Home / Gündemden / Turizme Verilen Teşvik Arttı

Turizme Verilen Teşvik Arttı

243-300x200Ülkenin kalkınması için yatırımcının desteklenmesi önemli bir unsurdur. Son yıllarda ülkemizde girişimciler, yatırımcılar devlet tarafından ciddi destekler görmekte bunun yanında Dünya Bankası, Avrupa Fonları, İslam Kalkınma bankası fonları gibi birçok teşvik unsurun da ülkemizdeki girişimcilere sunulmaktadır. Bunları takip eden girişimcilerimiz birçoğundan faydalanmakta son verilere göre 2013 yılında verilen teşvik belgeleri ile turizm sektörüne sağlanan yardımlara bakacak olursak.

Mayıs 2013 ‘te 450 teşvik belgesi verildi

Mayıs ayında 450 firma ve kuruluşa çeşitli vergi istisnaları içeren yatırım teşvik belgesi verildi. Resmi Gazetenin 6 Temmuz tarihli sayısında yer alan yatırım teşvik belgelerinin sektörel dağılımına ilişkin listeye göre:

 • Tarım sektöründe 6,
 • Madencilik sektöründe 28,
 • İmalat sektöründe 275,
 • Enerji sektöründe 13,
 • Hizmet sektöründe 128 firmaya,

çeşitli vergi istisnaları tanıyan yatırım teşvik belgeleri verildi.

Turizme 5 ayda 1,8 milyar liralık yatırım teşviği
Sektördeki 131 yeni yatırımla 7 bin dolayın da kişiye istihdam sağlanacak. Turizm sektörünün bu yılın 5 ayında 161 yatırım projesi için 1,8 milyar lira yatırım teşviği aldı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge biriminin derlediği verilere göre, sektörde yılın 5 ayında 131’i komple yeni yatırım olmak üzere 161 yatırım projesi için 1,8 milyar liralık yatırım teşvik belgesi alındı. Komple yeni yatırımı öngören 131 proje ile 7 bin 164 kişiye iş imkanı sağlanacak. Bu tesislerde 15 bin oda ve 30 bin dolayında yatak yapılacak. Komple yeni yatırımların yoğunluğunda Antalya % 34 ile ilk sırayı aldı. Antalyayı % 16 ile İstanbul izledi. Tesislerin sınıf ve tür dağılımda 3 ve 4 yıldızlı tesisler % 36 – 37 paylarla ilk sıraları alırken, onu % 12 dolayındaki pay ile 5 yıldızlı tesisler takip etti.Yapılacak yeni tesislerle oluşturulacak iş olanakları açısından en büyük pay % 36 ile Antalya’nın oldu. Antalya’yı % 16 payla İstanbul izliyor.

About nevzaterdag

Check Also

Naylon Fatura Sorunu Çözülebilir mi ? (1)

Halk arasında naylon fatura olarak bilinen sahte fatura düzenlenmesi ve kullanılması bilinen bir kavramdır. Naylon …

4 comments

 1. 6. bölgede pansiyon tarzında yaklaşık 60 odalı günlük haftalık aylık yıllık kalına bilecek bir tesis kurmayı düşünüyorum arsam var nasıl bir yatırım teşviğinden ne oranda yaralanabilirim ..nekadar karedi .. nekadar hibe alabilirirm .. şimdiden teşekkürederim.

  • Mehmet ali bey merhaba
   bu konuda bölgenize bakan kalkınma ajansı hangisi ise onlarla temas kurmanızı öneririm şehir yazmadığınız için ben hangi kalkınma ajansı yazamıyorum size

 2. ben 5 yıldızlı bır otelde garson olarak çalişmaktayım baska bır şirket tarafından eylul ve kasım aylarında sıgorta sıcıl numarası gözukmekte ve 0 iş günü görulmektedir bu aylarda benım sgk dökümümda hiç sigortam yatmamiş gözüküyor ne yapmam gerekir ve ben toplamda 6 aydır çalışmaktayım bu yatmamıs aylarda benım ılerde yılımı dolmasında etkısı olur mu

  • Merhaba,
   ödenmeyen sigorta emekliliğinize etki yapar işvereninize durumu bildirin bir hata varsa düzeltilmesini isteyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir