Ana Sayfa / Gündemden / E – Tahsilat Sistemi ve E – Haciz Uygulaması

E – Tahsilat Sistemi ve E – Haciz Uygulaması

nevzat-erdag-428-ehaciz-etahsilat

E-tahsilat Sistemi ve Bankalar Aracılığıyla Tahsilat

Cari dönem kamu alacaklarının süratle tahsili ve Vergi Daireleri iş yükünün azaltılması, zaman tasarrufu sağlanarak, tahsilat işlemlerinin elektronik ortamda yapılması ve mükellef hesaplarına hatasız olarak işlenmesini sağlamak amacıyla e-tahsilat sistemi kurulmuştur.

26 banka ve PTT ile yapılan tahsilat protokolü kapsamında; Vergi Daireleri dışında protokol imzalanan kuruluşlar tarafından da vergi tahsilatı yapılmaktadır.

Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden sanal pos yöntemi ile de tahsilatlar gerçekleştirilebilmektedir.

Tahsilat anlaşması yapılan bankalar, mükelleflerin borçlarını sorgulayarak veya beyan üzerine tahsil ederek, tahsilat bilgilerini anlık olarak Gelir İdaresi Başkanlığına göndermekte olup, alınan bilgiler mükellef hesaplarına otomatik olarak işlenmektedir.

Bu uygulama ile tahsilat protokolleri gereğince tahsilat makbuzları bankalarca düzenlenerek, Vergi Dairesi Müdürlüklerine kağıt ortamında gönderilmesi gereken bilgilerin elektronik imza ile imzalanarak alınması ve Vergi Dairelerinin Merkez Bankasında bulunan hesaplarına, protokolde belirtilen sürelerde aktarılıp aktarılmadığının da raporlanması hedeflenmektedir.

etahsil

Hali hazırda, 26 anlaşmalı bankanın yaklaşık 9.500 ve PTT’nin 3.200 den fazla şubesi üzerinden tahsilat işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bankaların şube ve alternatif dağıtım kanalları (internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı, mobil bankacılık gibi.) üzerinden yapılan tahsilat işlemlerinin sayısı yıllara göre aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleştirilmiştir.

İnternet sayfası üzerinden sanal POS uygulaması ile tahsil edilen; motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, geçiş ücreti idari para cezası ve kara yolları taşıma kanunu idari para cezası tahsilat tutarları aşağıda belirtilmiştir.

etahsil2

E-haciz Uygulaması

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 79 uncu maddesine istinaden düzenlenen haciz bildirilerinin, Gelir İdaresi Başkanlığınca alacaklı Vergi Daireleri adına e-haciz uygulamasına katılan bankalara elektronik ortamda tebliğ edilmesi ve bu tebligatlara elektronik ortamda bankalar tarafından cevap verilmesidir. Bu uygulama ile haciz tatbik işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşmekte, kamu alacaklarının ivedilikle Hazineye aktarılması ile zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmaktadır.

E-haciz ile devletin vatandaşlara internet üzerinden ödemedikleri vergi borçlarından dolayı haciz yaptırımı yapılabileceğini bilmenizi isterim. E-haciz 2008 yılında alınmış olan bir kararla kanun kapsamına alınmış ve uygulanması ve yaptırımı garanti altına alınmıştır.  Borcu olan kişiye ödemenin yapılması için bir ödeme emri bildirilir, buna karşılık ödeme yapılmazsa haciz uygulamasına gidilir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsar ?

  1. Motorlu taşıt vergileri
  2. Kira gelir vergisini ödemeleri
  3. Trafik kuralları ihlaline bağlı olarak alınan cezalar
  4. Maliye borçları e – haciz kapsamındadır. 

E-Haciz Sorgulama

E-haciz sorgulaması yapmak için Gelir Dairesi Başkanlığının https://intvd.gib.gov.tr  adresine giriş yaparak, verilerinize ulaşabilirsiniz.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

Bazı Stopaj Oranları Artırıldı !

1 Mayıs 2024 tarihli ve 32533 sayılı Resmi Gazete‘de bazı stopaj oranlarında değişiklik yapan “193 …

Bir yorum

  1. tskler iyi bir yazı olmuş işime yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir