Home / Bilişim / Aman Dikkat; Akıllı Arabanız Hacklenebilir !

Aman Dikkat; Akıllı Arabanız Hacklenebilir !

nevzat-erdag-401-hackerlar-araba-caldi

Teknolojinin inanılmaz gelişimi, neredeyse hayatımızın her alanına girmiş elektronik cihazlar, bazen hayatımızın kabusu da olabilir. Yüksek meblağlar harcayarak, son model elektronik donanımlarla dolu akıllı kontrol sistemli aracımızın bilişim uzmanlarınca hacklenebileceği, kontrol bizde zannederken, aracımızın tüm kontrolünün bilgisayar hackerların eline geçebileceğini biliyor musunuz?

Araçlara eklenen akıllı kontrol sistemleri beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Özellikle, bu konuda yetersiz tedbir alan üreticiler, hayati riske kadar varan bir risk çemberiyle beraber ürünlerini satışa sunarak, bu risklere davetiye çıkartıyor. ABD’li güvenlik uzmanları tarafından akıllı kontrol sistemine sahip farklı markalarda lüks araçlar hacklendi. Kulağa garip gelen bu olay şöyle gelişti;

Seyir halindeki  akıllı kontrol sistemine sahip farklı markalarda lüks araçlar Charlie Miller ve Chris Valasek ismindeki güvenlik uzmanları tarafından internet üzerinden ele geçirildi.

Uzmanlar aracı ele geçirmek için ilk önce aracın internete çıkmak için kullandığı IP adresini tespit etmek istediler. IP adresinin tespiti için, servis sağlayıcısının açığından faydalandılar. IP adresi tespit edilen aracın kullandığı bilgisayar sistemindeki bir açığın da kullanılmasıyla beraber fren ve gaz pedalları da dahil, birçok birimin kontrolünü de ele geçirdiler.

Bununla da yetinmeyen uzmanlar, araca seyir halindeyken ani fren de yaptırarak, aracın bir çukura düşmesine neden oldular. Güvenlik uzmanları bu sayede bu tip bir saldırı sonucu meydana gelebilecek olası riskleri gözler önüne serdiler.

Güvenlik uzmanları Charlie Miller ve Chris Valasek, yaptıkları deneyin meydana gelebilecek riskler açısından bir uyarı olarak görülmesi gerektiğini söylediler. Önümüzdeki ay yapılacak Def Con Güvenlik Konferansı’nda bu iki güvenlik uzmanının, araçların hacklenmesine neden olan uzaktan erişim kodlarını da açıklaması bekleniyor. Açıklanması beklenen güvenlik kodları yeni seri araçlarda yer almayacak.

Arabaların hacklenmesi konusunda araştırma yapan ABD’li Senatör Ed Markey, otomobil üreticilerini incelemeye aldı ve korkutucu sonuçları  basın ile paylaştı. Markey’in raporuna göre çok güvenli diye tabir ettiğimiz araçlar, ne yazık ki kablosuz bağlantı sistemi kullandıkları için aslında birer hedef halinde dolaşmakta.

Amerikalı Senatör Ed Markey’in raporuna göre:

20 tane otomobil üreticisine gönderilen sorgu raporuna cevap veren firmalar araçlarının % 85 – 90 kablosuz sistemler kullandıklarını kabul ettiler. Bu 20 marka arasında, sadece 5 tanesinin kablosuz bağlantılarını şifreleme yazılımları kullandığı, fakat bu güvenlik önleminin de yetersiz olduğu açıklandı.

Araçların içinde bulunan kablosuz iletişim sayesinde hackerlar araçların birçok kontrolünü ele geçirebiliyorlar.

Bunlara ilave olarak; ne yazık ki, her akıllı cihazın kullanım sözleşmesinde olduğu gibi, araçların da kullanıcı sözleşmesinde bilgi toplamayı serbest kılan maddeler olabilir. Yani; sizin arabanızın içinde yaptığınız konuşmaları, belki de firma kendi veri bankasını oluşturmak için kayıt ediyor olabilir.

Sanırım, hayatımızı kolaylaştıran akıllı sistemler hayatımızın her alanına girerken aynı zamanda izlenme, dinlenme, hatta gözlenme risklerini de beraberinde getiriyor.

 

About nevzaterdag

Check Also

e-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Zorunlu Oluyor?

    Benzer YazılarDijital Hizmet Vergisi Kanun Teklifi İle İlgili DetaylarVergi de Özellikli KonularBelge Sayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir