Ana Sayfa / Gündemden / Koronavirüs (Kovid-19) Salgını Sürecinde Yeni Destekler Geliyor !

Koronavirüs (Kovid-19) Salgını Sürecinde Yeni Destekler Geliyor !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenişinde korona virüs (Kovid-19) salgını sürecinde bundan sonraki dönemde uygulanacak bazı destekleri  anlattı.

Faiz Ve Kar Paylarındaki Stopaj Oranları Düşürülmüştü Buna Devam Edilecek

Vatandaşların tasarruflarını Türk lirası olarak değerlendirmelerini teşvik etmek için Türk lirası mevduat ve katılım hesapları ile ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranları düşürülmüştü. Buna göre, stopaj oranları 6 aya kadar vadeli olan hesaplarda % 15 yerine % 5, bir yıla kadar vadeli olanlarda % 12 yerine % 3, bir yıl üzerinde olanlar için ise % 10 yerine % 0 olarak mart sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

“Karşılıksız nakit desteklerinin tutarı 45 milyar lirayı buldu”

KDV  Stopaj indirimleri 1 Haziran’a kadar uzatıldı

“Yıl sonuna kadar % 20’den % 10’a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulanması süresini 1 Haziran’a kadar uzatılıyor.

Benzer şekilde, % 18’den % 8’e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını da 1 Haziran’a kadar % 8 olarak uygulamaya devam edecek. Salgının etkisinin en aza indirilmesi için yıl ortasında başlatılan konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerinde de yine 1 Haziran’a kadar uzatıma gitti.

Esnafa Kira Desteği İle Gelir Kaybı Desteği Geliyor

Esnafa kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başlandı.  Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak.

Hibe şeklinde verilecek doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş olunacak.

Esnafa 1 milyar 300 milyon lira kira desteği  basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirlendi.

Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafa yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak verilecek. Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlama planlanıyor.

Hazine taşınmazları üzerindeki tesislerin ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteleniyor!

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aranmaksızın 1 yıl süreyle erteleniyor. Bu ertelemenin turizm sektörüne katkısı 925 milyon liradır.

Belediyelere Kira İndirimi Yapma Hakkı Verildi !

Belediyelere de mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Yenilenen SMMM Sözleşmelerinde Damga Vergisi Ödenir mi?

488 sayılı Damga Vergisi Kanunumuzun 1. maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir