Home / Kanunlar / İş Kanunu / İş Kanununa Göre Postalar Halinde (Vardiyalı) Çalışma

İş Kanununa Göre Postalar Halinde (Vardiyalı) Çalışma

151Merhaba;
Özel güvenlik şirketinde 9 yıldır amir olarak çalışmaktayım. 3 amiriz 1 tanesi gündüz hafta içi sabit biz ise geceleri ve hafta sonu nöbet tutmaktayız ve araçla her gece 180 km ve saat başı devriye atma zorunluluğu var. Uyuyup yorgunlukla aracı çarpsak öleceğiz iş hakkını fesih etme hakkım var mı? Bu şartlarda bilgilendirirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Erhan ……

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Erhan bey  merhaba,

İş Kanunu’na Göre Postalar Halinde (Vardiyalı) Çalışma

4857 sayılı İş Kanununun 63. maddesi, genel bakımdan çalışma süresinin haftada en çok kırk beş saat olduğunu, aksi kararlaştırılmamışsa bu sürenin, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanacağı, tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresinin, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde on bir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabileceğini hüküm altına almıştır.

4857 sayılı İş Kanununun 69. maddesi Çalışma hayatında “gece” en geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen ve her halde en fazla on bir saat süren dönemdir.Diyerek gece çalışması şartlarını belirtmiştir. Bu maddeye baktığımızda;

 • İşçilerin gece çalışmaları yedibuçuk saati geçemez.
 • Gece çalışması nedeniyle sağlığının bozulduğunu raporla belgeleyen işçiye işveren, mümkünse gündüz postasında durumuna uygun bir iş verir.
 • Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları kullanılan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle postalar sıraya konur. Gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir.
 • Postası değiştirilecek işçi kesintisiz en az on bir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz şartlarını görmekteyiz.

Yine  İş Kanununun 76. maddesinin ikinci fıkrasına dayanılarak hazırlanan ve 06.04.2004 tarih ve 25425 sayılı Resmi Gazete yayımlanan “Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” de ; işveren veya işveren vekilleri, posta sayısı ile her postanın işe başlama ve bitirme saatlerini, postalar halinde çalıştırdıkları işçilerin ad ve soyadlarını, ara dinlenmelerini, hafta tatillerini ve bunlara ilişkin değişiklikleri düzenleyerek iş yerinde işçilerin kolayca görüp okuyabilecekleri şekilde ilan etmekle yükümlü tutulmuştur.

4857 sayılı İş Kanununun 70. maddesinde öngörülen yönetmelikte belirtilen haller dışında, işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır.

Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması, gece çalışması sayılır. Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları çalıştırılarak yürütülen işlerde postalar; en fazla bir iş haftası gece çalıştırılan işçilerin, ondan sonra gelen ikinci iş haftasında gündüz çalıştırılmaları suretiyle ve postalar birbirlerinin yerini alacak şekilde düzenlenir.

Zorunluluk olmadıkça işçilerin postaları değiştirilemez. Ancak 4857 sayılı İş Kanununun 69. maddesi uyarınca, gece çalışması nedeniyle sağlığının bozulduğunu raporla belgeleyen işçiye işveren, olanakların elverdiği ölçüde gündüz postasında durumuna uygun bir iş verir.

İşin niteliği ve yürütümü, iş sağlığı ve güvenliği göz önünde tutularak, gece ve gündüz postalarında iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir. Posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az on bir saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz. Bu hüküm, postası değiştirilen işçilere de uygulanır.

Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, işçilere, 4857 sayılı İş Kanununun 68. maddesindeki esaslar uyarınca haftanın bir gününde 24 saatten az olmamak üzere ve nöbetleşme yolu ile hafta tatili verilmesi zorunludur.

Tüm bu açıklamalardan sonra sorunuza dönecek olursak yukarıda açıkladığım gibi iş kanunu ve yönetmelik gece vardiyasının iki haftadan fazla olamayacağını belirtmekte işvereniniz sizi sürekli gece vardiyasında çalıştırıyor ise  iş kanunun ilgili maddesini hatırlatarak vardiya ayarlamasını isteyebilir uygulanmaması halinde bu maddeyi gerekçe göstererek haklı sebeple iş akdinizi fesih edebilirsiniz.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

About nevzaterdag

Check Also

Sigortadan Primleri İade Almanın Şartı Nedir?

  Benzer YazılarYargıtay Kararlarında Geçersiz Performans Sebepli Fesih HalleriKadın Çalışana Bakıcı Desteği YoldaYurtdışı Fuar Katılım …

3 comments

 1. Dediğiniz doğru kanunlar doğru fakat işçiye benim tavsiyem yeni iş bulmadan işyerinden ayrılmaması. Eğer haklı şekilde ayrılırsanız belki işsizlik maaşı alabilirsiniz fakat bu işsizlik maaşı 6 ay sürecek ve ne kadar olacak , sonrasında ne olacak iş bulmak çok zor sizde biliyorsunuz….

  • Merhaba,
   Kesinlikle katılıyorum size yeni iş bulmadan ayrılmak işci için ciddi sorun olabiliri işsizlik sigortası kısa süre için hele işizliğin yüksek oranlarda olduğu ülkemizde aşırı zorlanmıyorsa hiçbir çalışanın iş bulmadan ayrılmasını tavsiye temem.

 2. sitedeki bilgiler çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir