Ana Sayfa / Gündemden / Corona Virüsü Küresel, Mücadelemiz Ulusaldır!

Corona Virüsü Küresel, Mücadelemiz Ulusaldır!

Tüm dünyada çığ gibi yayılan corona virüsü tedbirleri bizde ne durumda? Bu konuda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirilen corona virüs toplantısının ardından alınacak tedbirler açıklandı. Corona virüsü dünya gündemine girdiği andan itibaren bizim devletimizin objektif yaklaşımı halkı bilgilendirme sürecini hiçbir dünya devletinde görmedik. Bu tür vakalar da ülkeler bilgiyi küçülterek veya saklayarak kamuoyu ile pek paylaşmak istemez fakat bizim devletimizde Devlet yönetimi bilgiyi kamuoyuna vermekte tereddüt etmemiştir. Hayatın maddi tarafları anında ikinci plana konmuştur. Sorun küresel, mücadelemiz ulusal her şey Türk halkıyla bakışı benimsenmiştir. O halde her Türk vatandaşı devletin aldığı tedbirleri öğrenerek ve uyarak önce kendisini sonra toplumunu korumalıdır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda Bakanlar Kurulunca alınan son kararlara baktığımızda:

 • Tüm okulların faaliyetleri, kreş, üniversite, dershane ve etütler dahil olmak üzere, 22 Mart 2020 tarihine kadar durduruldu bu şekilde tatil önceye alınmış oldu. Daha sonra 23 Mart itibarıyla da uzaktan eğitim yöntemi ile internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacak üniversitelerimizle ilgili yine 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimiz de tatil edilecek. Bu çerçevede bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu da YÖK koordinasyonunda belirlenecek
 • Akyar ve Yeşilırmak kara sınır kapıları 22 Mart’a kadar geçişlere kapatıldı.
 • Ülke genelindeki tüm sinema, tiyatro, konser, festival ve miting gibi kitle toplantıları 22 Mart 2020 tarihine kadar iptal edildi.
 • Muhaceret izinli olan ve ülkemize giriş yapanlar, evlerinde 14 günlük karantina süreci geçirecek ve gözlem altında tutulacak. Buna uymayanlar, ‘Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’ uyarında cezalandırılacak. Bu karar 1 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli
 • Fransa, İspanya, Hong Kong, Almanya, Yunanistan, İsviçre, Japonya, Norveç, Hollanda, Danimarka, Belçika, Singapur, Katar ve Bahreyn’den gelecek olan yolcuların, tüm kara, deniz ve hava kapılarından geçişi yasaklandı.
 • 3 Nisan 2020 tarihine kadar, tüm okullardaki, bütün sportif, kültürel ve sosyal aktiviteler askıya alındı.
 • Ülke genelindeki tüm spor müsabakaları 22 Mart 2020 tarihine kadar iptal edildi. Ondan sonraki süreçte de spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alındı.
 • Yabancıların, yeni ‘Ön Çalışma İzni’ almaları 22 Mart 2020 tarihine kadar durduruldu.
 • ‘Mal ve Hizmetlerin Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Emirnamesinde’ değişiklik yapılarak tıbbı maske, eldiven, dezenfektanlar, antiseptik ve alkoller denetimli mal olarak ilan edildi.
Tüm bakanlıklarda bu konu ile ilgili tedbirleri görmekteyiz. Ama toplumsal olarak hepimizi ilgilendiren tedbirlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tedbirleri dikkat çekmekte. Corona virüs tedbirlerini içeren 11 maddelik genelge hazırlayıp tüm valiliklere gönderdi bu genelgedeki tedbirlere baktığımızda

 • Yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki tüm toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonlarının Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.
 • Halkın toplu olarak bulunduğu alanlar (cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri) Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.
 • İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler ve binalarda (hizmet binaları, metro ve otobüs durakları) ile toplu taşıma araçlarında halkın kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecek.
 • Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde hastalığın yayılmasına karşı denetimler sıklaştırılacak ve gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınacak.
 • Hizmet binaları ve müştemilatının Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde yüzey temizliği, havalandırılması ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Diğer kamu, kurum ve kuruluşlarıyla ibadethane ve okullardan gelen talepler karşılanacak.
 • Çöpler daha sık ve düzenli olarak toplanacak, çöp toplama araç ve personel kapasitesi yeterli düzeyde tutulacak. Çöp depolama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirler alınacak.
 • Vatandaşlar billboard reklamı, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital mecra, sosyal medyayla hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilecek.
 • Yerel yönetimler personeli, acil ve zorunlu olmadıkça yurt dışına gönderilmeyecek. Yurt dışından dönen personelin de Bilim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslar çerçevesinde takibi yapılarak toplu alanlardan uzak durması sağlanacak.
 • İhtiyaç duyulması halinde araç, gereç ve ekipman talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilecek.
 • Mücadele kapsamında valilikler tarafından iletilecek talimatlar hızlıca ve titizlikle yerine getirilecek.
Genelgede, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

 • “Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek tedbirlerin yerel yönetimler tarafından yerine getirilmesi il ve ilçe sağlık müdürlükleriyle sürekli iletişim ve koordinasyon içinde olunması, gerektiğinde bu kurumlardan yardım talep edilmesi gerekmektedir. Devletimiz tarafından bugüne kadar alınan önlemler ile bundan sonra alınacak tedbirlerin yerel yönetimlerimizce dikkatle takip edilerek eksiksiz yerine getirilmesi hastalığın yayılmasının önlenmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması için yukarıda belirtilen tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi ve konunun iliniz dahilindeki tüm yerel yönetimlere (birlikleri ve iştirakleri dahil) duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederim.”

Dünyadaki tabloya bakıldığında şu ana kadar Türkiye’de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu, netice verdiğini görmekteyiz. Bu kararlılıkla bir panik havası yaratmadan ama rehavete de kapılmadan tedbirleri uygulamak suretiyle bu süreci Devlet millet birlikte yürütecek. Kamunun yanında vatandaşların bizlerinde tavsiyeleri titiz bir şekilde hayata geçirmemiz, dikkat etmemiz son derece önem arz etmekte.

 “Allah’ım, önümüzden, arkamızdan, sağımızdan, solumuzdan, gökten ve yerden gelecek bütün felaketlerden bizleri ve Ülkemizi korusun”

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Yabancılara Sağlık Hizmetleri İle Birlikte Verilen Rehberlik, Danışmanlık Hizmetlerin Vergilendirilmesi

T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları KDV ve ÖTV Grup Müdürlüğünün 23.01.2023 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir