Home / Makaleler / Yeni TTK’ ya Göre Tasfiye veya Nevi Değişikliği

Yeni TTK’ ya Göre Tasfiye veya Nevi Değişikliği

res116-300x200Merhabalar. Benim 4 yıllık hiç borcu bulunmayan limited şirketim var. Bu şirketi muhasebecim yasadan sonra şahıs firmasına dönüştürmek için yeni düzenlemelerin yapılacağını yasanın binlerce limited şirketin tasfiyesini kolaylaştıracağını söyledi. Ben de yasa çıktıktan sonra bu limited şirketi şahısa çevirmeye eğer olmaz ise tasfiyeye sokacağım. Sizce yasadan öncemi sonramı tasfiyeyi başlatayım. Yeni yasa denetçi vb. zorunluluklar istiyor. Yeni yasaya göre dönüştüremezsem tasfiye sürecinde denetçi tutmam gerekiyor mu? Yeni yasada koşulları sağlayamayacak limited şirketler için tasfiye kolaylığı sağlanır mı?

Teşekkürler.

Özgür

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Merhaba Özgür Bey,

Sorduğunuz soru yüzlerce kez sorulan bir soru yeni TTK bazı yasal zorunluluklar getiriyor fakat yasada bildiğiniz gibi bazı değişiklikler yapılıyor ve basından izlediğiniz şirketleri zorlayacak maddeler yumuşatılıyor. Şirketler de denetçi bulunması zorunluluğu doğrudur. Fakat denetçi her şirket için mi yoksa belirli cirolarda şirketler için mi gerekli bu belli değil. Bu tür soruların cevabı yasa uygulamaya girdikten sonraki yönetmelik, tebliğ, kanun değişikliği gibi alt hukuki dayanaklarla belli olacaktır. O yüzden tasfiye veya nevi değişikliği kararı almadan uygulamayı beklemenizi öneririm. Belki bunların hiçbirine ihtiyaç duymadan mevcut şirketinizle duruma devam edebilecek sinizdir.

Saygılarımla

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

About nevzaterdag

Check Also

Cep Telefonuyla Konuşmak Haklı Fesih Sebebi Olabilir Mi?

  Benzer YazılarÇalışma Koşullarında Değişiklik İşçiye Sözleşmeyi Fesih Hakkı Verir mi?İşçinin Maillerine İşveren KontrolüHasta Olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir