Home / Makaleler / Kapatılan İşletmenin Vergi Borçu

Kapatılan İşletmenin Vergi Borçu

206Merhaba Nevzat Bey,

Ev tekstili satışı yaptığım küçük bir dükkanım vardı. 2008 yılında dükkanı kapattık. Fakat kapatmayı vergi dairesine bildirmemişiz. 30.05.2011 tarihinde vergi dairesine müracaat edip 6111 sayılı kanundan yararlanmak için borcumu sorguladım. Bir adet 149 tl usulsüzlük cezam çıktı. Aynı gün ödedim ve borcum kalmadığı için iş yerimin de ya o dönem ki muhasebecim yada idarece kapatılmış olduğunu düşündüm. 13.10.2012 tarihinde evime vergi dairesinden memur geldi. İş yerini ne zaman kapattığımı sordu?  Bende nasıl olsa borcum yok ya 2008 sonu dedim. Oysa benim 2008 şubatından sonra beyannamem verilmemiş (2008 aralık da kapattığımı varsayacak daire) ve bunun cezası yüksekmiş. Bende tam hangi ay kapattığımı hatırlamıyorum.(tahakkuk da ki memur şubat 2008 gelir ver. Beyanı ve 01-013 2008 geç vergi beyanını verip(verdim) yoklama memuruna ricacı olmamı söyledi. Yoklama memuru tarihte değişiklik yapıp şubata döndürmeyi kabul etmedi. Bu durumda bu 10 aylık süreçte beyannamelerimi vermemiş görünüyorum. Bunun cezası yüksekmiş bense işsizim. Bu durum da:

 1. Bunun için herhangi bir uzlaşma yolu var mıdır(uzlaşma komisyonu) ?
 2. Yoksa cezaları mı kesin beni 6111 sayılı kanundan yararlandırın sanırım cezalar 4 de 1 e düşüyordu, demeli miyim(bu durumda taksit şansım olur mu?)
 3. Yoksa hiç beyanname vermeyip yazar kaza kapanışını yaptırıp takdir komisyonuna mı olayı bırakmalıyım?
 4. Vergi mahkemesine mi gitmeliyim?

her danıştığım başka bir şey söylüyor. Çaresizim sonuçta ayda 15 tl kdvsi çıkan,100 tl stopaj, 200 tl geçici vergi 1500 tl gelir vergisi yatıran ve hiç borcu olmayan küçük bir esnaftım. Bu konunu uzmanı sizsiniz lütfen yardım edin.

Saygılarımla…

Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

Uluer bey merhaba,

Uzun ve kapsamlı bir soru sormuşsunuz size faydalı olması adına cevapları  tek tek maddeler halinde yazdım. Aşağıda okuyabilirsiniz.

 1. İşi bırakmanın bildirimi için vergi dairesi tarafından tanınan süre 1 ay. İşi bırakma tarihinden itibaren 1 ay içinde bildirim yapılmalı, yapılamazsa 2. derece usulsüzlük cezası kesilir. Uzlaşma vergi aslında olmaz sadece kesilen cezalarda olur bunu da yazılı olarak müracaatınız halinde vergi dairesi incelemeye alır.
 2. Kesilen cezalar için bu müracaatta bulunabilirsiniz ama daha önemlisi ceza kesilmesini engelleyebilirsiniz eğer siz işi bıraktıktan sonra iş yaptığınız yerde başka biri vergi mükellefiyeti açmış ise bu ispatlayıcı bir belgedir. O açılış tutanağını vergi dairesine dilekçe ekinde sunarak kapanışınızın Şubat ayında yapıldığını ispatlayıp Şubat sonrasına işlem yapılmasına engel olabilirsiniz.
 3. VUK 360. Maddesine göre 1/4  göre indirim talebinde bulunulursa cezalarda indirim yapılır. Ancak vergi daireleri asli vergilerde kdv ye taksit yapmıyor. Ama diğer damga vergisi cezaları ve gelir vergisinde taksitlendirme yapıyor. Ayrıca VUK un 371. maddesinde mükelleflere beyanlarını pişmanlık ile verebilme imkanı verilmiştir

Eğer işletmenizin Şubat ayında kapanışını ispatlayamıyor sanız yıl sonunda kapanış yapılacak ise pişmanlıkla boş beyanname vermek gerekir. Beyannameleri verip tahakkukları aldıktan sonra borç dökümü çıkartıp şunları yapabilirsiniz:

 • Cezalarda indirim talep edebilirsiniz. Fakat bu durumda indirim sonrası cezayı peşin ödemeniz gerekir.
 • İndirim talep etmeyip tüm borcun taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz ki bu durumda da borç çok ise vergi dairesi teminat isteyebilir.
 • Cezalar için uzlaşma kalan borç için taksitlendirme talep edebilirsiniz.

Vergi Dairesine iş yerini kapatmak için giderken:
1-İş yeri kapatma formunu doldurmalısınız (vergi dairesine gidince oradan alıp doldurabilirsiniz).
2-Elinizde bulunan boş ve yarım fatura koçanları, sevk irsaliyesi, gider pusulası,vergi levhası, ödeme kaydedici cihaz levhası gibi evrakları götürmeniz,
3-Yazar kasanız varsa ilgili servisinden yazar kasanın kullanım dışı bırakıldığına dair tutanak almanız,
4-Vergi dairesine borcunuz varsa kapatmanız veya borcunuza karşılık mal beyanından bulunmanız,
5-Şirket iseniz karar defterinde tasfiye kararı alıp, notere onaylatıp, Ticaret sicil gazetesine 15 gün içinde yayınlatıp bu gazeteyi de götürmeniz, tasfiye dönemi için defter tastik ettirmeniz,
6-Kapanış tarihinde elinizde bulunan stok malı ve demirbaş eşyalara fatura kesmeniz,
7-Kapanış tarihine rastlayan döneme ilişkin kdv, muhtasar vs. beyannameleri süresinde vermeniz ve gelir vergisi beyannamesini izleyen yıl Mart ayında vermeniz,
8-Şirketler ise kapanış sırasında normal dönem için tasfiyeye giriş için Kurumlar vergisi düzenlemelidir. Ayrıca 12 ay sürecek tasfiye süreci sonunda son olarak tasfiye sonu kurumlar vergisi beyannamesini yasal süreleri içinde vermelidir.
7-İş yeri kapanışını kapanış tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde vermeniz gerekmektedir.

 Ayrıca dikkat etmeniz gereken başka bir kapanışta sgk, bağkur kapanışıdır.

5510 sayılı kanuna göre işe başlamaların 60 gün, işi terklerin ise 10 gün içinde SGK.ya bildirilmesi gerekiyor. Son değişiklerle de bu bildirim yazılı olarak değil bilgisayar kayıtlarına işe başlamayı veya terki girmekle yerine getiriliyor.

Ayrıca mükellefler işi bıraktıklarını vergi dairesine bildirdikten sonra işin bırakıldığı yılı izleyen aydan itibaren başlamak üzere Vergi idaresi açısından 5 yıl Sosyal güvenlik kurumları açısından ise 10 yıl süreyle defter ve belgelerini saklamak zorundadırlar. Bu süre içinde defter ve belgelerin vergi incelemeye yetkili kişiler tarafından
istenmesi halinde ibraz edilmesi zorunludur.

4- Vergi dairesi hiç beyanname vermeme halinde resen takdir yoluna gidebilir o zaman buna itiraz edip dava konusu yapılabilir. Fakat dava konusu yaptığınız vergi borcu için vergi dairesi takibat, icrai işlem yapılmasına engel olmadığını da bilmekte fayda var.

Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.

 

About nevzaterdag

Check Also

Finansal Hesap Bilgilerinin Paylaşımı Hakkında Kısa Bilgiler

  * Singapur ve Slovak Cumhuriyeti, 2020 verilerinin 2021 yılında paylaşımı ile başlayabileceğini ülkemize iletmiştir. …

94 comments

 1. MERHABA NEVZAT BEY EŞİM 2011 İŞ YERİ AÇMIŞ MUHASEBECİ BEYANNAME VERMEMİŞ GEREKEN HİÇ BİR ŞEYİ YAPMAMIŞ…2013 YILINDA RİCA HATIR GÖNÜL İŞİYLE GERİYE DÖNÜK BEYANNAME VERDİK AMA YAZAR KASA ORTADA YOK…BUNDAN 3-4 YIL ÖNCE EŞİM İŞ YERİNİ KİRALIYOR HERŞEYİNİ ARAŞTIRIYOR 1 AY SONRA BU İŞYERİNİN İSKANIN DA SORUN VAR DİYİP MÜHÜRLÜYOR EŞİM BU ARADA BAŞKA SEBEBLERDEN MAHKEMELERLE UĞRAŞIRKEN MÜLK SAHİBİ EŞİMİN İŞ YERİNİ BOŞALTIYOR. İŞYERİNDEKİ HİÇ BİR EŞYA VE YASAR KASA YOK MÜLK SAHİBİNE SORUYOR BEN AVUKATLA BOŞALTIM DİYOR ADLİYEYE GİDİYORUZ BÖYLE BİR BOŞALTMA DURUMU YOK YEDİ EMİN GÖZÜKMÜYOR DİYOR İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIK TABİ ELİMİZDE HİÇ BİR TUTANAK YADA BELGE YOK…BİZE YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?*

 2. benim dukkanimin kapanisi yapildi fa
  kat faturalarimda bir sikinti cikti muhasebecim 31 12 2011 yilinda kapanis yapmis bende farkinda olmadan 03 01 2012 tarihine iade faturasi kesmisim vergi dairesinde sorun cikti faturayi kestigim firmayi aradim fakat ilgilenmediler ne yapabilirim

  • Hakan bey merhaba,
   kapanış yapılırken faturalarınızın iptal edilmesi gerekirdi bunu yapmamışsınız sanırım ve kapalı bir firmadan fatura keserek kanun karşısında naylon fatura düzenlemişsiniz gibi oldunuz
   anladığım kadarı ile bu durum vergi dairesince farkedildi
   bu durumda öncelikle yapılması gereken
   iptal edilmemiş belgelerinizi iptal ettirin sonra dosya memurunuzla konuşarak geriye doğru kapanış tarihi itibarı ile açılış ve bir ay sonra tekrar kapanış yapabilirsiniz veya bunlarla uğraşmayıp kesilen faturanın kdv ve gelir vergisinin resen tahakkuk ettirilerek tarafınıza ödettirilmesini yazılı talep ederek kestiğiniz faturanın yasal sorumluluklarını karşılayarak sorundan kurtulabilirsiniz

 3. muzaffer başaran

  nevzat hocam selamlar.
  2006 haziran aynda da elektrik kesintisi nedeniyle lokanta olan işyerimi kapatmak zorunda kaldık. kirada olduğum için 2007 nisan ayında da devrettik.
  Devrettik derken işyerinden ayrıldık.aynı yere bizim yerimize baskası yeni işletme açtı.
  daha sonra aynı vergi numarası üzerinden baska bi ilde büfe açmak istedim şube olarak gösterdim fakat orada hiç faaliyet göstermeden anlaşmazlık nedeniyle bıraktım.
  gecen süre zarfında kapanış göstermedim ve 2005 ten sonra hiç bir beyanname verilmedi. 2009 yılında vergi dairesine gittim 2007 sube actığım gözüktüğünden kapanışımı 2008 de gösterdiler.
  şuan üzerimde hiç kazanmadığım gelirin vergisini ödemek zorundayım. sanırım takdir komisyonun cıkan vergiler. bana tebliğ edildi ama o süre zarfında rahmet babam kanser hastası olduğu için her gün hastanedeydik gerekli itirazları yapamadım. 2006-2007-2008 hep takdir edilmiş sanırım. bi ara gittik uzalaşam gibi bir şey oldu ama hiç inmediler. zaten taksitler yüksek olduğu için de ödeyemedim. ama asıl sorunum verginin aslıyla ilgili ben bu kadar vergi ödeyecek gelir elde etmedim. işyerim kapalıydı . bu durumdan nasıl kurtulurum ? bir de üzerime e-koydular. acil yardımınıza ihtiyacım var saygılar

 4. muzaffer başaran

  Yorumunuz moderatör onayı beklemektedir.
  nevzat hocam selamlar.
  2006 haziran aynda da elektrik kesintisi nedeniyle lokanta olan işyerimi kapatmak zorunda kaldık. kirada olduğum için 2007 nisan ayında da devrettik.
  Devrettik derken işyerinden ayrıldık.aynı yere bizim yerimize baskası yeni işletme açtı.
  daha sonra aynı vergi numarası üzerinden baska bi ilde büfe açmak istedim şube olarak gösterdim fakat orada hiç faaliyet göstermeden anlaşmazlık nedeniyle bıraktım.
  gecen süre zarfında kapanış göstermedim ve 2005 ten sonra hiç bir beyanname verilmedi. 2009 yılında vergi dairesine gittim 2007 sube actığım gözüktüğünden kapanışımı 2008 de gösterdiler.
  şuan üzerimde hiç kazanmadığım gelirin vergisini ödemek zorundayım. sanırım takdir komisyonun cıkan vergiler. bana tebliğ edildi ama o süre zarfında rahmet babam kanser hastası olduğu için her gün hastanedeydik gerekli itirazları yapamadım. 2006-2007-2008 hep takdir edilmiş sanırım. bi ara gittik uzlaşmaya ama sanırım cezalar içindi. ama hiç inmediler. zaten taksitler yüksek olduğu için de ödeyemedim. ama asıl sorunum verginin aslıyla ilgili ben bu kadar vergi ödeyecek gelir elde etmedim. işyerim kapalıydı .takdir edilen kdv cok yüksek diğer borçların 4 katı nerdeyse bu durumdan nasıl kurtulurum ? bir de üzerime e-haciz koydular. acil yardımınıza ihtiyacım var saygılar

  • Muzaffer bey merhaba,
   durumunuzda yapılabilecek birçok şey var iken zaman aşımından haklarınızı kaybetmişsiniz yakın bir zamanda vergi borçlarına bir yapılandırma gelecek ondan yararlanmanızı en azından faizlerin silinerek ana paranın taksitlenmesi durumundan faydalanmanızı öneririm

 5. Nevzat bey yorumunuz için teşekkür ederim. yakında çıkacak olan vergi affı 1084, 3073 ,3074 kodlarındaki gecikme faizini , usülsüzlük cezasını ve özel usulsüzlük cezalarını tamamen silinecek mi acaba ?

  • Merhaba Muzaffer bey,
   taslakta silecek gibi görünüyor fakat yasa çıkmadan yorum yapmak doğru değil epey ilerlediler yakında komisyondaki çalışma biter genel kurula gelir

 6. nevzat bey ilginiz için çok tşk ederizm. maliye bakanı vergi aslına dair cezaların kapsam dışına çıkarıldığını söyledi. bu durum benim gibileri etkiler mi ?

 7. yoksa sadece şirketler le mi ilgili?

 8. Merhaba Nevzat Bey;Annemin 1997 yılında açıp 2002 yılında kapattığı konfeksiyon atölyesi vardı.Ozaman da vergi kapanışı yapılmış ancak terziler odasından yapılmamış herhalde.Terziler ve konfeksiyoncular odasından anneme icra kağıdı geldi.1900 tlye yakın ödeme yapmışlar.Kapalı bir yer için nasıl aidat işletip para alabilirler?Bu ödenen parayı geri alma imkanı var mı?Nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkürler….

  • serpil hanım merhaba,
   vergi dairesinden mükellefiyet yazısı alarak odaya götürün kapanış tarihi itibarı ile borcu silerler

 9. 2010 da belediye kararı ile iş yerim yıkıldı. vergidairesinden bir memur gelip faaliyetimizin durduğunu tesbit etti
  şirket kapanışı için gittik . ama vegi borcumuzdan dolayı şirket kapanışımız yapılamadı. ticaret odası emekli maaşımdan kesinti yapıyor. ama şu anda 2010 dan beri faaliyeti olmayan şirketin ticaret odası destek pirimini ödüyorum. burada büyük haksızlık var vergi dairesiyle defalarca görüştüm vergi borcum kapanmadan şirketi kapatamayacağım söylendi. bu gerçekten böylemidir.emekli maaşım zaten çok az kesilince dahada azalıyor.
  ne yapabilirm. teşekkürler

  • Yapılan araştırma ve yoklamalar sonucunda bilinen adreslerinde bulunamaması ve başka bir adreste faaliyetine devam ettiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamaması, Başka bir ticari, zirai ve mesleki faaliyeti olmadığı halde sahte belge düzenlemek için mükellefiyet tesis ettirdiği incelemeye yetkili olanlar tarafından tespit edilen ve düzenlenen raporda mükellefiyetinin devamının gerekli olmadığının belirtilmesi,
   hallerinde mükellefiyet kaydı vergi dairesince silinir.sizde vergi dairesi yoklaması olmasına rağmen vergi kaydınızın silinmemesi diye birşey olmaz vergi dairesi kaydınız silinmiştir fakat vergi borçlarınız devam eder vergi dairesinden tutulan tutanak ve pasif mükellef olduğunuza dair yazı alarak ticaret sicile müracat etmenizi öneririm

  • Merhaba ben işçiyken calışırken neden maliyeden üstüme borc cıktı bilen varmı bana yardımcı olsun

 10. merhaba
  ben aile büyüklerimin oyununa gelip para almadan iş yerimi devir etmek amaçlı maliye ye terk bildiriminde bulundum. daha bugün oldu pazartesi günü gidip bu işlemleri iptal edebiliyormuyum? henüz yoklama ya gelmediler. yazarkasamı kapatmadım henüz.

  • se4fa bey yoklamaya gelinmedi ise kapanış dilekcenizi geri alabilirsiniz veya kapatmayacağınıza dair yeni bir dilekce verebilirsiniz

 11. merhabalar.. 2012 yılında yasadıgım problemlerden dolayı bu seneye kadar sıkıntılı bir surec yasadım hala da devam edıyor.. sahıs fırmamı kapatacagım kısa bır sure içerisinde.. vergi borcumu yapılandırıcam fakat taksitler odeyebilecegim rakamın uzerinde.. yapılandırsam bile 18 aylık 2 ayda bir odemeli yağılandırmada bu taksitleri odeyemem.. ne yapmam gerekir..vergi borcumuda odeyip temize cıkmak istiyorum.. tesekkurler..

 12. bende küçük bir esnafım gücüm yetmiyor bazen gelen vergileri ödemeye vergileri ödemezsem ilerde ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım dükkanı devrederken sıkıntı yaşarmıyım ??

  • Fatih bey ödemediğiniz vergilerden sorumlusunuz devlet alacağı her zaman karşınıza çıkar ayrıca uzun süre ödeme yapmayınca haciz işlemleri başlar buda sizi daha çok zora sokar ödenmeyen vergilerinizi bugünlerde mecliste olan vergi affından istifade edip taksitlendirin bu sizi rahatlatır

 13. MERHABA:
  Ana vergi 582 tl Beyanname vermedim diye 80bin tl usulsüzlük cezası kesildi 6552 sayılı yasadan yararlanıp 40 bin tl ye indi.Ben 36 bin tl sini ödedim 5 bin tl borcum kaldı.Bu yeni çıkan 2016 ağustos dönemi vergi affından yararlanırmıyım,kalan borcum silinirmi,ana vergi 582 tl olduğu için kesilen usulsüzlük cezasından geri ödeme olurmu?

  • selim bey merhaba,
   yeni çıkacak vergi affından faydalanabilirsiniz yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra vergi dairenize müracat edin

 14. Merhaba Nevzat bey ,

  işlerim kötü gittiği için a.ş. olan şirketimi kapatmak istiyorum.şirketin 80 000 tl vergi borcu var. benim bağkura 10 aylık prim borcum var. böyle durumda işyerimi kapatıp başka bir işyerinde ssk lı çalışabilirmiyim.
  bağkur ile ilişiğimi nasıl kesebilirim.
  saygılarımla

  • Ali bey merhaba,
   aş de kapama tasfiye yolu ile olacaktır tasfiyeye girdiğinde şirketin borçları çalışmanıza engel değildir. sigortalı çalışmaya başladığınızda bagkur duracaktır şirket tasfiyesi bittiğindede bagkur kapanacaktır şu günlerde çıkan torba yasadan istifade edip vergi ve bagkur borçlarınızıda yapılandırmanızı öneririm

 15. Nevzat bey mrb ltd şirketimi 2010 yılında devrettim 1 yıl sonra denetmen evrak istedi geriye dönük fakat bulamadım işyerini taşırken kayboldu vergi dairesine vergi borcum son yapılanmada ödedim fakat sonradan denetmenin kesmiş olduğu 280 bin ×2 =560 bin ceza var ama ceza harici vergi borcum yok bu af yürürlüğe girerse ne olur ceza silinirmi şimdiden çok tşk saygılar

  • Seyfettin bey merhaba,
   torba yasa ile;
   Borç asıllarının tamamı, Gecikme faizi ve zammı yerine Yİ-ÜFE oranları esas alınarak güncellenen tutar,
   Vergi aslına bağlı olmayan cezaların (usulsüzlük ve özel usulsüzlük) %50’sinin ödenmesi gerekmektedir.

   Bu durumda,
   Vergi aslına bağlı olan (vergi ziyaı) cezaların tamamı,
   Vergi aslına bağlı olmayan cezaların (usulsüzlük ve özel usulsüzlük) kalan %50’si,
   Gecikme faizi ve zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

 16. Merhaba Nevzat bey,

  Limited şirketimizin 2008-2011 dosyalarını incelemesinden sonra uzlaşma sonucu 200 000 tl lik vergı daıresıne borcumuz var.
  asıl borcumuz: 120 000 + 1084 gecikme faizi 80 000 tl. yaklaşık olarak yapılandırma sonucu bize 160 000 tl mı yapılandırma cıkar, en fazla 18 ay taksit yapıyorlarmış bu da bize yaklasık 10 000 tl aylık borc demek ve 6552 den de aylık odedıgımız 3 000 tl kredılerımız var. Ödemekte çok zorlanıyoruz. Aylık bu kadar kazanacagımızı zannetmıyorum. Ben ne yapabılırım. Şirketi kapatmalımıyım, sizin yorumlarınızı beklıyorum.Ve ben elektrik muhendısıyım. Çok zorlanıyoruz.Zamanında aile bireylerin hataları yuzunden burda boyle yuksek meblag borclarım var.yardımcı olmanız rıca olunur

  • Merhaba,
   şirketinizi kapatma düşünceniz şirketinizin kamu borçlarını ortadan kaldırmaz şirket borçlarından dolayı ortaklar müteselsilen sorumludur.Zaman aşımı süresince takibi yapılmayıp tahsil edilemeyen borçların silinmesi ile ilgili bir uygulama başladı fakat bahsettiğiniz işletmenizin durumu buna uymuyor.
   Benim size önerim yeni çıkan torba yasa ile tüm borçlarınızı yapılandırın. yapılandırmanın bozulmaması içinde ödeme şartlarına dikkat edin bu hususları aşağıdaki makalemden okuyabilirsiniz
   https://www.nevzaterdag.com/dikkat-bu-torba-yasayi-kacirmayin/
   bu size hem zaman kazandıracaktır hemde önümüzdeki sürecinizi planlama imkanı verecektir

 17. Merhaba ;
  01.07.2016 tarihinde satışı yapılan bir dairenin fatura kesim tarihi son hangi gün olmalıdır ?
  İnternetteki yorum ve yazılara göre 30 gün içerisinde kesilmesi gerekir diyor …
  İlgi ve Alakanıza şimdiden TEŞEKKÜR ederim …

  • Merhaba Mustafa bey,
   Bilindiği üzere, fatura, Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 229. maddesinde, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika şeklinde tanımlanmış, VUK’un 231/5. maddesine göre faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 (yedi) gün içinde düzenlenmesi gerekmekte olup, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılmaktadır.(Bu 7 günlük süre ay sarkamaz)

 18. Merhaba nevzat bey ben bir arkadaşımın arkadaşı aracılığıyla 2 tane limited şirket kurdurdum şirketlerin biridin 5.442.0 TL vergi borcu Diğerinin 6000 küsür vergi borcu ve bağkur prim borçları var şirketi işletmeye başlayamadım bir türlü vergi daireleri resen terk yapmışlar şirketleri bu borçları ödemek için durumum yok sözde muhasebeci para işlerine bakacaktı hiç ilgilenmemiş gelir giderlerle şirketlerin sermayesini kendi paramla yatırmadılar kendileri yatırdılar şirketleri kapattırmadan veya kapattırdıktan sonra yatırılan sermayeleri kendim geri çekip borçları kapatmak istiyorum bu mümkün mü yoksa sermayeleri koyanlar mı çekebiliyor sadece bu konuda yardımınızı istiyorum işin kötüsü ailemin haberi olmadan açtırdım şirketleri bunu nasıl çözeceğim bilmiyorum şirketleri öğrendiler zor durumdayım .

  • Mesut bey merhaba,
   sorunuzu tam anlayamadım şirketlerin sermaye taahhüdleri bankada bloke edilip kuruluştan sonra şirket hesabına gecer şirketlerin tek ortağı sizseniz veya imza yetkili iseniz bankada bir parası varsa bu sermayede olsa bunu çekebilirsiniz

 19. merhaba
  ablamın adına kayıtlı tekel zarar ettiğinden vergi borçları, ceza, bağkur borçları mevcut
  yeni uygulamardan yararlanılarak taksitlendirmelerden yararlanıyor.
  aynı zaman ablam kalp hastası malulen emekliliğe hak kazanıyor. bağkur borçlanmayla emeklilik sağlabileceğinden taksitlendirilen borçlanmada mevcut olduğundan işyerini bu haliyle devireden işyeri sahibi(ablamın) vergi borçlarını ödeme taahhüdü ile işyerini devir&kapatma işlemi yapabilirmiyiz?
  teşekkürler

  • Merhaba Beyhan hanım,
   işyerinin tasavvur hakkı ablanızındır kapatabilir veya devredebilir bu durum yapılan taksitleri etkilemez devredilmesi halinde şartlı borçları ödemekle siz sorumluluktan kurtulmazsınız borç sizin borcunuzdur ödenmemesi halinde siz mesulsünüzdür

 20. merhaba Nevzat bey

  bizim bir şirket vardı kapanış felan gösterdık lakın faturalar kayıboldugu ıcın vergı dairesine götürüp iptal ettıremedık ve bize vergi dairesinden bir kağıt geldi iptal ettırın felan dıye olmadıgı ıcın yapamıyoruz ve bunun cezası ne olur veya cezayı ıptal ettırmek ıcın hangı yolu ızlememız gerekıyor teşekkürler

 21. Nevzat Bey merhabalar ;

  Ben iş yerimi aynı zamanda ikamet adresım olarak kullanıyordum.İş yerımın ticari faaliyetlerını sonlandırdım ve kapanısı verdım.Gelen yoklama memuruna gereklı adresı ancak 1-2 ay ıcersıınde bosaltacagım dedım , kendısıde kapanıs işlemını yaptım dedı. ve kendısının yoklamaya geldıgı gun 1 ay sonrası ıcın mal sahıbıne oradan ayrılacagıma dair bır ihbarname gonderdım noter onaylı(tabi bu arada bir ticaret faalıyet soz konusu değil) ve 1 ay sonra da cıktım.Daha sonrakı donemlere yansıyan vergı borclarımı vs. ödedım derken bir anda İş yerının faal olarak gozuktugunu farkettım.
  Bende kapanıs tutanagım,ıhbarnamem,beyan ettıgım herseyı vs. acıklayan bır dılekce yazdım..
  Sonra öğrendım kı bu ınsan olacak memur , bır hafta sonra gelmıs CEVRE SAKINLERI TARAFINDA BEYAN EDILMESINE dayanarak açık oldugunu yazıp gıtmıs,hemde kapalı olan kapının fotografını cekmıs baskada bırsey yok,acıklmasıda , çevre sakınlerı beyan etmişmiş.(sankı mıllet bu arkadaşı beklemiş gibi)Halbuki ben orada yasadıgım ıcın dogal olarak bırılerı gelıp gıdecek.Hemde kapanıs raporunda BURASI AYNI ZAMANDA IKAMETGAH OLARAK KULLANILDIGI TESPIT EDILMISTIR seklınde.,benımde ne haberım var ne baska bir şey ..e devletten baktım ogrendım kendım..
  Bu durumda dilekçe harici birşey yapmam gerekıyor mu ? iş yerım ıstanbuldaydı ben izmirdeyım yani o kadar sacma bır duruma düştüm ki inanılmaz.Ceza çıkma ihtimalı var mı acaba bu durumda yardımcı olabılırsenız? Neler olabılır , baska ne gıbı bır yol önerirsiniz.
  Şimdiden Çok teşekkürler.

  • Erman bey merhaba,
   kapanış sonrası faaliyetin devam edip etmediği için vergi idaresi yoklama yapabilir. Fakat home ofice olarak kullanılan bir yerde fiili ticaret yapıldığı tespit edilmeden faal tespiti eksik yapılmış bir işlemdir önerim faal olmadığınızı belirtir bir dilekceye orayı terkettiğinizide belgeleyen bir tutanakla(mülk sahibinden alacağınız) durumun düzeltilmesi talebinde bulunun.Bu düzeltilmez ise dava konusu yapabilirsiniz veya vergi dairesinin kapanış tarihine kadarki verilmeyen beyanları verip tekrar kapanış isteyebilirsiniz

 22. Merhabalar Nevzat bey kısaca olayımı özetlemek, nasıl bir yol izleyeceğimi söylerseniz sevinirim.
  2004 yılında 2 ortaklı limited şirket kurduk ve ben 10 senelik müdür seçildim. Fakat 11.2.2008 tarihinde tüm hissemi noter huzurunda hisse devir senediyle ortağımın eşine devir ettim. Fakat aradan geçen zaman içinde bana devrettiğim zaman sonrasının borçları geldi. vergi dairesine gittim benim hala müdür olarak gözüktüğümü söylediler ayrıca hisse devir senedini bilgisayara işlememişler ve 17.10.2016 da bilgisayarlarına giriş yaptılar unutmuşuz diyerek sonra ticaret odasına gittim devir ettiğim şahıs müdürlük için herhangi bir bildirimde bulunmadığı için müdür olarak görünmüşüm fakat bundan benim haberim hiç olmadı ta ki vergi dairesine gidene kadar. vergi dairesi 2014 yılında şirketi resen kapatmış bundan da haberim olmadı. Sormak istediğim soru ben müdür olarak görünüyorsam şirkette sorumlu olarak evraklara nasıl imza attılar. Benim şirketi denetleme , şirketi zarara uğratma ve herhangi bir kazancım olmamasına rağmen ben nasıl sorumlu tutulurum. Maliye bakanlığının yayımladığı seri A sıra no 5 sayılı tebliğe göre sadece hisse devir senedinin yeterli olacağını belirtiyor ben bu kapsama girermiyim. mahkemeye mi gitmeliyim maliye teftiş kuruluna yazmalı mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  • Özer bey merhaba,
   şirket ortaklığı farklı bir husus şirket möüdürlüğü farklı bir husustur ortak aynı zamanda müdürse hisse devir işlemleri ticaret sicilde tescil edilirken müdürlüğün devam etmeyeceği kararda belirtilmezse müdürlüğünüz devam eder şirket müdürleride müteselsil sorumluluk altındadır
   imza hususunu incelmenizi öçneririm imza taklidimi yapılarak işlemler yürütülmüş bunu bilmenizde fayda var bu durum hukuki bir sorumluluktur.5. nolu tebliğ hisse devrini anlatmış bu sizi müdür sorumluluğundan kurtarmaz

 23. Iyi akşamlar benim esimin şirketi varmış daha önceden yanliz su an başka bir kurumda açık görünüyor vergi dairesi kapali dedi kapalı olduguna dair cikti nerden alinir teşekkür

  • Merhaba Buket hanım,
   şirketin vergi dairesi ve ticaret sicilde ayrı ayrı durumlarını gösterir belge alabilirsiniz
   kapalı bir firma ise dilekce ile vergi dairesinden durum belgesi alabilirsiniz ayrıca ticaret sicildende (internetten kontrol edebilirsiniz) durumunu kontrol etmenizde fayda var

 24. merhaba nevzat bey..bizim ortalama 168 bine yakın vergi borcumuz çıktı ağabeyim 2004 ten beri bir kaç sefer dışında hiçbir şey ödememiş.2012 yılında kapanış vermiş… bir dünya usülsuzluk ve özel usulsuzluk cezaları kesilmişti.. vergi dairesi bunu incelemeye aldı… en sonunda geçen zaman içerisinde bayaa bir buçuk yılda onun için bekleyip 2014 yılında 6552 sayılı torba yasadan faydalanıp tüm borçlarımızı peşin olarak yatırdık…2016 11. aydayız bugün internetten 68 bin liralık borç çıktı bizlere… ve biz tüm borcu ödemiştir..”borcu yoktur” yazısı maliyeden aldık..şu an elimizde.. bu borcu ödemelimiyiz yoksa itiraz mı etmeliyiz.. şimdiden teşekkürler

  • Sertaç bey önerim hemen vergi dairesine giderek çıkan borcun dökümünü alıp inceleyin ödenmiş borç ise düzeltme talep edin veya ceza vs ise yapılandırma sonrasımı bakın sonra karar verin

 25. Merhaba Nevzat Bey 2009 yılında 3 arkadaş strafor makinesi imalatı yapıcak bir şirket kurduk.Bunuda kimse kimsye yanlış yapmasın,diye de hanımların üzerine yaptık .2012 yılına kadar idare ettik o dönemde yaptıgımız bir anlaşmada onların para yollamaması ve bizim geç kalmamız üzerine batak yedik.şirket dagıldı içralar vergi borcları derken kapandı gittti. şimdi benim eşimin hiç bir anlaşmada veya hiç bir para alımında imzası yoktur.imza yetkiside yoktur biz ne kadar ugraştıysakta ortakları bir araya toplayıp kapanış veremedik. benim eşimin üzerine vergi borcu duruyor biz bu işten nasıl kurtulucaz ben şimdi sigortalı işciyim eşim benim sigortamda yararlanamıyor .anlaşılıcagı üzere vergi borcuda devam etmekte .bizi bu konuda aydınlatırsanız cok müteşekkür oluruz saygılarımla

  • Merhaba Ersin bey,
   eşiniz şirket müdürü olmadığı için işiniz biraz daha kolay öncelikle şirketin kapanması gerkir ki borç devam etmesin kesilsin ortakları bir araya getirmek için noterden ihtar çekebilirsiniz bu sonuç vermezse mahkemeye müracat edip resen tasfiye talep edebilirsiniz
   biriken borç için kamu borcu olduğu için tüm ortaklar müteselsilen mesuldür.Borcu yapılandırmak en doğrusu sizin ödeme gücünüz varsa ödeyip diğer ortaklara rucu hakkınızda vardır

 26. nevzat bey merhaba benim geçen yıl muhassebecibe borçum olduğu için 2ay faturalarımı işlemedi beyanname vermediği için vergi dairesinden bana 7 bin lira ceza geldi ne yapa bilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim şu anda ödeyecek durumum yok işlerim durdu evlatlarımın okul giderlerini karşılayamaz hale geldim allah kimseyi düşürmesin

  • Merhaba Selma hanım,
   öncelikle işlerinizin bir an önce düzelmesini dilerim.
   Mali müşavirinizin ücretini almadığı için beyannameleri vermemesi durumunu şöyle anlatayım; Müşaviriniz ile düzenlediğiniz sözleşme 3568 sayılı mali müşavirlik kanuna göre düzenlenmiş özel bir sözleşmedir. Sözleşmenin başından sonuna kadar yer alan hususları her iki tarafta uymak ve uygulamak zorundadır. Sözleşmede ücret ödemesi mali müşavire yapılması zorunludur. Eğer, taraflardan biri sözleşme hükümlerine uygun davranmadığı takdirde ihtar çekerek ücret hakkını talep eder. Buna karşın yine ödeme yapılmadığı takdirde; taraflardan biri tek taraflı bu sözleşmeyi fesh edebilir. Bundan sonra beyannameler mali müşavir şifresi ile artık vergi dairesine yollanmaz. Sizin sorumluluğunuz da bu noktadan sonra başlar.Yeni bir müşavirle anlaşarak işlerinizi yürüttürebilirsiniz veya eski müşavirinizle konuşup ek bir ödeme zamanı alarak aksayan işlerinizin yürütülmesini isteyebilirsiniz

   Read more: http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=5959_Muhasebe Mali Müşavirin Beyanname Vermeme Hakkı !#ixzz4Q4dEkGu7

 27. MERHABALAR NEVZAT BEY,

  BEN 2008 YILINDA KÜÇÜK BİR CD DÜKKANINDA PART TİME OLARAK ÇALIŞIYORDUM. 3 HAFTA GİBİ KISA Bİ SÜRE ÇALIŞTIM VE POLİS BASKINI BENİ KARAKOLA ALIP İFADE YAZDILAR ARDINDAN DA İFADEMİ OKUTTURMADAN İMZALAYIP BIRAKTILAR BENİ. DAHA SONRA ADIMA BİR AYLIK DÜKKAN AÇIP KAPATMA DİYEREKTEN VERGİ BORCU ÇIKARMIŞLAR VE BENİMDE YENİ HABERİM OLDU. İTİRAZ ETTİM AMA MAHKEME KARARIDA VARMIŞ DEDİLER. ŞİMDİ BORCUM 2800 TL OLMUŞ BEN BU DURUMDA NE YAPABİLİRİM ?ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  • Esat bey merhaba,
   vergi mükellefi olduğunz belirtiklen adreste sigortalı çalışan olduğunuzu ispatlayabiliyorsanız dava açabilirsiniz fakat dava açılmış ve sonuçlanmış cümlenizi anlamadım gıyaben ceza davasımı vergi dairesimi dava açmış

 28. Nevzat Bey merhaba 2015 temmuz ayinda esimin israrlari uzerine sahis firmasi kurmak durumunda kaldim ancak sonrasinda isle ilgili hicbir konuya dahil olmadim esim ilgileniyordu. Bir kac fatura kesimi haricinde islem yapmadigini soyledi sonrasin esimin yaptigi hatalar yuzunden takip edemedim muhasebede kimse ilgilenmiyor diye beyanname vermemis sozlesmeyi fest etmis tel tarafli aradan 1 yil gecti tebligat geldi bana incelemeye alinmis defterleri istiyorlar ancak esim faturalari kaybetmis defterleri gonderip incelendikten sonra herhangi bir puruz cikarsa benim istegim disinda faturalar kullanilmissa ne gubi yaptirim uygulanir ve benim ne yapmami onerirsiniz.

  • Merhaba Selma hanım,
   açıkcası durumunuz size soreun yaratacağa benziyor vergi mükellefi siz olduğunuz için tüm yasal sorumluluk size aittir beyan verilmemesi,kesilen faturalar ve boş faturaları muhafaz etmek sizin sorumluluğunuzdur.Fatura kayboldu ise kaybolduğu tarihte bir gazeteye ilan vererek vergi dairesine bildirmeniz gerekirdi bunu yapmadı iseniz kesilen faturalardan ve oluşan vergiden mesul olacaksınız size önerim inceleme yapan vergi müfettişi ile gidip bizzat görüşün incelenme sebebinizi açıkca ondan öğrenin daha sonra inceleme sürecinde mutlaka bir mali müşavirden destek alın

 29. İyi akşamlar,

  Eşimin 2011 yılında şahıs firması vardı. Bu yılda istanbul ihracatçılar birliğine üye olduk, giriş aidatını ödedik. Bu dönemde 2 adet de ihracat yaptık. Ancak 2011 Kasım sonunda elde olmayan sebeplerden dolayı işyerini kapatmak zorunda kaldık. Vergi Dairesinde kapanışı yaparak ticaret faaliyetimizi durdurduk.

  Sorum şu: istanbul ihracatçılar birliği tarafımıza 2012 yılı aidat ve gecikme borcunu almak için avukat yoluyla yazı ve icra takibi başlatılacaktır diye yazı göndermiş. Kendilerine şirket kapanış ile vergi dairesinden kapanış yazısını göndermemize rağmen hala ısrarla bu ücretin ödenmesini istemektedirler.
  Bu konuda yorumlarınız nedir?

  • Merhaba Fatih bey,
   ihracatcılar birliğine kapanış tutanağınızla yazılı müracat ederek kapanış sonrası aidat tahakkuklarının iptalini isteyin iptal edilmemesi halinde hukuki itiraz gerekecektir bu durumdada bir hukukcuya danışmanızı öneririm.

 30. Merhaba nevzat bey
  Benim ltd sirketim var 2015 kasim ayinda isyeri kiralarimi odeyemedigimden mahkeme karariyla isyerimden cikarildim tum esyalarimi bir tanifigin yerine koydum mallarim ortada zayi oldu yeni bir yerde acamadim muhasebecim kapanis icin 3000 tl istiyor onuda veremedigimden 1 yildir kapatamadim cok zor durumdayim ne yapabilirim

  • Merhaba Aslı hanım
   Öncelikle Allah yardımcınız olsun inşallah durumunuzu düzeltebilirsiniz.
   size önerim şu durumunuzu bir dilekce ile belirtip zor durumda olduğunuzu yoklama yapılarak resen vergi kapanışınızın yapılmasını talep edin vergi dairesi yoklama yapıp resen kapatabilir durumunuz düzeldiğindede tasfiye sürecini başlatır ticaret sicil kapanışınızı yaparsınız

 31. merhaba nevzat bey
  benimle esimin ltd sti var biz bunu iki sene once re sen terkettik ama ticaret odasi sti yi kapatmiyor
  ille tasfiyeye gireceksin diyor
  sti nin hicbir yere borcu yok bagkur disinda
  ben emekliyim esim gunlerini doldurdugu halde bagkur habire sirketten dolayi borc yaziyor
  esimin emekli olmasina daha iki yil var
  benim sorum su: re sen terkedilmis bir sirkette hissedarin biri hissesini devredebilirmi veya hissesini terkedebilirmi
  vereceginiz cevap icin simdiden tesekkur ederim

  • Fikret bey merhaba,
   1- Sebebi ne olursa olsun aralıksız son 5 yıla ait olağan genel kurul toplantıları yapılamayan anonim şirketler ile kooperatifler
   2-5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 10. maddesine göre adreslerinin ve durumlarının tespit edilememesi nedeniyle oda kaydı silinen anonim ve limited şirketler ile kooperatifler
   3- 01.03.2012 tarihinden önce tasfiye işlemlerine başlanılmış ve tasfiyeleri tamamlanmış olmasına rağmen , kesin bilançonun genel kurula sunulamaması nedeniyle sicilden silinemeyen anonim ve limited şirketler ile kooperatifler
   4- Müdürlüğümüze dilekçe ve ekinde ticaret sicili kayıtlarındaki adresin bulunduğu yerdeki vergi dairesinden alınan yazı ile müracaat eden; vergi dairesince adresinde bulunmadığı tespit edilen ve ana sözleşmelerinde, tescil ve ilan edilmiş adresinden ayrılmış olmasına rağmen, yeni adresinin süresi içinde tescil edilmemiş olmasının fesih sebebi sayılacağı hükmü bulunan anonim ve limited şirketler ile kooperatifler

   RESEN KAYIT SİLME USULÜ

   A- TASFİYESİ TESCİL EDİLMEMİŞ MÜNFESİH DURUMDAKİ ŞİRKET VE KOOPERATİFLER
   1. İhtar üzerine beyanda bulunmayan şirket ve kooperatiflerin kayıtlarının silinmesi
   —Müdürlüğümüzce, sicil kayıtlarından anılan Tebliğ kapsamında münfesih olduğu tespit edilen şirketlere ve kooperatiflere, tebliğde düzenlenen usulde ihtar gönderilecektir.
   – İhtara 2 ay içerisinde cevap verilmemesi veya tasfiye memuru bildirmemesi veya şirketin/kooperatifin durumunun kanuna uygun hale getirilmemesi hallerinde sicil kaydı başkaca bir işleme gerek kalmaksızın resen silinecektir.
   2. İhtar üzerine beyanda bulunarak tasfiye memuru bildiren şirket ve kooperatiflerin kayıtlarının silinmesi
   — Müdürlüğümüzce sicil kayıtlarından anılan Tebliğ kapsamında münfesih olduğu tespit edilen şirketlere ve kooperatiflere, tebliğde düzenlenen usulde ihtar gönderilecektir.
   – İhtara cevaben şirket veya kooperatifin en son ortaklarından veya yetkililerden birinin yazılı olarak Müdürlüğümüze müracaat etmesi halinde ; yazılı başvuruda, şirketin/kooperatifin münfesih olduğu ve devam eden davalarının bulunmadığı hususları ile kendisini, diğer ortak veya yetkililerden birisini veya görevi kabul etmiş olmaları kaydıyla 3. kişiyi tasfiye memuru olarak beyanı yer almalıdır. Ayrıca yazılı beyanları ekinde kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır. (Dilekçede tasfiye memurunun ad-soyad. TC kimlik ve açık ikamet adresi, tasfiye ikamet adresinden farklı bir adreste yürütülecek ise ayrıca tasfiye adresi bilgileri de yer almalıdır)
   —Başvuru incelenerek tasfiye memuru tescil ve ilan edilecektir. Bu ilanda alacaklılar 2 ay içinde tasfiye memuruna müracaata davet edilecektir.
   — Tasfiye memurları, alacaklılara alacaklarını bildirmeleri için verilen 2 aylık sürenin sonunda çıkaracakları bilançoya göre tasfiyeyi 6 ay içinde sonuçlandıracaklardır. Tebliğin 12. maddesi gereğince tasfiye tamamlandıktan sonra hazırlayacakları kesin bilançoyu da eklemek kaydı ile Müdürlüğümüze yazılı olarak yapacakları başvuruya istinaden şirketin/kooperatifin kaydı silinecektir.
   Not: Sermaye artırımı yapmadığı için münfesih duruma düşen anonim şirketler ile ortak sayısı 20’yi aşan limited şirketlerde denetçiler de tasfiye memuru bildirimi yapabilirler. Ancak denetçi pay sahibi değil ise şirkeler ortaklarını veya yetkililerini tasfiye memuru olarak bildirebilir.

 32. Merhaba benim e ticaret yaptığım bir şahıs firmam var kapanışını yapıcam kapanış yaparken vergi dairesine kapanış bildirgesi ve fatura koçanlarını götürmem söylendi fakat anlamadığım şu kapanış formu ve elimde olan boş koçanlarımı yoksa eski kestiğim fatura eklerinimi götürücem tam olarak ne götürmem gerekiyor

  • Merhaba Gülçin hanım,
   kullanılmamış boş faturaları götüreceksiniz ayrıca son kestiğiniz faturayıda götürün sıra numarası takip ediyormu kontrol edilir

 33. Merhaba isyerini kapattim kapanis gozukuyor ama hala 5 aylik bagkur borcu geliyor ne yapmaliyim itiraz edebilirmiyim

 34. Merhaba nevzat bey 2005 yılında kapattığımız şahıs şirketimizin kapanışı yapıldı ama muhasebecimiz internetten bildirimi yapmamış yıl 2017 hala vergi borcu devam ediyor cezalarıyla birlikte ne yapmamız gerekiyor yardımcı vergi dairesine giittk vergi affını bekleyin dediler muhasebeciyede ulaşamıyoruz ne yapmamız gerekir teşekkürler

  • Murat bey merhaba,
   2005 yılında kapanışı yaptığınızı ispatlayarak işyerinizin olduğu yerde yeni yer açılmışsa ispat için onun açılış tutanağını alıp belge olarak sunabilirsiniz bu durumda kapanış tarihi itibarı ile kapanışınız yapılabilir ve verilmeyen beyanlardan dolayıda cezalarınız kalkar

 35. Günay arnavutoglu

  Merhaba Nevzat bey, 08-12/2014 tarihlerinde şahıs işletmesi çalıştırdım faaliyetime 15/12/2014 tarihinde son verdim. 11.ayda ilgili vergi dairesinde borcun bir kısmını ödedim geri kalanın bir kısmını 18.08.2015 tarihinde ostim vergi dairesinde ödedim diğer bölümünü yapilandirdım.Vergi dairesine uğradığım zaman borcumun olduğu ve taktir komisyonunda olduğunu ilgili memura danismam gerektiğini soyledi.ilgili memur dosyamın inceleme ve tarhiyatın sırasında muhasebecim kapanış sonrası beyanname vermeyi atlamış olduğu için 2400 TL ceza bulundugunu belirtip dilekçe verip yapılandırma içine soktuğunda 1700 lirasını seçileceğini söyledi eve gelip vergi dairesi borcun dağılımına baktığımda iki adet usulsüzlük ve beş adet gel.geç verginin olduğunu gördüm eski muhasebecim bürosunu kapatmış benim kayıtlarıma ve vergi dairesi alındı belgelerine baktığımda 10.11.12 aylara ait 5035SKdamga vergilerinin ödediğini ve 2014 yılına ait iki adet yıllık gelir vergisi ödediğmi görüyorum ankarada ödediğim bu tutarları kayıtlarına almadıkları için bodrum vergi dairesi bu cezayı çıkartmış olabilirmi yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar

  • Merhaba,
   Beyan verilmedi denilen döneme ait vergi ödendi makbuzlarınız var ise bu beyanname verildiği anlamına gelir beyan verilmeden vergi ödenmez vergi dairesi geçişleri geç yapıldı ise bir vergi dairesinde verdiğiniz diğer vergi dairesinde verilmedi görülebilir bu durumda beyannamelerinize ait tahakkuk fişlerinini bulup dilekce ekinde düzeltme talep edebilirsiniz

 36. Nevzat Bey merhabalar ;
  benim bı adı ortaklıgım vardı ve ortağım bana haber vermeden aniden ben gidiyorum deyip çekip gitti şirketimin devlete ve pıyasaya bi borcu var alacagımda var tabi şimdi ise bu ortagım kapanıs ıslemlerı ıcın ımza atmaya gelmıyı muhasebecım de yetkısı var bende velkaleten kapanış vermeye karar verdik .bu kapanışı yaptıktan sonra bu borclar bana mı kalır yoksa ortaklar arasında paymı edilir ? bundan hariç bu ortagım benden kapanıştan sonra bi hak talep edebilirmi ?

 37. Nevzat bey merhaba
  Hali hazirda yapilandirilmis borcumu ayda 2200 tl olarak odemekteyim.
  Bunun disinda ssk 34000 tl ceza kesmis bulunmakta bunlarin hepsini odeyecek durumum yok ne yapmam gerekiyor.
  Magazami kapatmayi dahi dusunuyorum bu oldugunda ne gibi bir yol izlenmesi gerekiyor yardimci olabilirmisiniz.

  • Berk bey merhaba,
   sgk neden dolayı ceza kesmiş bilmiyorum fakat işlemlerinizi yürüten bir mali müşaviriniz var ise ceza tutanağını onunla paylaşıp öncelikle kesilen cezanın neden kaynaklı olduğuna bakmak gerekir haklı bir ceza ise onunda yapılandırılmasını talep edebilirsiniz

   • Merhabalar nevzat bey
    2009 yılında dayım üzerime sahıs firması açtı haliyle bu zamana kadar birsey ödemedi SSK bagkur telefon vb borçlar ben bu borçları devretmek için mahkemeye mi basvuru yapayım suç duyurusu veya kendisi ile anlasıp mahkemeyemi veriyim

    • Erkan bey merhaba,
     sizin adınıza vergi mükellefiyeti açılmışsa sorumlu sizsiniz dayınızın işi bile olsa önerim vergi mükellefiyetini kapatın dayınız kendi adına açsın oluşan borçlarıda dayınız kabül ediyorsa yapılandırarak faizi ile ödenmesini sağlayıp bu riskten kurtulun

 38. Merhaba nevzat bey benimde bir sorunum var 2004 yılında bir playstation salonu açtım fakat 2011yılında kapattım.Belediye ise bana 2015 yılında oyun salonu çalıştırdım diye bana geçmişe ait ceza cıkardı .Çıkardığı ceza eğlence vergidi altında şimdi benim bu borca itiraz etmem için hangi yola başvurmam gerekli iş yerini kapatırken Maliyeden ve esnaftan kapattım fakat Belediyeden ruhsatım acık kalmış. borc cıktıktan sonra Maliyeden kapanışa ait evragi alıp belediyeye teslim ettim.İş yerini kapattıktan sonra bana herhangi bir borcum olmadığı söylendi geçmiş ait herhangi bir bildiridede bana bulundurmadılar ne yapmam lazım lütfen yardım…

  • Erdem bey merhaba,
   vergi dairesi kapanış tutanağınızı dilekcenizin ekine ekleyerek mükellef olmadığınız dönem için tahakkuk eden vergi ve cezanın kaldırılmasını isteyin

 39. Ben 2006 2007 senelere içerisinde bir şahıs firması açtım. Bu firma bir aile firması gibi annem babam ablalarım hep birlikte ben hariç tüm kardeşler calismaya başladı. İki üç ay içerisinde abime bu işe girdi. 2011 senesinde kadar bu işletmenin gayri resmi idarecisi abim oldu ve ben bu İşletmeden bir lira bile gelir elde etmedim. Bana her ay ödenen vergi veişçilerin ssk bodrolari gösterildi. Bu gün itibari ile 95000 tl vergi borcum var. Aynı zamanda ssk prim borçları Var. Şimdi ben abime ve buradan gelir elde eden kim varsa herkeze dava açmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim saygılarımla

  • Ercan bey merhaba,
   sorunuzun iki yönü var
   1. vergi boyutu şahıs işletmelerinde vergi mükellefi herşeyden sorumludur ödenmeyen vergi ve sgk bundan dolayı ailenize rucu şansınız yok
   2. yönü hukuki olarak rucu hakkınız varmı bunu degerlendirecek kadar hukuki bilgim yok bu soruyu bir hukukcuya sormanızı öneririm

 40. Bir tanıdıgım kişinin şirketi vardı Ve bu şirket iflas etti ve şirket sahıbı öldü,Şirket sahıbının herhangı bır mal varlıgı yok,Ve bu ölen şirket sahıbının 150 bın tl Vergı borcu çıkıyormuş Bu borçcu dul kalan eşi Ödemelimidir.Ölen şahsın eşinin ne bır sgortalı işi nede yetişkin bır cocugu yok bu borc sılınmesı ıcın nasıl ne yapmalıdırlar

  • Merhaba,
   vefat halinde miras reddedilirse borçta reddedilmiş olur ama miras reddedilmemişse borçta kabul edilmiş olur borç kabul edilse bile vefat edenin borçları varlıklarından fazla ise bu durumda borça batıklık söz konusudur borca batıklıkta mahkeme kararı ile durum tespit edilerek borçtan kurtulunabilir

 41. Merhabalar

  Arkadaşımın Babası ekim 2018 de vefat etti. iki kardeşler, kardeşi reddi miras yaptı, arkadaşım yapmadı. babasının 2017 aralıkta kapatılmış şahıs şirketinin 170.000 vergi borcu çıktı. Arkadaşım bu borcun tamamından mı yoksa hissesi oranında %50sinden mi sorumlu? Birde arkadaşım emekli hiçbir malvarlığı ve başka geliri yok maaşından başka, bu borçtan kurtulma şansı var mı? yada vergi dairesi emekli maaşı oranında ödeme şekli kabul eder mi? çok teşekkürler şimdiden.

  • Ayşe hanım merhaba,
   Şayet mirası reddeden 2 kardeşin alt soyu varsa reddettikleri miras hissesi onlara kalacaktır.
   Veraset belgesini veren mahkeme redddeden mirasçının payının kimlere hangi oranlarda kalacağını terdedüde yer vermeyecek şekilde göstermelidir.
   Miras bırakan kişinin borca batık mirası önceden biliniyor olabilir veya terekenin hesaplanmasından sonra mirasın borca batık olduğu da görülebilir. Bu noktada murisin borçlarını ödememek adına yasal ve atanmış mirasçıların yapması gereken mirası reddetmektir. Zira mirasın borca batık olması durumunda açılacak mirasın reddi davasında zamanaşımı şartı bulunduğundan, birçok birey mirasın reddi yapamadan, miras bırakan kişinin borçlarını ödemekle sorumlu olabilmektedir. Miras bırakan kişinin bıraktığı mirasın borca batık olduğu kesin olarak biliniyor ise kanun, mirasçıların reddi miras yapmalarına gerek duyulmadığını belirtir. Bir başka ifadeyle kanun, mirasçıların mirası kabul ettiği yönünde bir beyanı yok ise mirasın borca batık olduğu durumlarda miras otomatik olarak reddedilmiş sayılır der.
   Mirasın borca batık olması kesin değil ise, terekenin açılmasından itibaren 3 ay içerisinde bireyler reddi miras davası açabilirler. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise, miras bırakanın mirasına müdahale edilmesi durumunda reddi miras davası açılamayacağıdır.
   Maaşa haciz noktası ise şöyledir;Bankalar, emeklinin izni olmadan para kesintisi, aktarma yapamaz, hesabı mevduat hesabı gibi kullanamaz. Ayrıca emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez. Kanun yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde doğacak alacakların haczine izin veriyor. Üstelik bu haciz miktarı maaşın dörtte birini (yüzde 25) geçemiyor.

 42. Mrb lokanta isletiyorum 1.5 seneye yakin ve prim borclari I hic odemedim lokanta Benim uzerimde Ama esim. Calistiriyor birkac gun once sgk Dan prim borcu dokumu aldim 35 bin tl faizlerle 45 000 borç cikti bu nasil bir borctur bu kadar borç olabilir mi veya bu borcu nasil sildirebilirim lutfen acil cevap Yazarsaniz cok sevinirim. Isletmem zarar ediyor her an kapanabilir bunu en aza nasil indirebilirim Baska gelirim yok suan odeme gucumde yok lutfen yapabilecegim en son seyi soylermisin daha en aza nasil indirebilirim bu borç odenmezse bana ne olur lutfen yardimi olurmusunuz Ben nasil birseyin icine dustum uzerime 1 tl borç yokken bu isletme uzerimde borca girdim lutfen acil donus bekliyorum sizden ne olur beni biraz rahatlatin esimde orali olmuyor

  • Merhaba Kübra hanım,
   prim çalışan sayısına göre bildirilir borç detayını sgk dan gidip çıkartabilirsiniz ona görede bir eylem planı yaparsınız
   borçtan kurtulma söz konusu değil fakat borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

 43. Mrb eşim memur benim adıma bir şirket kurdu.Emeklilik hakkın olur dedi.Ben şirkette hiç bulunmadım sadece mali işlerde imza gerekirse beni götürdü.şimdi şirketi kapattık devlete ödenmesi gereken hiçbir borcu ödememiş çok yüklü miktarda borcum var.Yapılandırma yapıyoruz yine ödemiyor.Ne yapabilirim bu borçların eşimin adına geçme gibi durumu var mı.cevaplarsanir çok sevinirim.iyi calismalar

  • Dilek hanım merhaba,
   bu durum çok yaşanan bir durum ama adınıza olan şirkette kamuya karşı tüm mal varlığınızla mesulsünüz eşinize devir olmaz fakat evlilik sürecinde edinimler müşterek olduğu için eşinizle eğer var ise varlıklarınızla mesülsünüz.

 44. Mrb,, 2016 yılında açtığım küçük bir bakkal vardı … sonra gidip maliyeden kapattım ama biz herhangi bir muhasebeci vaya kazar kasa falan yoktu… bugün elime 700 tl li k bir borç geldi bunun nedeni nedir

  • Merhaba Hatice hanım gelen borç yazısında neyle ilgili olduğu yazar yazmıyorsa vergi dairesine gidip dosyaya bakan memurdan ayrıntısını öğrenebilirsiniz

 45. Slm Nevzat bey şuan Bnm adıma açık olan bır iş yeri var ortak açmıştık fakat resmıyette hersey sadece benım adıma ama bn payımı ortaklarıma verdim konuşmamız Bnm bütün paramı verecekler bende onlara resmî devir yapacaktım ama Bnm paramı eksık verdıler ve bn daha kapatmadan gidip bir muhasebecıyle beraber onayım olmadan resmî açılış yapmaya çalışıyorlar açabilirlermi bnmuhasebeye sordum aynı adreste aynı iş için birden fazla kişi açılış yapıp işletebiliyormüş böyle bir şey olabilirimi açılış yaparlarsa bn ne yapabilirim saygılarımla

  • İbrahim bey merhaba,
   İşyerinin vergi mükellefiyeti şahısmı şirketmi yazmamışsınız fakat bir adreste şartlar uygunsa birden fazla vergi mükellefiyeti olabilir.İşinizi devrettiğiniz arkadaşlarınız kendi adlarına vergi mükellefiyeti açmışlarsa sizin mükellefiyetinizde devam eder devrettim deyip bırakmayın çünkü sizin mükellefiyetiniz devam ettiği için yasal sorumluluklarınızda devam eder önerim arkadaşlarınızla konuşun işletmenizi ya devredi yada siz kapanışınızı yaptırın onlar kendi adlarına açtırdıkları mükellefiyetle işe devam etsinler aman dikkat edin ciddi yasal sorumluluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz

 46. Nevzat bey merhaba babam 72 yaşında nakliye işi yapıyor vergi borcunu bağkur borcunu odeyemiyor vergi mükellefliginden çıkarıp 65 aylığı baglatmak istiyoruz vergi borcu yaklaşık 50bin civarı elinde sadece kullandığı tır var borcu tam karşılamıyor vergi mükellefliginden nasıl çıkabilir teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir