Ana Sayfa / Gündemden / Artık Bankalardan Kredi Almak Zorlaşacak

Artık Bankalardan Kredi Almak Zorlaşacak

238Merkez Bankasının Nisan-Haziran 2013 dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketinde, yılın üçüncü çeyreğinde bankaların daha zor kredi vereceği sonucu çıktı. Ankete göre bankaların, başta sanayici olmak üzere tüm kredilere uygulanan standartları sıkılaştırılması bekliyor. Bankaların 2013 yılının ikinci çeyreğinde kredi politikalarında gerçekleşen değişimler ile bankaların yılın üçüncü çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren anket, banka müşterilerini Temmuz-Eylül döneminde bir önceki üç aya oranla daha ağır koşullar beklediği sonucunu ortaya koydu.

Buna göre Nisan-Haziran 2013 döneminde ankete katılan bankaların genel olarak işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartları gevşettiği görüldü. Bireyselde ise konut ve taşıt kredilerinde standartları değiştirmeyen bankalar, diğer bireysel kredilerde önceki çeyreğe göre daha katı davrandı.

Talep hem bireysel hem de işletmelere kullandırılan krediler açısından artış gösterdi. Kredi talebi artışında etkili faktör olarak finansman ihtiyaçları öne çıktı. Ankete katılan bankalar, Temmuz – Eylül 2013 döneminde talep artışının devam edeceğini öngördüklerini bildirdi.

Öte yandan, Nisan Haziran döneminde yılın ilk çeyreğine göre daha düşük kâr marjı ile çalıştıkları görülen bankaların, faiz dışında alınan ücret ve komisyonları düşürdükleri belirlendi. Bankalar, kredinin vadesi açısından daha esnek bir politika izlerken, teminat ihtiyacı ve kredi sözleşmesi özel koşullarını ise sıkılaştırdı.

About nevzaterdag

Check Also

Bilgisayar Oyununun Online Olarak Satışının Vergilendirilmesi

  Benzer YazılarBilgisayar Oyunu Yazılımlarından Elde Edilen Gelirlerin Vergilendirilmesiİnternetteki İçeriklerin Telif HakkıDizi Ve Filmlere Alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir