Ana Sayfa / Kanunlar / KDV Ve ÖTV İndirimleri Geldi

KDV Ve ÖTV İndirimleri Geldi

Bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri 31.10.2018 sayılı 287 nolu cumhurbaşkanı kararı ile  Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna ek 4 ayrı tarifede yer alan ürünlerin vergilendirilmesi esastır. 1 sayılı tarife, akaryakıt ve yağ türevlerini vergiler, eski Akaryakıt Tüketim Vergisi yerine 2 sayılı tarife, taşıtları vergiler, eski Taşıt Alım Vergisi yerine 3 sayılı tarife, tütün ve alkol türevlerini vergiler, eski Ek KDV yerine 4 sayılı tarife, beyaz ve kahverengi eşyalar ve türevlerini vergiler, eski Lüks KDV yerine gelmiştir.

Daha önce Bakanlar Kurulu Kararıyla tapu işlemlerinde bin 20 olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018’e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesi öngörülmüştü. Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranının da 31 Ekim 2018’e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanması kararı alınmıştı.

KDV ve ÖTV indirimleri şöyle: 

  • Ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.
  • Mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirildi.( Yıl sonuna kadar devam edecek)
  • Beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indirildi.
  • 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidildi
  • Tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesini yıl sonuna kadar devam ettirilecek.
  • Konut satışlarında KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasına yıl sonuna kadar devam edilecek.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin ‘I-Tapu İşlemleri’ Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29. Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süreler 2 ay uzatılarak 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıra düşürüldü.

Öte yandan, 31 Aralık 2018’e kadar, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15’er puan indirime gidildi, ticari araçlarda yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e çekildi.

About nevzaterdag

Check Also

Youtube Videolarda Yer Alan Reklam Gelirleri KDV’ye Tabimi

      Benzer Yazılarİşçiye Avans Vermek Zorunda mıyım?Kısmi Süreli İş Sözleşmelerinde Cezai ŞartYurt Dışından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir