Ana Sayfa / Bilişim / AR-GE Çalışmalarına Vergi ve Hibe Destekleri Geliyor !!!

AR-GE Çalışmalarına Vergi ve Hibe Destekleri Geliyor !!!

271-300x200[1]Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, firmalara 3.5 milyon liraya kadar Ar-Ge hibe desteği sağlanmasını öngören Yatırım Destek Programını hayata geçiriyor. Ayrıca Ar-Ge faaliyetlerine getirilen vergi muafiyeti 2023 yılı sonuna kadar uzatılırken, Ar – Ge merkezi kurmada tam zamanlı eleman çalışma zorunluluğunda alt sınır 50’den 30’a düşürülüyor.

Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine, geçen yıl 4 milyar 523 milyon liralık kamu harcamasının yapıldığı Türkiye’de yeni bir Ar – Ge hamlesi daha başlıyor. Yeni Ar-Ge programı, firmaların Ar – Ge birimlerine daha çok yatırım yapmalarının önünü açacak unsurlar içeriyor.

Ar – Ge konusunda 2013 yılı sonuna kadar geçerli olan gelir vergisi muafiyetini 2023 yılına kadar daha uzatılma kararı alındı.

Devlet, yazılım geliştirerek veya Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) ile yapılan buluşların satışı durumunda KDV almayacak, kazançların yarısı Kurumlar Vergisinden istisna edilecek. Ayrıca mucitle sanayiyi buluşturmak amacıyla Patent Değerlendirme Ajansı kurulacak. Maliye Bakanlığı, Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) yaparak veya yazılım geliştirerek ortaya konan buluşların satılması, kiralanması, devredilmesi durumlarında Katma Değer Vergisi (KDV) almayacak. Buradan elde edilen kazançların yarısı Kurumlar Vergisinden istisna edilecek.

Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) Ar-Ge’ye ağırlık vermesini isteyen hükümet, önümüzdeki yıl sonuna kadar birçok işletmeye destek verecek. Ayrıca, dışa bağımlılığın yüksek olduğu savunma, sağlık ve enerji gibi sektörlerden sorumlu kamu kuruluşların da Ar-Ge destek programları geliştirilecek.

Maliye Bakanlığı, Ar-Ge ‘ye ve yüksek katma değerli ürünlerin önemli girdilerinden olan yazılım faaliyetlerine desteklerini sürdürüyor.

Firmalara 3.5 Milyon Lira Hibe Desteği

Şirketlere verilen Ar-Ge desteklerine ek olarak Yatırım Destek Programı adıyla yeni bir programa daha  muhtemelen 2014 de başlayacak.

Ar-Ge yapan KOBİ’ler yanı sıra tekno girişimciler, yeni girişimciler ve büyük ölçekli firmaların da bu desteklerden yararlanacağı Türkiye’de ilk defa Ar-Ge projelerinin yatırıma dönüşmesini sağlayacak, teknoloji tabanlı firmaların sayısını artıracağı görünüyor.

İşte Yeni Dönem Ar-Ge Destekleri:

Ar-Ge yapan firmalara 3.5 milyon liraya kadar hibe desteği verilecek.

• Gelir vergisi muafiyeti Ar-Ge gelir vergisi muafiyeti 2023’e kadar uzatılacak.

Ar-Ge merkezi kurma da çalıştırılması zorunlu tam zamanlı eleman sayısı 50’den 30’a indirilecek.

About nevzaterdag

Check Also

Sahte İş Yeri Tescili

12.08.2021 tarihinde T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından, E-51592363-010.06.99-29348022 sayı ile “Sahte, Kontrollü Şüpheli İşyerleri …

One comment

  1. Bir zamanlar da Teşebbüs Destekleme Ajansı vardı Sn Tınaz TİTİZ in zamanında… Ne oldu? Hadi bunları geçin Onyıllardır FEN LİSELERİ ülkenin en parlak başarılı zeki çalışkan öğrencilerini seçip alıp eğitti NEREDE BU PARLAK ÇOCUKLAR VE EŞSİZ BAŞARILARI seçmedikleri ve düz liseye gidenler patent sahibi oldu… Birileri bir yerlerde ciddi AR-GE yapmalı : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir