En Son
Ana Sayfa / Makaleler / 2018 Yılında Kimlere E-fatura, E-defter Zorunlu Oldu?

2018 Yılında Kimlere E-fatura, E-defter Zorunlu Oldu?

Elektronik Defter;  “Şekil hükümlerinden bağımsız olarak Vergi Usul Kanununa ve/veya Türk Ticaret Kanununa göre tutulması zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünü”  olarak tanımlanmaktadır.

Elektronik defterin yasal dayanağı, Vergi Usul Kanunu ve Yeni Türk Ticaret Kanununun ilgili hükümlerinde yer almaktadır.

Vergi Usul Kanununun Mükerrer 242. Maddesinde Maliye Bakanlığı; elektronik defter, belge ve kayıtların oluşturulması, kaydedilmesi, iletilmesi, muhafaza ve ibrazı ile defter ve belgelerin elektronik ortamda tutulması ve düzenlenmesi uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkili kılınmıştır.

6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanun’un 64. maddesinin üçüncü fıkrasında, fiziki ortamda veya elektronik ortamda tutulan ticari defterlerin nasıl tutulacağı, defterlere kayıt zamanı, onay yenileme ile açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esasları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nca müştereken çıkarılan Tebliğle belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın müştereken çıkardığı “Ticari Defterlere İlişkin Genel Tebliğ” ise 19.12.2012 tarih ve 28502 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış, tebliğin 23. maddesinde elektronik ortamda tutulacak defterler ile ilgili 1 Sıra No.lu Elektronik Defter Genel Tebliği hükümlerinin uygulanacağı belirtilmiştir.

Son olarak 24.12.2013 tarihinde yayımlanan 2 Sıra No.lu Elektronik Defter Genel Tebliği ile başta elektronik defter beratının alınma süresi olmak üzere Elektronik Defter Genel Tebliğinde değişiklikler yapılmıştır.

421 ve 454 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında da kendilerine e- fatura düzenleme ve e- defter tutma zorunluluğu getirilen mükellefler açıklanmıştır.

454 Sıra No.lı VUK Genel Tebliği’nin 2. maddesine göre;

  • 12.2016 itibariyle brüt satış hasılatı 10.000.000 TL ve üzerinde gerçekleşmiş olan mükellefler 1.1.2018 tarihinden itibaren,
  • 12.2017 itibariyle brüt satış hasılatı 10.000.000 TL ve üzerinde gerçekleşecek mükellefler 1.1.2019 tarihinden itibaren,
  • 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan mükellefler, lisans aldıkları tarihi izleyen hesap döneminin başından itibaren (2017 yılı içinde lisans alanlar 1.1.2018 tarihinden itibaren),

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli III sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükellefler, mükellefiyet tesis ettirdikleri tarihi izleyen hesap döneminin başından itibaren (2017 yılı içinde mükellefiyet tesis ettirenler, 1.1.2018 tarihinden itibaren)elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına geçmek zorundadırlar.

Bununla birlikte, lisans ya da mükellefiyet tesis tarihi ile izleyen hesap dönemi arasındaki sürenin üç aydan kısa olması halinde isteyen mükellefler bir sonraki hesap döneminin başından itibaren elektronik defter tutabilecekler ve e-fatura uygulamasına geçebileceklerdir. Örneğin: (F) A.Ş. ticari faaliyeti ile ilgili olarak 5.10.2017 tarihinde bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurarak Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli III sayılı listeden dolayı mükellefiyet tesis ettirmiştir. Bu durumda, tebliğin yayın tarihinden sonra ÖTV III sayılı listedeki mallar nedeniyle mükellefiyet tesis ettiren (F) A.Ş., mükellefiyet tesis tarihi ile izleyen hesap döneminin başlangıcı olan 1/1/2018 tarihi arasındaki sürenin üç aydan kısa olması nedeni ile 31/12/2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) gerekli başvuruları yapıp hazırlıklarını tamamlayarak 1/1/2018 tarihinden itibaren elektronik defter tutup ve e-fatura uygulamasına geçebileceği gibi, söz konusu uygulamalara 31/12/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gerekli başvuruları yapıp hazırlıklarını tamamlayarak 1/1/2019 tarihinden itibaren de geçebilecektir.

Yukarıda tarihler hesap dönemi “takvim yılı” olan mükellefler esas alınarak verilmiştir. Özel hesap dönemine tabi olan mükelleflerde bu süreler özel hesap dönemine göre tespit edilecektir.

Elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına geçme zorunluluğu getirilen mükellefler,

Tam bölünme, birleşme (devralma şeklinde birleşme ve yeni kuruluş şeklinde birleşme) veya tür (nev’i) değişikliğine gitmeleri halinde devrolunan veya birleşilen tüzel kişi mükellefler ile tam bölünme veya tür (nev’i) değişikliği sonucunda ortaya çıkan yeni tüzel kişi mükellefler de e-fatura uygulamasına geçmek ve elektronik defter tutmak zorundadır. Bu durumda uygulamalara geçme süresi hiçbir koşulda işlemin ticaret siciline tescil tarihini izleyen ayın başından itibaren 3 ayı geçemez.
İnternet Satışı Nedeniyle E-Arşiv Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu 464 Sıra No.lı VUK Genel Tebliğinin 5. maddesine göre, internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve brüt satış hasılatı 5.000.000 TL ve üzerinde olan mükellefler,

İlgili hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verileceği tarihi takip eden hesap döneminin başına kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak usul ve esasları 433 Sıra No.lı VUK Genel Tebliği ile belirlenen e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadırlar.

Örneğin: 1.1.2016 – 31.12.2016 hesap dönemi sonu itibariyle brüt satış hasılatı 5.000.000 TL’nı aşmış ve 2016 hesap dönemi içinde internet üzerinden mal veya hizmet satışı da yapmış bir mükellefin 1.1.2018 itibariyle e-arşiv sistemine dahil olması zorunludur.

E-arşiv uygulamasına geçiş yapan mükellefler, 433 Sıra No.lı VUK Genel Tebliğinde yer alan düzenlemeler uyarınca internetten yaptıkları satışlara ait e-arşiv faturalarını elektronik ortamda iletmek ve söz konusu faturalarda gösterilmesi istenen bilgilere yer vermek zorundadır.

Bilindiği üzere e – arşiv uygulamasına geçilebilmesi şartlarından birisi de e-fatura sistemine de dahil olma zorunluluğudur.

E-arşiv uygulamasına dahil olan, dolayısıyla e-fatura uygulamasına da dahil olmak zorunda olan mükelleflerin, ayrıca e – defter uygulamasına dahil olma zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu mükelleflerin brüt satış hasılatı 10.000.000 TL’nı aştığı takdirde 454 No.lı VUK Genel Tebliği kapsamında e-defter uygulamasına geçme zorunlulukları da söz konusu olacaktır. Bununla birlikte, brüt satış hasılatı 10.000.000 TL’ni aştığı için e-defter ve e-fatura uygulamasına dahil olan bir mükellefin, toplam satışlarının sadece 1 TL’lık kısmını “internet satışı” şeklinde gerçekleştirmesi halinde e-arşiv uygulamasına geçmek zorundadır.

Benzer Konu

İşte Kalp Krizi Geçiren İşçiye İşverenin Sorumluluğu?

Kalp krizi sonucu ölüm, doğal olarak nitelendirilebilecek bir ölüm olup işçinin ölümü bazen iş yerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir