Ana Sayfa / Bilişim / Organize Sanayi Bölgelerine Ara Eleman Okulu Geliyor

Organize Sanayi Bölgelerine Ara Eleman Okulu Geliyor

256-300x200[1]Birçok önemli düzenleme getiren Torba Yasa‘nın 42 maddesiyle 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 12. maddesine şu ekleme yapıldı:

“Bu kanun kapsamında organize sanayi bölgelerinde açılan mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören her bir öğrenci için, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere, resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere, her eğitim öğretim yılı itibarıyla Maliye Bakanlığı ile bakanlık tarafından müştereken belirlenen tutarda, bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten eğitim ve öğretim desteği yapılabilir”. Buna göre OSB ‘ler de ki her bir öğrenci için kaç para ödeneceğine dair net rakam, Maliye ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek. Ayrıca kanunla, Bakanlar Kurulu‘na OSB dışında açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarına da aynı desteği verme yetkisi tanındı.

Organize sanayi bölgelerinde kurulacak okullar, reel sektörün ihtiyacı olan ara elemanları yetiştirecek. Türkiye‘de halen yaklaşık 2,5 milyon işsize karşın iş adamları ara eleman bulamamaktan yakınıyor. OSB‘ler de ki mesleki ve teknik okullar, özel okul statüsünde olacak. Bu okulların öğretmen dahil her türlü ihtiyacı, OSB ve belirlediği okul yönetimi tarafından karşılanacak. Devlet ise öğrenci sayısına göre, her bir öğrenci için ödeme yapacak. Özel okul mantığıyla çalışacak olan bu eğitim kurumları, doğrudan sanayi sektörüne istihdam garantili ara eleman yetiştirecek. Özel sanayi meslek liseleri olarak konumlanacak bu okullar, tam gün eğitim verecek. Kar amacı güdülmeyen bu okullarda sanayinin ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim yapılacak. Öğrenciler, iş yerlerin de uzun süreli uygulamalı eğitim fırsatı yakalayacak. İstihdam garantisi nedeniyle bu okullara büyük talep olması bekleniyor.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Borç Yapılandırma Yasası Önemli Hususlar 3

7440 Sayılı Yasa ile birçok alanda düzenleme yapıldı daha önceki makalelerimizde detaylarını açıklamıştık. Bu makalemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir