Ana Sayfa / Finans / TL Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Tebliği

TL Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Tebliği

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2024/9) Yayımlanmıştır. RG-05.04.2024/32511

Tebliğ ile yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/3/2024, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebileceği belirtilmiştir.

Buna göre;

21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4. maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/3/2024, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Hatırlanacağı üzere, 2021/14 sayılı “Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ilk olarak 21.12.2021 tarihli (mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.  Akabinde, söz konusu Tebliğ’de muhtelif değişiklikler yapılarak gerçek ve tüzel kişiler için tebliğ hükümlerinin güncel tarihli (yeni edinilen) dövizler için de uygulanması sağlanmıştı.

Daha sonra, 01.12.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “2023/34 Sayılı Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşüm mevzuatında bir değişiklik daha yapılarak;

  • Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 30.11.2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerinin, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilmesine imkan sağlanmış,
  • Bankaların mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranının Merkez Bankasınca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında belirlenememesine ilişkin sınırlama kaldırılmıştır.

Böylelikle, yurt içi yerleşik gerçek kişiler 30.11.2023 tarihlinde bankalarda bulunan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini hesaplarını kur korumalı mevduat sistemine dahil edebileceklerdir.

Tüzel kişilerin bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden hesaplarını kur korumalı mevduat sistemine dahil etmeleri için gerekli bulunan 30.06.2023 tarihi itibariyle banka/finans kurumlarında mevcut olma zorunluluğunda ise herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu durumda, tüzel kişilerin 30.06.2023 tarihinden sonra banka hesaplarına giren dövizlerinin kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına dönüştürülemeyeceği anlaşılmaktadır. Anılan değişikliğin KKM uygulamasının kademeli olarak sonlandırılmasına yönelik atılmış olan bir adım olduğu değerlendirilmektedir..

Yukarıda belirtilen değişiklikler, Tebliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı 01.12.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmişti.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Doktorlarda Vergi Rehberi

Doktorluk mesleği, önemli bir meslektir çünkü insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olur. Doktorlar, insanların …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir