Ana Sayfa / Bilişim / Facebook Faturalarında KDV Karmaşası

Facebook Faturalarında KDV Karmaşası

Bu ay yaşanan Facebook firması faturalarında birçok firma da bir karmaşa yaşandı. Olayın özeti ise aslında şöyle;

Facebook’tan alınan hizmet mükellef olanlar KDV 2 beyanını ile beyan ettiği için Facebook ayrıca KDV hesaplamaz. Facebook mükellef olmayanlardan KDV tahsil edip bunu KDV 3 beyanı ile ödeyeceği için ayrıca KDV tahsil etmektedir.

Facebooka KDV ödemesi yapılmış dahi olsa Türkiye’de vergi mükellefi olanlar KDV 2 beyanı verilmelidir.

KDV 3 beyanı Türkiye merkezi olmayan kişilerin mükellef olmayanlara verdiği hizmetler için aldığı bedeller üzerinden katma değer beyan edeceği beyannamedir.

Facebook Faturalarında KDV’nin kaynağı nedir?

17 Seri No’lu Katma Değer Vergisi genel uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ ile Gelir idaresi

“Türkiye’de ikametgahı, iş yeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayıp, Türkiye’de KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında elektronik ortamda hizmet sunanlar, bu hizmetlere ilişkin KDV’yi “Elektronik Hizmet Sunucularına Özel KDV Mükellefiyeti” tesis ettirmek suretiyle beyan ederler.

Söz konusu hizmet sunucuları bu işlemlere ilişkin KDV’yi 3 No.lu KDV beyannamesi ile elektronik ortamda beyan ederler.” demektedir.

Facebook’un sitesine koyduğu Faturalarında KDV’ açıklaması nedir?

https://www.facebook.com/business/help/133076073434794 sayfasında

(Şirket bu konuyu, Facebook Business’ın “Faturalandırma ve Vergiler” bölümündeki “Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Hakkında” kısmında yaptığı açıklamayla mayıs ayında şu şekilde duyurdu.)

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren, Türkiye vergi kanunlarında yakın zamanda yapılan değişiklik sebebiyle, Facebook Ireland Ltd. artık Türkiye’de yerleşik olmayan bir kurum olarak KDV’ye tabi olacaktır. İşletmesi Türkiye’de bulunan ve geçerli bir Türkiye KDV Numarası sağlamamış tüm reklam verenlerden, Facebook Ireland Ltd.’dan satın alınan reklam hizmetleri için % 18 KDV alınacaktır.

Facebook’ta reklam vermeye devam etmek için hesap ayarlarınıza gidin ve işletme adınızı, adresinizi güncellediğinizden ve Türkiye KDV numaranızı eklediğiniz den emin olun. Reklam veren, KDV numarasını vererek Türkiye Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 9. Maddesi kapsamında KDV beyanında bulunacağını onaylar.

Facebook reklam verenler eğer sistemde KDV numaranızı vermezseniz, size sunulan tüm reklam hizmetlerinden % 18 oranında KDV alınır. KDV, reklamlarınız için sizden alınan her ücrete dahil edilir. Facebook reklamlarınızın ödemesini manuel bir ödeme yöntemi ile yapıyorsanız, reklam hesabınıza para sağladığınızda KDV uygulanır. Facebook uygulamasını tam yapmayan birçok firmaya facebook Nisan dönemi faturalarını KDV’li kesti. Vergi numarasını onaylayan firmalara KDV’siz fatura kesildi. Onlar 2 nolu KDV beyannamesi ile beyan edip geçmişteki gibi KDV ödeyecekler.

Bizim Müşterilerimize Kestiğimiz Faturalarda Durum Ne Olacak?

Nisan ayında Facebook sistemindeki bu eksiklikten dolayı firmalarınıza kestiğimiz çift KDV li faturalarda “Facebook ve firmasının eksik veya yanlış yaptığı vergi uygulamaları sonucu vergi dairesine ödemiş olduğu KDV’lerden müşterileriniz sorumlu değildir. Faturanın müşterinize yansıtılması durumunda yasal süresi içerisinde red edilecektir.” ibaresi müşterimiz açısından doğrudur. Müşterimize çift kesilen KDV’nin iadesi veya bir sonraki faturada indirim yapılması gerekir. Facebook sisteminizdeki karmaşadan dolayı tüm Türkiye’de birçok firmanın yaşadığı KDV’li fatura dolayısı ile fazla ve yersiz ödenen KDV için (facebook 3 nolu beyanla sizin adınıza KDV ödedi siz 2 Nolu beyanla KDV ödediyseniz) Facebook ayarlarınızı düzeltip Türkiyede vergi mükellefi olduğunuzu beyan edin iade veya mahsup talep dilekçesi ile mükerrer ödenen KDV’yi vergi dairenizden iade talep edebilirsiniz.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Yenilenen SMMM Sözleşmelerinde Damga Vergisi Ödenir mi?

488 sayılı Damga Vergisi Kanunumuzun 1. maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir