Home / Gündemden / İşkur’da ki Gelişmenin Farkında Mısınız?

İşkur’da ki Gelişmenin Farkında Mısınız?

244-300x200[1]Ülkemizin önemli kurumlarında biri olan İŞKUR artık hem işçi açısından  hem de işveren açısından inanılmaz faydalı hizmetler sunmaktadır.

Eğer siz bir iş arayan işsiz iseniz;  internet üzerinden iş arayan olarak kuruma (işkur‘a) başvurabilir. Ardından iş arayabilir ve işe başvuru – davet – görüşme süreçlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Word veya pdf formatın da hazırlamış olduğunuz öz geçmişlerinizi “öz geçmiş ekleme” sekmesinden sisteme yükleyebilir siniz.

Yine siz işçi arayan bir işveren iseniz; hiçbir bedel ödemeden işveren olarak kuruma başvurduktan sonra internet üzerinden iş gücü isteminde (iş ilanı) bulunabilir, ardından davet – görüşme süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirebilirler. İşverenler İşkur‘un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilmek için “kullanıcı kaydı” oluşturmalıdır. Kullanıcı kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve sizin internet üzerinden, kendi iş yeriniz adına işlem yapabilmenizi sağlayacaktır. İşyeri kaydı oluşturulmasından sonra kurum personeli tarafından işyerinin onaylanması işlemi yapılmadan işveren olarak sisteme giremezsiniz. İşyeri kaydınızın onaylanması için işyerinizin bulunduğu il/şube müdürlüğümüz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Onay işlemi tamamlandıktan sonra, T. C. Kimlik numaranız, şifreniz ve işyeriniz için verilen işkur numarası ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme işveren olarak giriş iş gücü istemi oluşturabilirsiniz. İşveren olarak, halen yayınlanmakta olan iş ilanınıza uygun iş arayanları listeleyebilirsiniz. İş arayanlar, işe uygun iş arayanlar arasından rastgele olarak ve rastgele sırada listelenirler. Listelenen iş arayanların özgeçmişlerini, “detay” bağlatısını kullanarak inceleyebilir, uygun gördüklerinizi iş ilanına seçebilirsiniz. Seçme işleminden sonra, iş arayanın seçmeyi onaylaması beklenir. Seçilen iş arayanlara, işe seçildiklerine dair, tercih ettikleri iletişim adreslerine (email, cep telefonu, v.b) mesaj gönderilir. Bu mesajın iş arayana ulaşmasını takiben, iş arayanın işi onaylaması durumunda davet – görüşme süreci devreye girer

İŞKUR‘un 2013 yılı Ocak – Haziran dönemi resmi rakamları açıklandı. Bunları incelediğimiz zaman göreceksiniz ki İŞKUR gerçekten de ülkemizde işçiye ve işverene ciddi bir hizmet vermektedir.

340 bin iş, işsizleri bekliyor. 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kayıtlarında 340 bin kişilik açık iş talebi bulunuyor. 81 ilden gelen verilere göre yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi bir performans sergilenmiş.”Yılın ilk yarısında 360 bin vatandaşımızı iş sahibi yapmış. İşe yerleşmelerin 330 bini yani % 91.6 ‘sı özel sektörde gerçekleşmiş”. İş bulmak için İŞKUR‘u tercih eden kişilerin sayısında da % 70 artış kaydedilmiş.

Özel sektörden İŞKUR’a yoğun talep var. Vatandaşların yanı sıra işverenlerin de İŞKUR‘a ilgisinin arttığı görülmektedir. 2013 Ocak-Haziran döneminde İŞKUR yaklaşık 700 bin kişilik açık iş aldı. Geçen yıla göre açık iş sayısını % 86 arttırdı. Özel sektörden aldığı açık işlerin sayısı ise geçen yıla göre % 123 arttı. Açık işlerin 665 bini özel sektörden geldi. Ayrıca, karşılanamayan 340 bin kişilik açık iş talebi için ise İŞKUR çalışmalarını sürdürüyor. İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından uygun nitelikleri taşıyan kişilerin bu işlere yönlendirilecek düzenleyeceği mesleki eğitim kurslarıyla

İş gücü piyasasının talepleri doğrultusunda eleman yetiştirecek.
2013 ‘ü “Kadın ve Engelli Yılı” ilan eden İŞKUR , “Ocak-Haziran döneminde 102 bin kadının yanı sıra 20 bin engelli İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildi. 30 bin kişi ise yurt dışına gönderildi. Aktif iş gücü programlarında da iyi bir ivme yakalandı. 2013 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 20 bin kurs açtı. Bu kurslara 77 bini kadın olmak üzere yaklaşık 170 bin kursiyer katıldı.

About nevzaterdag

Check Also

e-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Zorunlu Oluyor?

    Benzer YazılarDijital Hizmet Vergisi Kanun Teklifi İle İlgili DetaylarVergi de Özellikli KonularBelge Sayıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir