Ana Sayfa / Girişimci / Kobilere Yeni Destekler

Kobilere Yeni Destekler

237Kobiler ülkemizin omurgası bunu kabul etmeyenimiz yoktur sanırım. Gelişen, müreffeh bir ülke için üreten, istihdam yaratan girişimler olmazsa olmazdır. Ülkemizde kobilere yönelik birçok teşvik olduğunu biliyoruz. Fakat bunlar dışında Avrupa İmar kalkınma bankası, Dünya bankası Türk kobilerine yeni destekler vereceğini açıkladı. Bu makalemde kobilere verilecek olan bu yeni destekleri ele alacağım. Ayrıca melek yatırımcı kavramını ve melek yatırımcılara kobi destekleri noktasında devletin çalışmalarına da kısaca değineceğim.

Kobilere 265 Milyon Dolar Kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) KOBİ‘lerin enerji ve maliyet tasarrufuna yönelik TurSEFF projesinin ikinci aşamasında toplam 265 milyon dolar kredi sağlayacak.

Düzenlenen basın toplantısı öncesi dağıtılan bültene göre kredi İş Bankası, Akbank, Denizbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası  aracılığıyla kullandırılacak.

Toplantıda verilen bilgilere göre 2010 yılında TurSEFF 1 kapsamında 284.2 milyon dolarlık kredinin yüzde 34’ünü yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında yüzde 66’sı ise KOBİ’lerin enerji verimliliği projelerinde kullandırıldı.

TurSEFF fonlarının yüzde 90’dan fazlası Türkiye‘de yaklaşık 400 KOBİ’ye iş ortağı bankalar aracılığı ile aktarıldı. Kullandırılacak yeni krediler ise yine önemli bir bölümü yine KOBİ‘ler için yenilenebilir enerji projelerinde kullandırılacak.

Dünya Bankası (WB)‘den Türkiye’deki KOBİ’lere 300 milyon dolar kredi

Dünya Bankası Türkiye’ye yönelik “Üçüncü Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için Finansmana Erişim Projesi” kapsamında 300 milyon dolar tutarında krediyi onayladı.

Konuya ilişkin Dünya Bankasından yapılan açıklamaya göre, projenin temel kalkınma amacı, Türkiye’deki KOBİ‘lerin özellikle kira finansmanı yoluyla olmak üzere orta ve uzun vadeli finansmana erişimlerini yaygınlaştırmak ve derinleştirmek.

Proje, “borçlu” sıfatıyla Ziraat Bankası tarafından uygulanacak. Türkiye hükumetinin garantör olduğu kredi ile Türkiye’deki KOBİ’lere orta ve uzun vadeli finansman sağlanacak. Ziraat Bankasının “toptancı banka” işlevini göreceği kredi, kiralama şirketleri ve bankalar aracılığıyla 250’den az çalışanı olan ve yıllık cirosu 40 milyon liradan az olan hedef KOBİ‘lere kullandırılacak. Proje kapsamında sağlanan toplam finansman, katılımcı finansal kuruluşların sağladığı 100 milyon dolar tutarındaki eş finansman ile birlikte 400 milyon dolar olacak.

KOBİ‘ler, Türkiye ekonomisinde büyüme ve istihdamın lokomotifi” ancak finansmana erişim konusunda halen bazı kısıtlamalarla karşı karşıya.

Proje
Dünya Bankası kredi hattı, banka tarafından sağlanan mevcut kredi olanaklarını tamamlayıcı nitelikte ve daha önceki KOBİ’ler için Finansmana Erişim-I (KOBİ-I) ve mevcut KOBİ’ler için Finansmana Erişim-II (KOBİ-II) projelerinin başarısını daha ileri seviyelere çekmeyi amaçlıyor. Toplam 700 milyon dolar eşdeğeri tutarında bir finansal aracılık kredisi olan KOBİ-I, 2007 – 2009 yılları arasında Halk bank ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından başarılı bir şekilde uygulandı. Bunun devamı niteliğinde olan ve toplam 500 milyon dolar eşdeğeri tutarındaki KOBİ-II ise halihazırda Türkiye Kalkınma Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank tarafından uygulanıyor (2010-2014).

Üçüncü KOBİ‘ler için Finansmana Erişim Projesinin finansman aracı Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) Esnek Kredisidir. Kredinin faiz oranı 6 aylık USD LIBOR artı değişken marj ve vadesi ilk 5,5 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere 30 yıl. Kredi eşit anapara geri ödemeli ve geri ödeme programı taahhüde bağlı.

İş melek ağları akredite edilmeye başlanacak.

Hazine Müsteşarlığı Proje sahibi ile finansman sahibini bir araya getirmek için oluşturulan iş melekleri ağları akredite etmeye başlayacak.

Girişimciler için birçok destek ve teşvik  bulunmaktadır.  Ancak yeni başlayan ya da sadece fikir aşamasındaki girişimcilerin bu teşviklerden tam olarak faydalanamadığı görülmektedir.

Melek yatırımcılığın finansman ihtiyacı projeler için önem taşıyor. Finansman ihtiyacı olan firma projesine güveniyor ve yeterince karlı olduğunu gösterebiliyorsa melek yatırımcıların ilgisini çekebiliyor. Melek yatırımcı; henüz başlangıç aşamasında olan bir iş fırsatına, ilerleyen süreçte büyümesi ve gelişmesi için sermaye ve bilgi aktaran kişi ve firmalar anlamına geliyor, “Melek yatırımcı olarak şirkete sermaye gücü sağlamış olmaktadır. Ortak olduğu süreçte bilgi birikimini firmaya aktarır. Bunun karşılığında çeşitli vergisel indirimlerden faydalanır. Firma ilerleyen süreçte zarar ederse melek yatırımcı da girişimci de zarar eder. Kar ederlerse de beraber ederler”.

Konuyla ilgili olarak Hazine Müsteşarlığının Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre bireysel katılım yatırımcısı olmak isteyenlerin öncelikle Hazine‘den lisans almaları gerekiyor.

Yıllık geliri 200 bin liranın üzerinde olan kişilerin bireysel katılım yatırımcısı olabilecek, bireysel katılım yatırımcısı lisansları 5 yıllık olacak ve bireysel katılım yatırımcı lisansı ile destek olduğu şirkete aktardığı sermayenin yüzde 100’üne kadar vergi matrahından indirilebilecek.

Proje sahibi ile finansman sahibini bir aya getirebilmek için iş melekleri ağlarını büyük önem taşımaktadır. “Şu anda Türkiye’de bu şekilde 4-5 ağ var. Hazine Müsteşarlığı bu ağları akredite etmeye başlayacak.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Vergi Ziyaı Suçu ve Cezası Nedir?

Vergi Usul Kanununda belirlenen kurallara göre iş ve işlemlerini yapma mecburiyeti olan mükelleflerin bu kurallara …

10 yorumlar

 1. bu kredi konusunda ayrıntılı bilgiler nelerdir? Bir fabrika sahibi örneğin mobilya. bu kredilerden hangi şartlarda nasıl faydalanabilir? yada hangi türden imalat sektörleri ne şekilde faydalanabilir? maksimum ne kadar kredi kullanabilir? Saygılar iyi çalışmalar.

  • Mehmet bey merhaba makalede sözü edilen krediler gecen hafta onaylanan krediler uygulama nasıl yapılacak sanırım önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

 2. Metin Doğrugören

  Melek yatırımcıların vergi indirimine tabi tutulması bir çok melek yatırımcının ortaya çıkmasına neden olacak diye düşünüyorum. Belki bunlar arasında faydalı olanlar da olacaktır ama bir çok parası olan insan bu yolla vergi kaçırmayı deneyecektir. Umarım bu tarz durumlar için de önlemleri vardır.

  • Metin bey merhaba,
   Haklısınız bu konu istismara sebep olabilecek bir unsur oluşturabilir ama sanırım bunu kontrol edecek bir mekanizma geliştirilecektir.

 3. Merhaba faal bir şirketim var proje kapsamında değil fakat şirketimi buyutme ofıs ve araç gereçleri yenileme bazında bu kobi desteğinden yararlanabilirmiyiz prosudur nasıl olur kolay gelsin

 4. Tarık Ferizoğlu

  KOSGEB ‘te mevcut işletmelerin ofıs ve araç gereçleri için değil yeni işletme kurulmasına yönelik yeni girişimci desteği vardır. Şİrketini büyütmeye yönelik olarak KOBİ Proje Destek Programı vardır .Orada da
  İşletmelerin; üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projeler desteklenir.

  • nevzat bey iyi çalışmalar..biz marka patent firmasıyız tescilini yaptıgımız bir firma sahibi faydalı model başvurusunda bulundu ve hem enerji tasarrufu hemde üretim hacmini artıracak bir proje geliştirdi maddi imkanları olmasına ragmen devlet teşfikleri yada böyle melek yatırımcı destegi gibi 5 yıl ödemesiz 30 yıllık uzun vadeli krediler ile projesini hayata geç,rmek zaten var olan işini çok daha büyütmek istiyor ..bu konuda bizden yardım istediler fakat dogru yerden destek alması için dogru kişilerle irtibata geçmek istiyoruz …bu konudaki önerileriniz ne şekilde olur ..şimdiden teşekkür ederim ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir