Home / Makaleler / Tercüme Firması Faturamı Kesmeli

Tercüme Firması Faturamı Kesmeli

Merhaba Nevzat Bey,

Ben bir tercüme ofisi açarak firmaların tercümelerini dışardan anlaştığım tercümanlara yaptırarak bu iş üzerinden para kazanmayı düşünüyorum danıştığım bazı kişiler fatura kesemeyeceğimi serbest meslek kaydı yaptırmam gerektiğini söylüyor

Ben  fatura kesemez miyim?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,

A.G

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :
Merhaba ,

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunumuzun 65.inci maddesinde, Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır. Şeklînde serbest meslek faaliyeti tanımlanmıştır.

Yine aynı kanunda

Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. Şeklinde serbest meslek faaliyeti de tanımlanmıştır

Aynı Gelir Vergisi Kanunumuzun Serbest Meslek Erbabı başlıklı 66.ncı maddesinde; Serbest meslek faaliyetini mutad meslek halinde ifa edenler serbest meslek erbabıdır. Serbest meslek faaliyetinin yanında meslekten başka bir iş veya görevle devamlı olarak uğraşılması bu vasfı değiştirmez hükmü yer almıştır.
Bu tanımlamalardan anlaşılacağı gibi Serbest meslek faaliyetinde ana unsur, faaliyetin sermayeden çok, kişisel çalışmaya, ilmi ya da mesleki bilgi ve ihtisasa dayanmasıdır.

Bu çerçevede; tercüme faaliyetinin mükellefin bizzat kendisi tarafından yapılması halinde elde edilecek kazancın serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gerekmektedir. Ancak, tercümeleri başka tercümanlara veya tercüme bürolarına yaptırması halinde ticari bir organizasyon söz konusu olacağından söz konusu çevirilerden elde edilecek kazancın, ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmesi gerekmektedir.
Sorunuzun tetkikinden, tercüme işlemini kendinizin yapmayacağı başka kimselere yaptıracağınız anlaşılıyor. Bu nedenle ticari kazanç yönünden mükellefiyet tesis edilmesi ve fatura kesilmesi gerekir.

 

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

About nevzaterdag

Check Also

Dijital Mecralara Kontrol Getiren Yasa Yayınlandı

Benzer YazılarAnayasa Mahkemesinden TİB’in Yetkilerine DüzenlemeEyvah Facebook Profilim Kopyalandı. Ben Şimdi Ne Yapacağım ?Yurt Dışından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir