Ana Sayfa / Bilişim / Google Adwords Hesaplarına Vergi Mükellefiyeti Geliyor

Google Adwords Hesaplarına Vergi Mükellefiyeti Geliyor

Google, sunduğu AdWords hesapları için kullanıcı profillerinde önemli bir değişikliğe gidiyor. Yapacağı değişiklik ile her Adwords hesabını bir işletme hesabı olarak güncellemeye hazırlanan Google, bu şekilde alınan hizmetler için vergi yolunu da açmış olacak.

Google’da Reklam Verme

Google’ın reklamlar için iki farklı hizmeti bulunur. Biri Google Adsense diğeri ise Google AdWords‘dur. Bunların her ikisi de birbiri ile kısmen bağlantılı çalışır.

Google Adsense üzerinden reklam yayınlayıcıları reklam kodu üreterek web siteleri, mobil uygulamalar ve diğer reklam yayınlanabilecek platformlar için reklamlarını alır. Google Adwords’de ise reklam verenler vermek istedikleri ilan ve reklamları oluşturur.

Yani Google Adwords’de verilen reklamları Google Adsense’den reklam yayıncılarına ulaşır. Böylelikle Google aracılık hizmeti yapmış olur.

AdWords, Google’ın reklam verenler için sunduğu, dileyenin üye olarak tüm Google kanallarında ve Google Adsense anlaşmalı internet platformlarında reklam verebileceği hizmetidir.

İşte Adwords’un işletme hesapları hakkında paylaştığı bilgi metni

1 Haziran 2018’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm AdWords hesapları işletme hesabı olarak kabul edilecektir. İşletme hesabı türüne sahip olmanız AdWords hesabınızın ticari amaçlarla kullanıldığı anlamına gelir. Kurumsal tüzel kişiliklerin, satış ortaklarının, adi şirketlerin, serbest çalışan satıcıların ve iş ortaklıklarının işletme hesabı olabilir.

İşletme hesapları için AdWords ödemeleri alırken Katma Değer Vergisi almayız. İşletmelerin tabi olduğu Hizmet Şartları uyarınca Türkiye’de ödemekle yükümlü olduğunuz vergilerin hesaplanması ve ödemesinin yapılmasından siz sorumlu olursunuz.

AdWords hizmetlerini ticari olmayan amaçlarla kullanıyorsanız hizmetin kullanımını sona erdirmeli ve AdWords hesabınızı iptal etmelisiniz.

Google, vergi konusunda size herhangi bir tavsiyede bulunamamaktadır. Bu nedenle bu değişiklikle ilgili sorularınız için lütfen vergi danışmanınızla iletişime geçin.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Yenilenen SMMM Sözleşmelerinde Damga Vergisi Ödenir mi?

488 sayılı Damga Vergisi Kanunumuzun 1. maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların …

Bir yorum

  1. merhaba evet artık google’de faturalandırma mevcut. Aylık her ayın 5 ‘inde faturayı çıktı alıp muhasebeye işletmek gerekiyor %15 gelir vergisi %18 de kdv ödeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir