Ana Sayfa / Kanunlar / İş Kanunu / SSK’lının Doğum Borçlanması

SSK’lının Doğum Borçlanması

115Çalışmadan önce doğum yapan bayanlar için doğum borçlanması onaylandı mı ?

Fatma D.

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Merhaba Fatma Hanım,

Kanuna göre, doğum borçlanması yapabilmek için SSK’ lının çalışırken doğum yapmış olması gerekiyor.  Bu sebeple de borçlanılan sürelerin de SSK’lı gibi değerlendirilmesi yasa gereğidir. Sigortalı çalışmadan önceki dönemlerde doğum yapan bayanları yasa kapsamına alan bir uygulama yayınlanmadı.

Doğum borçlanmasıyla ilgili olarak SGK tarafından hazırlanan 2008/111 sayılı Hizmet Borçlanma İşlemleri Genelgesi’ne göre; “2008 yılı ekim ayı başından önce geçen ve bu tarihten sonra borçlanılan sürelerle bu sürelere ait kazançlar, 5510 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre değerlendirilecektir” denilmek suretiyle doğum borçlanma sürelerinin 4/A (SSK’lı olarak) sigortalılık süresinden sayılacağı belirtilmiştir.
2010/106 sayılı yeni Hizmet Borçlanma İşlemleri Genelgesine göre; doğum borçlanmasının statüsünün, sigortalının borçlandığı tarihteki sigortalılık statüsü olacağı, zorunlu sigortalılığı sona erdikten sonra isteğe bağlı sigortaya prim ödeyenlerden doğum borçlanması yapanların, borçlandırılan doğum sürelerinin 4/B (Bağ-Kur) kapsamında, sigortalılık olarak değerlendirileceğini de eklemiştir. İlk genelgede SSK’lı sayılacağı yönündeki bölümün de kaldırıldığı, yeni genelgede öne çıkarılmıştır.

Saygılarımla

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Vergi Denetimi Küresel E Ticaret Şirketlerini Kaçırır mı?

E-ticaretin vergilendirilmesinde karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi vergi denetiminin etkin şekilde gerçekleştirilememesidir. Fiziksel mal ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.