Home / Kanunlar / İş Kanunu / Düşük Gösterilen Maaş Sebebi İle İş Akdinin Feshi

Düşük Gösterilen Maaş Sebebi İle İş Akdinin Feshi

res117-300x200Düşük Maaş Gösterilip,Yüksek Ücret Almam Haklı Fesih Sebebi midir?

Özel bir sağlık merkezinde 7 senedir çalışmaktayım. 31.12.2011 tarihinde brüt 1023 tl den gösterilen sigortamız 2012 itibari ile asgari ücretten gösterilmeye başlanmıştır. 2011 e kadar bankaya yatan maaşlarımız 2012 itibari ile ilk 7 ay elden , 8.ay ise bankadan 750 + AGİT yatırılmıştır. Hem SGK primimiz az yatarak benim hakkım yenmekte hem de devletin kaybına göz yummuş olmaktayım. Ayrıca çalışma saatlerimiz sabah 8 akşam 18 hafta içi cumarteside 8 -14 saatleri arasındadır. Öğle yemek molamız 30 dakikadır. Öğle yemeklerimizi çıktığımızda haftada 53 saat çalışmaktayız. İş yeri herhangi bir mesaide vermemiştir. Sözleşmemi haklı olarak fesih edebilir miyim, feshedersem geçmişe dönük mesai ve tazminat hakkım var mıdır. Uygulayacağım prosedürler nelerdir.

Saygılarımla

Erkan S.

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Merhaba Erkan Bey,

4857 Sayılı İş kanunumuzun 63. Maddesi gereği genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır demektedir.

Ayrıca yine 4857 Sayılı İş kanunumuzun Fazla çalışma ile ilgili 41. Maddesinde işçinin yazılı izni olmadan fazla çalışma yapılamayacağı belirtilmektedir.

Yine 4857 Sayılı İş kanunumuzun iş akdinin feshi ile ilgili işçinin derhal fesih yapabileceği durumlar kanunun 24. Maddesinde sayılmıştır.

Bu maddeye baktığımızda;

Maaşınızın düşük gösterilmesi hak edişlerinizin bu yüzden düşük olması 24. Maddenin e) bendinde açıklanmıştır.

Burada “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” işçi haklı sebeple derhal hizmet sözleşmesini fesih edebilir denmektedir.

Bu gerekçeler ile iş akdinizi fesih ederken iş kanununa göre durumun işverene Noter vasıtası ile ihtar edilmesi gerekir.

İhtarınızda mutlaka hangi gerekçe ile akdinizi fesih ettiğiniz ve fesih şekliniz belirtilmelidir.

İhbar öneli kullanarak sözleşmenizi fesih edebileceğiniz gibi derhal fesih şeklinde sözleşmenizi fesih edebilirsiniz.

İhbar önelli fesih halinde ihbar süreniz kadar çalışmayı kabul etmiş olursunuz derhal fesih halinde ihbar önelini dikkate almadan hemen işten ayrılabilirsiniz.

Derhal fesih halinde kıdem tazminatınız ödenmek zorunda ihbar önelli fesih halinde ihbar ve kıdem tazminatınız işveren tarafından ödenmek zorundadır.

Saygılarımla

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

About nevzaterdag

Check Also

Dijital Mecralara Kontrol Getiren Yasa Yayınlandı

Benzer YazılarAnayasa Mahkemesinden TİB’in Yetkilerine DüzenlemeEyvah Facebook Profilim Kopyalandı. Ben Şimdi Ne Yapacağım ?Yurt Dışından …

4 comments

 1. asgari üctetin altında maas veriyolar agi verilmiyor senelik izin kullandırmıyorlar bodro verilmiyor ama maas alırken maas listesine imza 2 farklı bodro imzalatıyorlar.bunlara karsı neler yapılabilir

  • Mehmet bey merhaba,
   çalıştığınız firmada çalışan sayısı 10 kişi ve üzeri ise maaşların bankaya yatması zorunludur.Asgari ücretin altında çalıştırılıp asgari ücretten maaş vermekten kanuna aykırıdır Buna uyulmuyorsa iş kura veya alo 170 hattına ihbarda bulunabilirsiniz

 2. sa sadece çok güzel yazmış ve çok çok güzelde cevaplanmış bende fesih olurken tazmınatın nasıl nerden hesaplanacağı dikkatiimi çekti sadece hakkım varmı die sormuş siz sadece tazminat hakkını söylemişsiniz ama hangi ücretten alacağına cevap vememişsiniz ama ben öğrenebilirmiyim vaktiniz varsa ilgilenirde cevap verirsenz çok sevinirim ii çalışmalar sa

  • Erkan bey merhaba,
   İşci kıdem tazminatını hakediyor ise tazminat aldığı bürüt ücret üzerinden hesaplanır ayrıca süreklilik arz eden ödemelr var ise bunlarda kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir