yıldır çalıştıgım firmada karşılıklı olarak anlaşarak ayrılma kararı aldım kıdem tazminatımı vereceğini söyleyen iş verenim yerime başka eleman aldı ben işleri ona aktardım ve daha sonra ibrarneme imzalamak için gelmemi istediler 3 gun sonra sigortam kesilmiş kendim işten çıkmış gösterildim fakat imzalamış olduğum bir belge yazılı bir istifa veya buna benzer bir yazışma bulunmamakdadır. dava açarsam ihbar ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim içerde 11 gün yıllık iznimde bulunmakta birde iş verenimiz sigortamızı maaşımız üzerinden değil asgariden yatırıyor maaşımızıda resmi hesaptan asgarisini gayri resmi hesaptan kalan tutarı yatırmaktadadır. bu konu ile ilgili de aynı dönemde çalıştığım bana şahitlik edebilecek 2 arkadaşım mevcuttur. cevabını bekliyorum teşekkürler

  • Gamze hanım merhaba,
   işvereniniz kıdeminizi ödemeyi taahhüd edip ödemedi ise öncelikle tekrar durumu kendisi ile konuşmanızı öneririm ödememe kararında israrlı ise bu durumda çıkış tarihinden 6 gün içinde noterden çıkışınızın bilginiz dışında yapıldığını kıdem ve hakedişlerinizin ödenmesini talep eden bir ihtar gönderin buna rağmen ödenmemesi halinde dava konusu yapabilirsiniz

 11. piskolojik sorunlarım var daha fazla çalışabileceğimi düşünmüyorum heyet raporu alsam haklı sebepten işten ayrılabilirimiyim kıdem alacağım olurmu

  • Ayça hanım kişisel psikolojik sorunlarınız işten kaynaklı olduştu ise alacağınız heyet raporu haklı fesih sebebi olabilir fakat bu durumun tespitide size düşeryani işten dolayı psikolojinizin bozulduğunu ispatlamalısınız.Haklı fesih şartlarınızın tamamı var ise bu durumda işveren kıdem ödemek zorundadır işveren ödememe yoluna giderse dava hakkınız bulunmaktadır.
   Fakat benim size önerim durumunuzu bir iş hukuku avukatı ile görüşerek netleştirip iş sözleşmenizi fesih edeceksenizde onun nezaretinde yapmanızdır.

 12. MERHABA NEVZAT BEY.BENİM ABLAM BİR TURİSTİK OTELDE KAT TEMİZLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞIYOR.YAKLAŞIK 12 SENEDEN BERİ.GEÇEN AY TAM 5 KEZ VÜCUDU ALERJİK REAKSİYON GÖSTERDİ.DOKTORLAR ALERJİ TESTİ YAPTIRIN DEDİ.BİZDE ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE YAPTIRIYORUZ.İLK TESTE ODA TOZUNA ALERJİSİ ÇIKTI.ÇALIŞTIĞI ORTAM ODA TEMİZLİĞİ OLDUĞU İÇİN GÜN BOYU ELEKTRİK SÜPÜRGESİ ÇARŞAF YATAK YASTIK FALAN OLUYOR.BİZ ALERJİ UZMADI HEKİMDEN RPOR ALSAK TAZMİNAT ALARAK İŞTEN AYRILABİLİRMİYİZ?

  • merhaba,
   4857 sayılı iş yasamızın 24. maddesi işcinin sağlık sebebi ile fesih hakkını şu şekilde tanımlamış
   I. Sağlık sebepleri:

   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa,
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
   burada a bendini hastane raporu ile ispatlayabilirseniz bu size haklı fesih hakkı verebilir

 13. Merhaba nevzat bey x marketinde mal kabul görevi yapmaktayım mağaza ya günlük gelen ürünlerin mal kabulunu ve iadesini yapmaktayım.yanlız bulunduğum mağaza da iade bölümü için sooğuk dolaplar olmadığı için ürünleri ( yoğurt ,salam ,sucuk, ayran, kuru gıdalar aklınıza gelebilecek envai çeşitte ürünü) dışarı yane mal kabul alanında raflara koymaktayız buda mal kabul alanın ciddi şekilde kokmasına neden olmaktadır bu durumu sözlü olarak mağaza yönetimine bildirdim bu kokunun sıcak ortamda beni ve oraya gelenleri ciddi şekilde rahatsız ettiğni çözüm için ise soğuk dolapalar olan bir frigonun yapılması gerektiğini mevcut frigoların sağlam ürünler için olduğunu bildirdim.yönetim ise söz konusu soğuk dolabın pahalı olacağı için yapılmayacağını bildirdi.baş ağrıları ve günlük bunaltıcı o koku yüzünden işi bıraksam bu durumda tazminat hak edeibilirmiyim acil fikir veririseniz sevinirim .. iyi çalışmalar.

  • Adem bey merhaba,
   sorunuzun kısaca cevabı şöyle,
   bu durumun sizin sağlığınız,kişiliğiniz,ruh halinizi bozduğunu belgelerseniz,bu durumu işveren veya vekiline beyan ettiğinizi yazılı sözlü ispatlayabilirseniz kıdem hakkınız doğabilir fakat bu hususların tespitinin çok kolay olmadığını varsayarsak size önerim bu durumları mail yolu ile işverene beyan edin durumu belgeleyin(hatta bu mailleri aralıklarla bir kaç kez yapın)

 14. merhaba nevzat bey. türktelekomun taşeron firmasında baz istasyonlarının bakım onarım arıza işlerini yapıyorum. romatizmal bir hastalığım ankilozon spondilit ve boynumdaki damar sıkışmasından dolayı sağ koluma kan gitmiyor. işim gereği 50 ve 100 metre kulelere çıkıyorum. nasıl bir rapor alıp işyerimden tazminat hakkımı isteyebilirim. yada böyle bir hakkım varmıdır. cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Recep bey merhaba,
   hastalığınız işten kaynaklı oluştu ise heyet raporu ile durumu tespit ederek haklı fesih yapabilirsiniz veya işverenden farklı bir iş talep edebilirsiniz

 15. mrb nevzat bey.bir alisveris merkezinde 3 vardiya sistemine gore guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim.doktorum anksiyete ve bipolar bozukluk teshisi koydu ve yazdigi ilaclarin yan etkileri beni surekli uyutuyor.gece vardiyasinda tek gorev yapiyorum ve bu durum cok sıkıntı oluyor.13 yildir calisiyorum.sorunlarim is yeriyle alakali degil.ne yapmam gerekiyor.sorunlarimdan dolayi burada artik calismak istemiyorum

 16. Merhaba efendim. Ben 3.5 yıl bir kimya fabrikasında işçi olarak çalışmaktayım. İşim bedenen ve psikolojik olarak hem yoğun hemde çok. Ağır.. çalışma ortamı kapalı havalandırma falan yok çok gürültülü ve aşırı toz barındırıyor. Ilk zamanlar gayet normal giden hersey son 1 yılda patlak vermeye başladı hayatımda gormedigim hastalıkları geçirdim. Isyerim büyük bir firma olduğu için hedefleri yüksek tutması gerekiyo ve bunun içinde bize yukleniyorlar.. 3 lu vardiya sistemi çalıştığım için beni yormaya başladı diğer çalışanlarda aynı şekilde sürekli rapor alanlar olduğu için biz fazla mesai yapıyoruz uykusuz yorgun geldiğimde oluyor. Gelmediğin zaman diliminde seni tersliyoorlar hakaret falan diz boyu.. paramizi falan aliyoruz allaha şükür onda sıkıntı yok ama hem fiziksel hemde psikolojik olarak çok yıprandim ve büyük bir çöküntü icindeyim. Bel ve eklem.agrilari başladı dengesizlik dikkat kaybı baş dönmesi tansiyon dusmesi ağız içi şiddetli yaralar vs.falan ani kilo kaybı da mevcut çünkü kimyasal solumaktan yeme isteği gelmiyor..Çalışanların yüzde 80 i bel fıtığı yaşıyor bende olmaktan korkuyorum cnku ağrılarım mevcut. Çoğu çalışan da zaten benimle aynı fikirde çalışmaktan memnun değiller kimi rapor alıyor kimi ise gelmiyor kimi istifa ediyor. Rapor aldığımızda keyfi olarak algılanıyor ama keyfi değil. Artık bu yerde fazla.calismak istemiyorum cnku geleceğim olumsuz etkileniyor. Psikolojik destek alican artık çalışmak istemiyorum burada kafamda bitirdim zaten. Benim izlemem gereken yol nedir acaba hocam bütün haklarımı almak istiyorum.

  • Yusuf bey merhaba,
   iş kanunumuzun 24. maddesinin
   I. Sağlık sebepleri:
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için
   tehlikeli olursa bu durum işci için haklı fesih sebebidir demektedir.
   Buna göre işinizden dolayı sağlığınızın bozulduğunu işin riskli olduğunu doktor raporu ile belgeleyerek haklı fesih yapar iseniz tüm haklarınızı alabilirsiniz

   • Çok teşekkür ederim ilginiz ve bilgileriniz için. Bir şey daha sormak istiyorum.. 2 gün önce istanbulda kendi şahsına muasır çevre olarak tanınmış ve ünlü bir psikiyatri doktoruna gittin ve durumumu onada anlattım teshisimi belirtti ve orda calisamayacagimi söyledi bu durumda o doktorun SGK Bağkur ile bi bağlantısı yok ve bana rapor yazıcak bunu işveren kabul ederim yoksa devlet hastanesi gibi resmi olarak belirlenmiş hastanelerden mi almam gerekiyor. Yoksa onun yazdığı rapor bu açıdan uygun görülür mü

    • Merhaba Yusuf bey sağlık sebebi ile işten ayrılmada özelden alacağınız raporlar kabul edilmez(fakat işveren bunu kabul ederse istisna) rapor devlet hastanesinden ve heyetten olmalıdır ki haklı fesih olabilsin

 17. Merhaba nevzat bey
  3 yildir aile ve sosyal politikalar bakanligina bagli bir kurumda taşeron isci olarak garsonluk yapiyorum 2015 te ufak bir motor kazasi gecirdim ve ayagim kirildi
  Ve isimiz icabi devamli ayakta oldumuz icin
  Kirilan ayagim da agri ve bazan şiddetli agri kramplar oluyo bu durumda isi birakmak istiyorum rapor mu almam gerekio haklarimi almam icin simdiden teşekkurler milletimize verdiginiz bu güzel hizmetten dolayi kutluyorum sizi…

  • Orhan bye size önerim öncelikle amöirlerini,zle konuşun onlar sizi çıkarırlarsa o zaman rapor ihtiyacınız olmaz fakat çıkarmazlarsa sağlık heyet raporu alarak işinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz yapılmaz ise ondan sonra ancak haklı fesih yapabilirsiniz

 18. Merhabalar. Özel bir Tv kanalında kameraman olarak çalışmaktayım. Sol gözümde 10/1 lik bir kayıp var. Işık altı ve kamera takibinden dolayı sol gözüm kapanıyor sağ gözüme yük biniyor sağ gözümde gerileme, kanlanma ve baş ağrısı yapıyor. Askerlikten de gatadan raporum var(askerliğe elverişli değildir). Eskiden 4 kişi çalışırdık ve dinlenme odamız vardı, gözlerimizi dinlendirebiliyorduk. Şuan ise odamız yok ve 2 kişiyiz. İşimiz arttı ve dinlenemiyorum.Hastahaneye işten ayrılmak için, rapor için gittim fakat heyete yönlendirildim. Engelli raporu çıkarmak istemiyorum sadece tazminat alıp bu işi bırakmak istiyorum. Rapor nasıl olmalı, özel bi göz doktoru yeterlimidir yoksa engelli raporu mu olması gerekli. Rapor hakkında daha detaylı bir bilgi verebilirmisiniz. Yani doktor raporundan kastınız Heyet raporu yada başka bir rapormudur. Teşekkürler iyi çalışmalar

  • Batuhan bey merhaba,
   sağlık sebebi ile işinizi bırakacaksanız heyet raporu olmalıdır iş dolayısı ile bunun oluştuğu raporda yazılmalıdır ancak o zaman bunu gerekce gösterip haklı fesih yapabilirsiniz

 19. Nevzat bey bir müzede güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım ayaklarımda başparmak (bunyon) çıkıntısı var bu işte çalışmadan önce de vardı ama ağrı sızı ve rahatsızlık yoktu güvenlik işinde 8. Yılım ve işe girdikten sonra işim gereği sürekli ayakta olmamız sebebiyle ayak baş parmağında olan kemik çıkıntısı ağrı sızı ve rahatsızlık vermeye başladı öyle ki son zamanlarda yürüme de hatta ayakta beklemede dahi güçlük çeker oldum iş yerine gidip gelirken dahi çok zorlaniyorumbu durum resmen işkence oldu ve artık evde durup mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmak dahi istemiyorum ayaklarim dinlendim istiyorum benim bu durumum sağlık sebebiyle işten ayrılma durumu doğurur mu kıdem tazminatı alabilir miyim teşekkürler..

  • Gülseren hanım merhaba,
   rahatsızlığınız iş döneminde oluşmadığı işte geliştiği için bunu gerekce göstererek haklı fesih yapamazsınız
   Fakat bir devlet hastanesinden çalıştığınız işten dolayı bunun oluştuğuna dair rapor alabilirseniz o zaman haklı fesihte bunu kullanabilirsiniz

 20. Merhabalar. Yaklaşık 4 senedir bir fabrikada çalışmaktayım. Son 1 yıldır psikolojik ve bedensel rahatsizliklarim var. Işim gereği yogun stresli ve yorucu ağır ve tehlikeli bir işim var. Artık çalışma veririm düştü bedensel olarakta ruhsal olarakta bunaldim ve çöktüm.ozel bir psikiyatri de tedavi goruyorum ve raporum var calisamaz uygun değildir diye işveren heyet raporu istedi ben kabul etmedim çünkü çürük almak istemiyorum. Bu koşullar altında çalışamıyorum daha fazla ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Hüseyin bey merhaba,
   işle alakalı olan rahatsızlıklarınızdan dolayı haklı fesih yapıp kıdem talep edebilmek için mutlaka rahatsızlığın heyet raporu ile belgelendirilmesi gerekir bunun dışındaki raporlar haklı fesihte dava aşamasında gecerli belge olarak kabul edilmez

 21. Merhaba;

  şuan çalıştığım yerde mağaza personeli olarak işe başladım ve iki terfi alarak mağaza müdür yardımcısı oldum . Fakat iş market işi olduğu için sürekli ürün gelmesinden dolayı kamyondan mal alırken mağaza içerisinde koli tasıma kaldırma gibi durumlardan dolayı belimde ağrılar meydana geldi. şuan hala ağrılar var eğilince bişey taşırlen hala ağrılar var. heyet raporu için devlet hastanelerinden alabilirmiyim. haklı fesihe hak kazanabilirmiyim.

  • Yasin bey merhaba,
   belinizdeki ağrılar işten kaynaklı ise hastane heyetinden alacağınız raporla ağır taşıma işinden uzak durabilirsiniz. Raporu ibraz etmenize rağmen aynı işleri yaptırılmaya devam etmeniz halinde ancak haklı fesih şartı doğabilir

 22. Merhabalar Nevzat Bey;
  1 yıllık sözleşmeli olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde psikolog olarak çalışıyorum. Fakat ailevi nedenlerden dolayı memleketime dönmek durumundayım. Şuan 6 ayım dolmadı. 5.5 aydır bu işte çalışıyorum. Egerki işten ailevi nedenlerden dolayı ayrılırsam iş yeri benden tazminat isteyebilir mi? Yada herhangi başka bir problem yaşayabilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ayça hanım,
   imzalamış olduğunuz iş sözleşmesi ve onun cezai şartlarını okumak gerekir eğer sözleşmede cezai şart tek taraflı ise bu madde borçlar kanununa göre gecersizdir

 23. mustafa karaoğlu

  merhaba nevzat bey kardeşim özel bir şirkette eğitim danışmanı olarak çalışmakta. Yaşadığı sağlık sorunları işinden kaynaklı değil ancak tedavisinde istirahatin büyük payı olduğu söylenmiş doktoru tarafından. İşten ayrılmak istiyor bu durumda kıdem tazminatını alması mümkün müdür ?

  • Merhaba Mustafa bey,
   sağlık sorunları işten kaynaklı değil ise ayrılma halinde kıdem oluşmaz fakat işveren rızaen kıdemi ödemek isterse durum farklı

 24. İsimsiz yayınlansın

  Merhaba, ben 6 yıldır turizm sektöründe aynı işletmede çalışıyorum. görev aldığım bölümde yeterli niteliklere sahip olmama rağmen 2 defa üzerime yönetici getirildi. şimdi yöneticilerimden biri ayrılıyor ve ben 6 senelik kıdemime istinaden yönetici pozisyonu bekliyordum ancak benim terfi beklediğim pozisyon için dışarıdan biri alınmak üzere ilan verildi. hem bu durumdan hem de maddi yönde hak ettiğimin altında bir ücret almam benim psikolojimi çok bozdu. doktordan bu durumla ilgili rapor alarak istifa etsem tazminatımı alabilir miyim? bir yandan bu haksızlığa daha fazla göz yumamıyorum diğer yandan da 6 yıllık emeğimin karşılığını işverene bırakıp gitmek istemiyorum.

  cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz gerekce haklı fesih için yeterli bir sebep değildir. Sağlık sebebi ile fesih hakkınız var fakat burada dikkat edilmesi gereken tek doktor raporu değil heyet raporudur bunu alabilirseniz işinizin sağlığını bozduğunu heyet raporu ile ispatlarsanız haklı fesih hakkınız olabilir

 25. Nevzat bey merhaba 4 yildir avm de magazada calismaktayim yuzumde gül hastaligi teşhisi konuldu 4 doktorun muanesi sonucunda bana cok ışıklı ortamda bulunma güneşde durma diyorlar ben 8 saat boyunca ışıgın altındayım ve yüzümde nokta nokta kızarıklıklık kaşıntı ve acı yanma hissediyorum işimide satışımı psikolojimide etkiliyor sizce ayrılsam tazminat alabilirmiyim teşekkür ediyorum

  • Merhaba
   4857 sayılı İş kanununun 24. maddesi iş sözleşmelerinin işçi tarafından, bildirim süresi verilmeksizin ve kıdem tazminatı hakkı talep edilerek feshine ilişkin esasları düzenlemektedir. Madde kapsamında;
   İşçinin işin niteliğinden kaynaklanan nedenlerle hastalanması, demektedir durumunuzu heyet raporu ile belgelendirebilirseniz bu durum haklı fesih sebebi olabilir

 26. Nevzat bey ben 1 yildir bir market zincirinin bir subesinde calismaktaydim son sayimda acik cikinca bolge sorumlusu kendinden de yuku atmak icin kurban aradi ve ben su an yillik izinde iken kamera kayitlarindan iki-uc urunu yanlislikla fazla gectigime istinaten benj kurban edip is akdinize son verdik dedi suclamayi kabul etmmedim kararli olunca benden lanet olsun deyip cikarin ama istifa etmem dedim cunku is bulamazsam issizlik maasim bari olsun diye ama bu adi kisi olmaz istifa edeceksin dedi bende etmeyince ogrendim ki beni kamera kaydiyla mahkemeye vermisler hemde hirsizlik diye aldigim birsey yok ama olurda bu kisiler beni bu sucla yargilatirsa sicilime islemedigim bu suc islenir mi benim.icin onemli.cunku universite mezunu ogretmen adayiyim ne olur beni aydinlatin bu imansizlar uc kurus icin hayatimi zora sokuyorlar

  • Umut bey merhaba,
   kamera kayıtlarında ne görünüyor bilmiyorum ama bahsettiğinize göre zimmete suistimal davası açmışlar davada kendinizi savunma hakkınız var suçsuz olduğunuz sonucu çıkarsa bu sabıka kaydınıza işlemez fakat ceza alırsanız bu sabıkanıza işler önerim hemen bir avukatla görüşüp dosyanızı inceletin

 27. mehabalar bende işten ayrılmak istiyorum fakat ayrılırken tazminatımı alabilirmiyim ç5 yıldır burda çalışıyorum
  çalaışmaya başladıktan sonra omruliğimde kist ve fıtıklar oluştu sürekli hastaneye gitmek zorundayım ve çalışırken masa başı muhasebe işindeeyim tazminatımı alabilirmiyim
  ceva verirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   sağlık sorunlarınız işten dolayı oluştu ise ve devam ediyorsa bu durum çalışmanıza engel oluşturuyorsa ancak bu durumda heyet raporu ile durumu tespit ettirmeniz halinde işinizin değiştirilmesini talep edebilir uyulmaması halinde haklı fesih yapabilirsiniz

 28. merhaba Nevzat bey 3 yıla yakındır vardiyalı olarak çağrı merkezinde çalışmaktayım,uyku ve yemek düzeni olmayan molaların kısıtlı olduğu ayrıca aşırı stresli bir iş.5 aydır sağlık sorunlarım başladı makattan kan gelme durumları,acil tuvalete gitme isteği ateşlenme,eklem ağrıları,zayıflama ve iştahsızlık kan kaybı gibi durumlar.kolonoscopi sonucu olarak ülseratif kolit teşhisi kondu.bu hastalık bir ömür sürecekmiş tedavisi yok,düzensiz beslenmenin ve stresin bunu dahada kötüye götürdüğü söylendi.şuanda raporluyum diyette verildi çok kısıtlı şeyler yiyebiliyorum ve sürekli wc’ye gitme durumu halsizlik oluyor .Bu hastalıktan dolayı yaşam kalitem bozuldu bu yüzden işi bırakmayı düşünüyorum.tazminat için nasıl başvuru yapabilirim yada hak kazanır mıyım? teşekkürler.

  • Merhaba Hale hanım,
   öncelikle size acil şifalar dilerim.
   işinizden kaynaklı sağlık sorunlarınızın oluştuğunu sağlık kurulu raporu ile ispatlamanız halinde bu durum size haklı fesih hakkı verir bu durumda da kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz

 29. Mrb ben 2.5 yıldan beri fabrikada çalışıyorum fabrika aslında ağır sanayi ama vergiden kaçmak için bayan çalıştırıyor en hafif ürün 60 70 kiloda ve biz bunu bazen tek kaldırmak suruklemek kaynak vinç matkap kulanmak zorunda kalıyoruzbu sure içerisinde mesai parasının10 saati bankaya kalanını elden alıyoruz yaptıgımı işten dolayı sağlık sorunlarım başladı sol bilegimde higroma tespit edildi kolumda uyuşma ağır oluyor iki kere tedavi görmeme ragmen yaptığım işten dolayı tekrarlıyo doktorum beni heyete soktu ve heyet raporu aldım 1yıl boyunca bilegini zorlıyıcı şekilde çalışması uygun diyildir diye şimdi ben bu raporu kulanarak haklarımı alıp işten ayrılmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Oya hanım merhaba,
   4857/24.Maddesinde İşçinin Haklı Nedenle Feshi Sayılmıştır:
   I. Sağlık sebepleri:
   Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa. sizin durumunuz buna uyuyor size önerim hizmet akdinizi fesih edecekseniz bir iş hukuku avukatına gidip raporunuzu ve evraklarınızı ona inceleterek fesih yapacaksanızda onun kontrolünde yapın

 30. Merhaba nevzat bey. Ben x bir süt firmasında sıcak satış elemanı olarak çalışıyorum. Bel fıtığı oluştu. Her sene kış aylarında Buzuk yani kuyruk sokumu kemigim kayiyor. Buda şiddetli bir ağrı veriyor. Satış gereği izin ö veya vermiyorlar. Benim tazminat alma olasılığım var mı varsa eğer 1 gün dahi durmak istemiyorum. Bu konuda Bizim izlememiz gereken yol nedir. Şirketler böyle durumlarda nasıl bir tavır sergilemektedirler. Bizim yapmamız gereken ana kural nedir. Teşekkür ederim.

  • Muhammet bey merhaba,
   bel fıtığı işinizden kaynaklı oluştu ise bu durumu sağlık kurulu raporu ile belgeleyerek işinizin değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Bunun yapılmaması halinde sağlık sebepleri ile fesih ortamı doğabilir

 31. merhaba nevzat bey.yaklaşık 2 senedir özel bir şirkette çalışmaktayım, 25 senedir de sedef hastasıyım ama işimi engelleyecek kadar değil. fakat bende sedefe bağlı iltihaplı romatizma da başladı ve bu iltihaplı romatizma işimi engelliyor.özel hastaneden alınan raporu işyeri kabul etmedi.devlet hastanesine gidip ağır işde çalışamaz raporu istedim böyle bir rapor veremeyeceğini söyleyip oranlı özürlü raporu verebileceğini söyledi.birde bu ağır işde çalışamaz raporunu vermeye hangi hastaneler yetkili şimdiden teşekkür ederim

  • Hüsnü bey merhaba,
   Ağır ve tehlikeli İşler Yönetmeliği, 8 Şub 2013 – Tarihli 28553 sayılı Resmi Gazetede “MADDE 1 – 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.” ifadesi yer almaktadır.

   Ağır ve tehlikeli işler raporu, ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği ekinde yer alan Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışacaklara Ait İşe Giriş / Periyodik Muayene Formunda küçük değişiklikler ile yerine, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmelikleri gereği İşe Giriş ve Periyodik Muayene Formu kullanılmaya başlanmıştır.

   Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin kaldırılmasıyla artık Ağır ve Tehlikeli İşler Raporu, İşe Giriş Sağlık Raporu adıyla değişmiş bulunmakla birlikte, sadece sanayiden sayılan ve belli bir sınır çerçevesinde yer alan iş kollarında değil, tüm işlerde çalışacak ve çalışanlar için mevzuatta belirlenen süreler ile işe giriş sağlık raporu ve periyodik sağlık raporu kapsamı genişletilmiştir.Bunu devlet hastanelerinden alabilirsiniz

 32. Merhaba nevzat bey ben 3.5 yildir bir kurumsal sirkette calismaktayim magazacilik yapiyorum 1 yil olmadi epilepsi teshisi kondu yuzde 20 oranla son zamanlarda daha sık bayilmaya basladim artik yapamiyorum isimi isten ayrilmak istiyorum yanliz enlmeklerimin karsiligini almak istiyorum kidem tazminatimi alabilirmiyim ve alacagim raporun adi nedir heyet raporu ama doktora ne demem gerekiyor bu rapor hakkinda bi adi varmi raporun

  • merhaba,
   Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler, 1475 sayılı yasanın 14. maddesinde yapılmaktadır. Söz konusu yasa yürürlükten kaldırılmış olmakla birlikte, kıdem tazminatına ilişkin düzenlemenin yürürlüğü sürmektedir. Yasal düzenleme kapsamında, sağlık nedenlerine dayalı iş sözleşmesi fesihleri sonucunda kıdem tazminatı hakkının oluşumuna ilişkin olarak açıklamalar yapılmış durumdadır. Bu kapsamda, herhangi bir işçinin işin yapılmasına sürekli olarak engel oluşturan bir sağlık problemi ile karşılaşması durumunda, iş sözleşmesini bildirimsiz ve kıdem tazminatı haklarını talep ederek fesih etmesi mümkün olabilmektedir.
   Böylesi bir feshin geçerlilik kazanabilmesi için, söz konusu sağlık probleminin işin yapılmasına sürekli olarak engel oluşturduğunun resmi sağlık kurumlarınca düzenlenmiş rapor ile belgelenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun ötesinde, çalışanın aile üyeleri veya yakınlarının sağlık problemlerine dayalı bir fesih, istifa olarak değerlendirileceğinden, herhangi bir tazminat hakkı oluşmayacaktır.
   ayrıca aldığın rapor % 40 veya üzeri olur ise artı vergi indirimi, erken emeklilik hakkından yararlanabilirsini< sakatlık oranı cetveli Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında) 1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5 2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15 3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler a)Seyrek:% 20 b) Sık:% 40 4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65 5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

 33. Merhaba Nevzat bey, 13 Yıldır matbaada grafiker olarak çalışmaktayım, akşama kadar bilgisayar ekranına bakmaktan gözlerim sürekli kanlanmaya, kaşıntı oluşmaya başladı, ekran ışığına, güneş ışığına, normal lambaya bile duyarlı hale gelmeye başladı, artık bu iş günlük yaşamıma zarar vermeye başladı, bu işi yaparken yaşadığım stres yüzünden (hassas, yanlışı kabul etmeyen bir iş) mide ağrıları, baş ağrısı ve göz kapağı seyrimesi gibi problemlerim ortaya çıkmaya başladı, sürekli stres ve baskı altındayım, sağlık raporu ile bu sebepler yüzünden işten ayrılıp tazminat alabilirmiyim.

  • Emre bey merhaba,
   yaptığınız iş sağlığınızı bozuyor ise öncelikle yapmanız gereken işin sağlığınızı bozduğunu belgelemeniz buda sağlık kurulu raporu ile olabilir alıp işverene işinizi değiştirmesini talep etmek olmalı eğer işveren işinizi değiştirmez ise o zaman haklı fesih hakkınızı kullanma imkanınız olabilir

 34. Merhaba Nevzat bey, bir GSM sirketinin cagri merkezinde 19 aydır çağrı operatörü olarak çalışmaktayım.çalışma surem 1 yılını doldurduğunda son evre kanser hastasi olduğumu öğrendim tedavi için 7 aydır raporluyum ve hayatta kalırsam tedavim bitince bu işe devam etmek durumundayim.ayrıca hastaligim nedeni ile %82 engelli raporu aldım.yaptığım iş çok stresli sürekli müşterilerin problemlerini bozuyorum ve bir çoğunda hakaret ve küfüre maruz kalıyorum ayrıca günde 10 saat kulaklıkla çalışmak hem psikolojik hem fiziksel sağlığımı tehdit etmekte.ayrıca çok kalabalık bir lokasyondan insanlarla burun buruna çalışıyorum ki bu durum kanser hastalarinin bağışıklığı için tehlike arz etmekte.ayrıca psikiyatriden obsesif kompulsif bozukluğu teşhisi konuldu..sizden ricam ben işime geri döndüğümde doktorum ” bu iş hastam için fiziksel ve psikolojik tehlike arz etmekte” diye bir rapor hazırlayabilir mi? Ben sirketimden bu rapora dayanarak farklı bir departmandan iş talebinde bulunabilir miyim?talebim karşılanmaz ise tazminat hakkım var mı?cevabınız benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim

  • Nil hanım merhaba,
   Öncelikle Allah’tan acil şifanızı diliyorum.
   Çalıştığınız iş sağlık durumunuzu etkiliyor ise bu durum heyet raporu ile ayrıntılı şu işleri yapmak sağlı açısından sakıncalıdır gibi bir ibare ile heyet raporu verilirse bunu gerekce göstererek işinizin değiştirilmesini talep edebilirsiniz.
   İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı 4857 sayılı İş Kanunun 24.maddesi ile düzenlenmiştir. Anılan madde hükümleri, “sağlık sebepleri”, “Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” ve “ Zorlayıcı sebepler” başlığı altında sıralanmıştır. Kanunda ayrıca, haklı nedenle derhal fesih hakkı tanınan işçinin belirli süreli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışma olarak ayrıma gitmemiş ve her halde bu haklardan yararlanılabileceğini belirtmiştir.
   Sağlık sebepleri ile derhal fesih hakkı oluşacak haller;
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa. olarak belirtilmiştir.

 35. Nevzat bey merhabalar eşim özel bir işyerinde laborant olarak çalışmakta iken doğum sonrası istifa etmek istiyor, “GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK (16.08.2013 tarihli ve 28737sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)” ilgili yönetmelikte belirtilen özel önlemler başlığı altında belirtilen “c) Kimyasal etkenler: Kanserojen, mutajen, çok toksik, toksik, zararlı, alerjik, üreme için toksik ve emzirilen çocuğa zararlı olabilen kimyasalların üretildiği, işlendiği, kullanıldığı işlerde gebe, yeni doğum yapmış ve emziren çalışanın çalıştırılması esas olarak yasaktır. ” maddesi ile işten ayrılma olabilir mi? Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı haklarımızı alabilir miyiz? Saygılarımla.

  • Mehmet bey merhaba,
   yasaya aykırı çalışma şartı söz konusu ise çalışan önce işverenden durumun düzeltilmesi veya işinin değiştirilmesini talep etmelidir. Ancak bundan sonra sağlık sebebiyle haklı fesih şartı oluşmuş olur

 36. Merhaba Nevzat bey, kurumsal bir şirkette ssk’li olarak çalışıyorum 7 ay önce son evre kanser hastası olduğumu öğrendim ve akabinde tedavim basladi.Toplam prim gün sayım 1800 günden az olduğu için malulen emekli olamadim.SGK ilk 6 ay işgöremezlik ödeneğimi yatırdı tedavim devam ettiği için yaklaşık bir sene daha çalışamayacağım.SGK da çalışan memur ikinci 6 ay için devlet ödenek ödemez prim günü 1800 günü bulmadığı ićin sgk sizi malul kabul etmez ve 180 günden fazla ödenek alamayabilirsiniz demişti. Farklı bir SGK memuru ise 2. 6 ay sürede rapor ödeneği alabilmeniz için doktorunuz iş göremezlik raporuna “maluliyeti azaltilabilir-kontrol” seçeneğini işaretlediği taktirde iş göremezlik parası almaya devam edersiniz demişti.her iki memurun verdiği farklı cevaplar kafa karışıklığı yarattı.ayrıca devlet kanser hastalarını 18 ay koşulsuz malül kabul edecek şeklinde bir yasa mevcut bu kanuna göre malul kabul edilip 18 ay ödenek alabilecek miyim?cevabınız için çok teşekkürler

 37. Nevzat bey merhaba ben 4 yıldır petrol istasyonunda pompacı olarak çalışıyorum daha önce kalp yetmezliği tanısı ile kalp pili takıldı pil çözüm olmadı kalp ritmin hala çok zayıf işin yoğunluğu nedeni ile artık sürekli kalbimde ağrı oluşuyo ve bu durumdan çok rahatsızım %20 iş göremez raporum mevcut ve süresiz raporum işten ayrıldığım taktirde kıdem tazminatı alabilirmiyim. Teşekkürler

  • Muhammed bey Öncelikle Allah’tan acil şifanızı diliyorum.
   4857/24.Maddesinde İşçinin Haklı Nedenle Feshi Sayılmıştır:
   I. Sağlık sebepleri:
   Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.
   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa. İşçi haklı neden dayanarak iş akdini fesh yapma hakkına yukarıdaki nedenlerle sahip olur.
   Burada işçi için en önemli neden işin yapılması,işin niteliğinden doğan sebeple çalışanın sağlığı ciddi olarak etkileniyor yada yaşamını tehlikeye sokuyorsa işçi haklı nedenle iş akdini fesh eder.
   işçi lehine sağlık nedeniyle fesih hakkının doğabilmesi için, her şeyden önce yapılan iş, işçinin yaşamı veya sağlığı için tehlike yaratmalı ve bu tehlike, işin niteliğinden kaynaklanmış olmalıdır. Nitekim Yargıtay da işyeri koşullarından kaynaklanmayan hastalıkları, haklı fesih nedeni saymamaktadır. Sizin rahatsızlığınız işinizden kaynaklı oluşan bir durum değil fakat bu süreçte işinizde çalışmak sağlık durumunuzu etkileyeceği daha hafif bir işte çalışmanız gerektiği heyet raporu ile belirlenirse bu durumda işverenden işinizi değiştirmesini örneğin market bölümüne veya destek bölümüne almasını isteyebilirsiniz.

 38. nevzat bey öncelikle vermiş olduğnuz bilgiden dolayı size tşk ederim ben 310 gündür işyerinde çalısıyorum bel fıtıgı emeliyetı oldum 2 taraftanda sag sol ve toktorum şimdi çalıstıgım yer için sakıncalı raporu verdi tazminat hakkım varmı

  • Barış bey merhaba,
   aldığınız rapora istinaden işvereninizden işinizi değiştirmesini talep edebilirsiniz(mutlaka yazılı olarak) bu kabul edilmez ise(buda ispatlı olmalı) ancak sağlık sebebi ile fesih hakkınız doğar

 39. Merhaba Nevzat bey, ben 2016 yilinin 4. Ayinda isten istifa ettim. 3 yildir ayni sirkette calisiyordum bu yuzen tazminatimi odediler fakat ihbar almadim. Isten ayrilma sebebime gelince hamileydim ve dusuk tehlikem vardi yaklasik 1 ay raporluydum. Ilk hamileligim dusukle sonuclandi bunun calistigim fabrikanin kursun uretim fabrikasi olmasina bagladim zira doktorlada dusuge neden olabilecegini hamileligimin zarar gormemesi icin ayrilmamin dogru olacagini belirtti. Isten ayrilirken isyeri bana avukat araciligla suan ismini hatirlayamadigim bir kagit imzalatti. Isci ve isverenin ortak anlasmasi ile fesih tarzinda bir konusu vardi. Elimde isten ayrildiktan sonra kendi imkanlarimla olcturdugum kanda kursun raporu var.belki hakli fesih yoluyla issizlik alabilirim diye basvurdum fakat cikmadi. Sebebini arastirdigimda isveren cikisimi diger nedenler olarak vermis bu sebeple alamadigimi ogrendim. Saglik nedenli istifa olarak girmis olsalardi alabiliyormusum. Fakat bu kod isyeri icin sikinti yaratacak bir kod oldugu icin cikisim yapilmadi.Dilekce yazip fabrikaya gonderelim dedik yanlis cikis vermissiniz diye bu seferde ihbari almadigim icin yine alamiyacagim belirtildi. Konuyu birde sizinle paylasmak istedim.Su saatten sonra issizlik alma gibi bir durumum sizce sozkonusu olur mu? Ne yaptiysam issizlik alamadim. Simdiden tesekkur ederim. Iyi calismalar.

  • Zeynep hanım merhaba işveren işten çıkartmadığı için işsizlik alamazsınız ancak işten çıkış bildirgenizi işveren değiştirişe işsizlik ödeneğini alabilirsiniz fakat buda işverene sorumluluk getireceği için yapmak istemeyecektir.
   Bu durumda işverenle anlaşma veya hukuki sürece gitmeyi tercih edebilirsiniz.
   Hukuki süreçte işten çıkışın yanlış yapıldığının ispatlanması gerekirki mahkemeden lehinize karar çıksın

 40. nevzat bey merhaba , benzın ıstasyonunda calısıyorum ve 3. yılımı doldurdum.yaklaşık 7 aydırda evliyim ,iş yerinde vardiya şefi olarak çalısmaktayım .vardiya şefi olalı çok olmadı yanlız şef oldugumdan bu tarafa işyerinde çok yogun sorumluluklar aldım..genel anlamda işyerinde 3 adet şef bulunmakta yanlız diğer şefler yanlış anlamayın bircok işi yerine getirmekte zorluk yaşadığından butun işler bana kalıyo..işyeri sorumlusu butun işleri bana yukluyor..herhangi bir sorun oldugunda sureklı benım uzerime geliyo..tum bunların yanında benım kulağimda ve sirtlarımda ağrılar olustu..gerek devlet gerekse özel hastaneler de dolaşıp duruyorum yaklaşık 6 ay oldu..hastanelerde ne kadar bolum varsa gıttım bı sonuç alamadım.en sonunda pısıkıyatrıye basvurdum iş yerinde aldığım iş yukunden dolayı stres yaptiğimi bazı psıkolojık sorunlarım olduğunu soyledıler bırkac aydır ilaç alıyorum ama hıcbır çözum bulamadık.meslek hastalıkları hastanesinden rapor verdiler..yanlız bu durum işyeri sorumlusu tarafından hoş karşılanmadı ve o gunden bu tarafa bana devamlı baskı yapıyo hatta yeri geldiğinde herkesin içersinde aşağlıyo..en basiti kapasiten yok , hasta olduguna bılle ınanmıyorum ,bu şekilde bir personelle çalışamam istafa et ıkımızde kurtulalım dıyo..iş yerinde yaşadığım bu sorunlardan dolayı gerek eşim gerekse kendi ailem ile duygusal anlamda sorunlarda olustu..eşim ile sorunlarımız olustu , ailem ise benım rahatsızlığımdan dolayı duygusal çökuntu içindeler..şu anda pısıkıyatrı ve pısıkologtan terapi alıyorum..işyeri sorumlusu terapi aldiğimı bildiği halde beni hataneye gitmeme engel oluyor..en basiti vardiyayı kendisi yazıyor sabah hastaneye gittiğimi bildiği halde beni sabah vardiyasına yazıyor.bunu belirttiğimde vardiyana geleceksin senin hastaneye gidip terapi alman beni ilgilendirmez diyo..hastaneye gidersem yani vardiyama uymadan gidersem tutanak tutup istifamı vermemi istiyo ..bana yardımcı olurmusunuz hocam lutfen..

  • Merhaba Fikret bey,
   öncelikle yaşadıklarınızdan dolayı üzüntümü belirtmek isterim.
   1-Tedavi amaçlı gidişlerinize amirin engel olmasını hastaneden tedavi olmanız gerektiği yönünde alacağınız bir rapor ve tedavi takvimini bir dilekce ekinde amirinize vererek vardiya ayarlamalarının buna uygun yapılmasını talep edebilirsiniz.
   2-Durumunuzu amiriniz değil direk işletme sahibi ile paylaşabilirsiniz
   3-yapılan hakaretler ,haksız tutulan tutanaklarla alakalı bir avukattan destek alarak haklı fesih yolunu deneyebilirsiniz

 41. Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler.
  Ben bir çelik fabrikasinda kaynakci olarak calismaktayim. 1 yıl oldu..sigara kullanıcısı değilim.is yerine girmeden önce hiç bir sağlık problemim yoktu. Iş yerinde havalandırma yok ve dumandan gozgozu görmüyor.ben bu is yerinde göğüs hastalığına yakalandim. Doktora gittim astım başlangıcı ve aşırı dumandan etkilenmiş dedi.yani tamamen is yerindeki sağlıksız ortamdan kaynaklı.şimdi ben hukuki bir süreç başlatmak ıstiyorum bunun için izlemem gereken adımlar nelerdir.şimdiden tesekkurler

  • Taner bey merhaba,
   çalışma ortamınızdaki sağlıksız durum sebebi ile sağlığınızda sorunlar yaşıyorsanız yapılması gereken şeyler şunlardır
   1-sağlık sorunlarınızın işten kaynaklandığını belgeleyin
   2-mümkünse ortamın teknik ölçümlerini elde edin
   3-bu durumun düzeltilmesi için işverene yazılı müracat edin
   4-işveren değişiklik iyileştirme yapmaz ise bir hukukcu ile görüşüp haklarınızı kaybetmeden işten ayrılma sürecini görüşebilirsiniz

 42. nevzat bey merhaba;
  ben özel bir bankada 12 yıldır çalışıyorum.çalışma saatlerimiz çok uzun ve çalışma yoğunluğumuz çok fazla.2 sene önce hiç bana sorulmadan,haber verilmeden ,tayinim çıktıktan sonra bana bilgi verilerek uzak bir ilçeye tayin edildim. 2005 yılı işe giriş tarihim . daha öncesinden herhangi bir ssk başlangıcım yok.kıdem tazminatımı alabilmek için 15 sene çalışma süresi yeterli oluyormu?bankada çalışmak istemiyorum.kıdem tazminatımı ilk hak ettiğim anda ayrılmak istiyorum.tazminat hak edişim hakkında bilgi talep ediyorum.

  • Canan hanım merhaba,
   15 Yıl 3.600 Günle Emekli Olma ve kıdem alma Şartları şöyle
   Bu konudaki düzenleme, önceleri 506 sayılı Kanun’un 60. maddesinin (A) bendinde emeklilik koşullarından biri olarak yer almaktaydı. Buna göre kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olan, 15 yıldan beri sigortalı bulunan ve adına en az 3.600 gün prim ödenmiş olan SSK sigortalıları emekli olabiliyordu. Ancak, 1999 yılında 4447 sayılı Kanun ile ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararı üzerine 2002 yılında 4759 sayılı Kanun ile emeklilik şartlarında önemli değişiklikler yapıldı ve 15 yıl – 3.600 günle emekli olma şartı 25 yıl 4.500 gün olarak yeniden belirlendi. Dolayısıyla 15 yıl 3.600 günle emekli olma imkanı ortadan kaldırılmış oldu. Fakat kazanılmış hakların korunması adına bu düzenleme 506 sayılı Kanuna eklenen Geçici 81 inci maddenin (C) bendinde yer aldı. SSK (4/1-a) sigortalılarının 15 yıl sigortalılık süresi 3.600 prim ödeme gün sayısı ile emeklilik işlemleri halen bu geçici maddeye istinaden yürütülmektedir. Yalnız bu kazanılmış hak sadece 8.9.1999 tarihinden önce işe girmiş SSK sigortalıları için geçerli olduğundan, 8.9.1999 tarihi veya sonrasında işe girmiş olanlar bu haktan yararlanamaz.

 43. Üstad kolay gelsin.
  Bayan çalışan bebeği hastanede ve bundan sonra calışmasıda zor,bebeğin iyileşmeside uzun zaman alabilirmiş. Kadın 7 yıldır ssk lı olarak çalışmaktadır.Bebekten dolayı çalışamayacağına dair rapor vs. alması durumunda kıdem tazminatı alabilirmi ? Sağlık sebebi durumlarına baktım kendisinde bile çok tehlıke arz ederse rapor alarak alabılır yazıyor.Ağır işlerde calısan da bel fıtıgı olması gibi.
  Saygılarımla.

  • Erkan bey merhaba,
   çalışanın çocuğu ile ilgili sorunlar haklı fesih sebebi olamaz bununla alkalı işciye rapor verilmez zaten

 44. Nevzat bey merhaba;mobilya magzasinda 2,5 senedir satış danışmanı olarak çalışıyorum meme kanseriyim ve meme protezim var iş yerinde aşırı psikolojik baskı ve stres var is ağır geliyor ayrıca 13 saat ayakta çalışıyoruz ben buna dayanamıyorum hastaligimin stresi beni aşırı yıprattı birde işin stresi iş yerinden nefret ettirdi tedavim devam ediyor sizden sunu öğrenmek istiyorum işten kendi istegi le ayrılmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıca kanser hastası olduğuma dair raporum var bunu sunarak işten kendi istegimle cikabilirmiyim? Kıdem ve işsizlik ödeneği alabilirmiyim? Hep hastalık diyorlar fakat kanser hastalalari ilgili net bir bilgi verebilirmisiniz? Bu kanunda geçen hastalıklarda kanser hastalığı gecerli mi ?Su an 10 gunluk rapor aldım izlemem gereken yol nedir yardımcı olurmusunuz? Şimdiden çok tesekkur ederim.

  • Selda hanım merhaba,
   öncelikle Allahtan acil şifalarınızı diliyorum umarım biran önce sağlığınıza kavuşursunuz.
   Sağlık sebeplerinden kıdem alarak işten ayrılabilmeniz için Yapmakta olduğunuz işin, sağlığınız ve yaşayışınız için sakıncalı olduğuna rahatsızlığınızın mevcut görevinizle daha da ağırlaşacağına ,dair  doktor raporu almanız halinde yaptığınız işin değiştirilmesi, değiştirilmemesi halinde hizmet sözleşmenizi bildirimsiz olarak sona erdirmeniz mümkün olabilir

 45. Tuğçe Yenigün

  Nevzat bey merhaba. Ben isyerimde 2.5 senedir 3 vardiyalı olarak çalışıyorum. Fakat oğlumun rahatsızlığından dolayı vardiyalı çalışamaz (düzenli anne ilgisi ve özel egitime ihtiyacı var) diye bir rapor aldım. İşyeri vardiyasiz çalıştırmaya yanaşmıyor ve işten ayrılma halinde bu raporun bir hükmü olmadığını söylüyor. Ne yapmalıyım. Teşekkürler

  • Merhaba Tuğce hanım,
   Çalıştığınız işyeri 50 kişinin üzerinde ise mutlaka İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu vardır. Kurula müracaat edip yaşadığınız zorluğu gündem maddesi olarak görüşmeye aldırabilirsiniz. İnisiyatifleri dahilinde gündüz vardiyasına aldırabilirler sizi.

   • Nevzat bey işyeri tek vardiya çalıştırmak için boş yerinin olmadığını söylüyor. Yani sabit çalıştırmak istemiyor. Bu nedenle ayrılmam durumunda tek taraflı fesih hakkim oluyor mu iş mahkemesine versem tazminat hakkım olur mu. Teşekkürler

 46. Merhaba nevzat bey. bu ay içerisinde kasık fıtığı ameliyatı olacam. Kargo firmasında çalışıyorum şu an için patronumla sorunum yok ama ameliyattan sonra bir kaç ay ağır kaldırmamam gerekiyor malum yaptığım iş çok ağır ameliyattan sonra rapor bittiği zaman istifa etsem kıdem tazminatı veya işsizlik maaşı alabilirmiyim SAYGILARIMLA

  • Eray bey öncelikle Allahtan acil şifalar dilerim.
   Rahatsızlığınız iş dolayısı ile oluştu ise ameliyat sonrası doktor agır işte çalışmamanızı önerecekse buna rapor alın işvereninize beyan ederek ağır işte çalıştırılmamanızı talep edin işveren bunu kabül etmez ise ancak o zaman haklı fesih gerekcesi oluşur Bu durumdada mutlaka bir hukukcuya danışarak fesih işlemlerinizi onun kontrolünde yapmanızı öneririm

 47. Merhabalar .yüzde 40 diyabet yüzde 26 görme kaybından toplam yüzde 56 heyet raporun var . Çok stresli ve devamlı bilgisayar başında çalışmakta olduğum işimi gözlerimi ve şeker oranını dengelemedigim icin kendi isteğimle yasanın gerektirdiği şartları belirterek ve raporumu dilekçeye ekleyerek istifa ettim. Fakat iş yeri beni tazminatsız ve kendi isteğimle çıktığım gibi gösterdiği için işsizlik maaşımdan yararlandirmicak şekilde işten çıkardı.ihtarname gönderdim oralı olmadı.avukat tutacak param yok .kendi imkanım ile mahkemeye versem sonuç alirmiyim.lutfen yardımlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler.saygilar

  • Caner bey merhaba,
   sorunuzda kendinizde beyan etmişsiniz siz sanırım haklı fesih yapmak isterken istifa etmişsiniz çalışan kendi isteği ile istifa ederse kıdem ödenmez işsizlik maaşı alamaz ancak istifa sağlık sebebi ile haklı fesih olduğunda durum değişir

 48. Nasıl bir yol izlemeliyim. İşten ayrılalı 6 ay oldu.düzeltme yapabılırmıyım.teşekkür ederim. Saygılar

 49. merhabalar Nevzat bey,
  özel bir şirketin satın alma bölümünde 10 yıllır çalışmaktayım. 5 yılık evliyim bu süreçte bir zorunlu kürtaj ve iki düşük yaşadığım gebelik süreçleri sonunda gerekli tetkikler yapıldı ve yoğun sitresten kaynaklı olduğu belirtildi.
  iş yerimde iş yoğunluğu ve ağır baskı altında çalışmaktayım. sağlık nedeniyle iş sözleşmemi feshetme hakkım varmıdır.?
  konu ili ilgili bil verebilirseniz çok sevinirim.
  teşekkürler.

  • Merhaba Bervin hanım,
   İş Kanunu’nda iş akdinin sağlık sebepleri ile fesih hakkı hem işverene hem de çalışana tanınmıştır. Çalışanın sağlık sebepleriyle iş sözleşmesini fesih halleri İş Kanunu’nun 24/I maddesinde düzenlenirken, işverenin iş sözleşmesini sağlık sebepleri ile feshi halleri ise İş Kanunu’nun 25/I maddesinde düzenlenmiştir. Bunun dışında sağlık sebeplerine bağlı fesih işlemi aynı zamanda geçerli bir fesih sebebi olarak da sayılmaktadır.
   Sorunuzu , bu kapsamda belirli başlıklar altında, kısa bilgiler vererek cevaplayayım bu durumdaki başka arkadaşlar içinde faydalı olsun.
   Çalışan açısından İş Akdini Sağlık Sebepleri Nedeniyle fesihi?
   Çalışan sağlık sebeplerine bağlı olarak, İş Yasası’nın 24/I maddesi kapsamında iki halde iş akdini feshedebilir.
   1- Çalışan iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa iş akdini bildirimsiz olarak derhal feshedebilir.
   Bu konuyu yargıtayın iki kararı ilede destekleyebiliriz
   1-Yargıtay 7. Hukuk Dairesi. 07.03.2016 tarih 2015/6045 Esas. 2016/5519 sayılı kararında “işyerinin özellikleri, işçinin çalışma koşulları, yaptığı işi, yaşı ve hizmet süresi bir bütün halinde dikkate alınıp, işçinin çalışmasına engel olabilecek bir rahatsızlığının bulunup bulunmadığının tespiti için tam teşekküllü bir Devlet Hastanesi, Adli Tıp veya Üniversite Hastanelerinden heyet raporu alınmalıdır.” Diyerek işcinin raporla ispatı halinde haklı fesih hakkını onaylamıştır.
   2-Yine Yargıtay 7.Hukuk Dairesi 23.02.2016 tarihli 2015/5651 Esas 2016/4103 sayılı kararı ile de
   “işitme kaybı şeklindeki sağlık sorunları ve devamsızlığı nedeniyle iş akdini sonlandıran işçinin ilgili Kurum’a sevki sağlanarak, çalışanda oluşan işitme kaybının çalışma şartlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığı, çalışanın çağrı merkezinde çalışmasının işitme kaybı rahatsızlığını artırıp artırmayacağı ve rahatsızlığının çağrı merkezinde çalışmasına engel olacak nitelik taşıyıp taşımadığı ve iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılmasının işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olup olmadığı hususlarının bir raporla belirlenmesi gerektiği, bu sorulara olumlu yanıt alındığı takdirde işçinin iş akdinin feshinin haklı kabul edilerek kıdem tazminatına hak kazanacağının kabul edilmesi gerektiğine karar verilmiştir.”
   2- Çalışanın sağlık sebepleri nedeniyle diğer haklı fesih halide; sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçisinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması halidir.
   Öte yandan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işveren tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer “işlerde” çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz.
   Sağlık Sebepleriyle Feshe Bağlı Olarak İspat Yükümlülüğü kime aittir?
   Sağlık sebepleri nedeniyle iş akdini fesheden işçinin sözleşmenin feshini gerektiren nedenlerin bulunduğunu ve iş akdinin feshinin haklı bir nedene dayandığını ispat etmesi gerekmektedir.
   Benzer şekilde işveren tarafından çalışanın iş akdinin sağlık sebepleriyle feshi halinde de bu sebeplerin varlığının işveren tarafından ispat edilmesi gerektiği tartışmasızdır.
   Sağlık Sebepleriyle Fesih İşleminde Tazminat Ödeme Yükümlülüğü Doğar mı?
   Sağlık sebepleri nedeniyle çalışanın iş akdini fesheden işveren çalışanın iş akdini derhal feshedebildiğinden, ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü olmamakla birlikte çalışanın hizmet süresinin bir yılı aşmasına bağlı olarak kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü vardır.
   Sağlık sebepleri nedeniyle iş akdini fesheden çalışanın da aynı şekilde işverene karşı ihbar öneli verme veya ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü bulunmadığı gibi iş akdinin haklı nedenle feshine bağlı olarak işverenden, hizmet süresinin bir yılı aşmasına bağlı olarak kıdem tazminatı talep etme hakkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.