Home / Gündemden / Kadın Çalışana Bakıcı Desteği Yolda

Kadın Çalışana Bakıcı Desteği Yolda

nevzat-erdag-348-kadinlara-bakici-destegiÜcret beklentilerinin düşük olması ve çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin istenen seviyede olmaması nedeniyle Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımı düşük düzeylerde kalmaktadır. Ancak, kadınların erkeklere oranla daha yüksek düzeyde kayıt dışı olarak çalıştığı görülmektedir. Bu nedenle kayıt dışıyla mücadele anlamında Sosyal Güvenlik Kurumunun yürüttüğü çalışmalar, büyük önem kazanmaktadır. Ayrıca, kadınların iş gücü piyasasında karşılaştığı başlıca problemlerden biri olan yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle iş hayatına uzun süre ya da süresiz olarak ara vermek zorunda kalması, üzerinde dikkatle çalışılması gereken konulardan biridir.

Bu noktadan hareketle, Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” adı altında Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek bir proje geliştirmiştir.

Hazırlıkları bir süredir devam etmekte olan ve artık son aşamasına gelmiş olan projeyle,

  • İlk kez iş hayatına girecek ya da
  • İş hayatına geri dönecek küçük çocuk sahibi annelere,
  • Hizmet akdiyle çalışan annelere (5510 4/a sigortalısı annelere) çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere bir mali destek sağlanması düşünülmektedir.

İlk olarak 3 ilimizde Antalya, Bursa ve İzmir illerinde bu pilot uygulamanın hayata geçirilmesi planlanan bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak iş gücü piyasasından kopmalarının önlenmesi ve genel olarak kadınların iş gücüne katılımlarının artırılması amaçlanmaktadır.

Avrupa Komisyonundan gerekli onayların çıkması halinde en kısa süre içerisinde başlaması öngörülen ve 30 aylık bir süreçte uygulanacak proje ile her ay iş yaşamına dönen ya da ilk kez başlayan 5 bin kadın doğrudan desteklenecektir. T.C. Kadınların proje yararlanıcısı olabilmeleri için çocuk bakıcısı istihdam edecek olmaları sebebiyle dolaylı yoldan 5 bin kadın daha desteklenmiş olacaktır. Böylece, proje süresince 10 bin dolayında kadın, kayıtlı olarak çalışma imkanı bulmuş olacaktır.

Çocuk bakıcıları başta olmak üzere ev hizmetlerinde çalışanlar arasında ve bu kimseleri istihdam eden işverenlerin kayıtlı çalışma sistemini geliştirmeyi hedefleyen bu proje ile; özellikle küçük çocukların belli bir süre evde bakımının teşvik edilerek fiziksel ve psikolojik gelişimlerini belirli ölçüde tamamladıktan sonra kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumsal çözümlere yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak Milli Eğitim Bakanlığından sertifikalı olan çocuk bakıcılarının çalıştırılması halinde projeden destek miktarı artırılarak bu mesleğin kurumsallaşmasının desteklenmesi arzulanmaktadır. Proje aynı zamanda 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ve ev hizmetlerinde çalışanları sosyal güvenlik kapsamına alarak basit usulde bildirim imkanı getiren uygulamanın kontrolü açısından Sosyal Güvenlik Kurumunun büyük önem verdiği bir operasyondur.

Çalışan Kadınlara Verilecek Destek İçin İki Tane Temel Kriter Var

Henüz % 100 kesinleşmemekle birlikte verilecek olan destek yaklaşık olarak 900 ile 1000 lira arasında bir tutar olacak. Çalışan kadınlara verilecek bu destek için iki tane de temel ölçüt belirlenmiştir:

  • Doğumdan sonra işe dönmeleri,
  • 0–24 ay aralığında çocuğu olmaları.

Kriterleri sağlayan kadınların çocuklarının 36. ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanabilecek kadınlara sağlanacak destek maddi bir destek olacak “Kadınlar bakıcılarını kendileri bulacak. Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli olacak. Çalışan kadınların da yakınlarından birisi sigortalı olup, çocuğa bakabilir”.

About nevzaterdag

Check Also

Cep Telefonuyla Konuşmak Haklı Fesih Sebebi Olabilir Mi?

  Benzer YazılarÇalışma Koşullarında Değişiklik İşçiye Sözleşmeyi Fesih Hakkı Verir mi?İşçinin Maillerine İşveren KontrolüHasta Olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir