Home / Finans / Girişimcilere Avrupa Yatırım Bankasından Kredi

Girişimcilere Avrupa Yatırım Bankasından Kredi

nevzat-erdag-346-avrupa-krediHalk bank Ve Türk Exımbank 2015 de İşletme Kredileri Artacak

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile Hazine arasında Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ‘ye toplam 300 milyon Euro finansman sağlanmasına ilişkin garanti anlaşmaları imzalandı. Hazine Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, AYB‘den Türkiye Halk Bankası AŞ’ye hazine geri ödeme garantisi altında 200 milyon Euro, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ‘ye de 100 milyon Euro tutarında finansman sağlanmasına ilişkin garanti anlaşmaları imzalandığı belirtildi. Açıklamada, Türkiye Halk Bankası AŞ‘ye sağlanan finansmanın küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerin yatırımlarının; Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ‘ye sağlanan finansmanın da ihracatçı niteliğine haiz küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerin yatırımlarının desteklenmesi amacıyla kullandırılacağı kaydedildi. Avrupa Yatırım Bankası‘na Avrupa Birliğinin finans kurumudur ve birliğin hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacak, yatırımların finanse edilmesi amacıyla kurulmuştur.  Avrupa Yatırım Bankasının öncelikli hedefi, Avrupa Birliğinin dengeli gelişimine katkıda bulunmaktır. Bunun yanı sıra, Trans-Avrupa ulaşım ve telekomünikasyon ağlarının geliştirilmesine, çevrenin korunmasına, enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasına ve Avrupa sanayisinin ve KOBİ‘lerinin uluslararası düzeyde rekabet gücünün arttırılmasına yönelik finansman kredisinin sağlanması, Avrupa Yatırım Bankasının temel görevini oluşturmaktadır. Banka ayrıca, Avrupa Birliği‘ne üye olmayan üçüncü devletlerdeki uygun projelerin kredi yoluyla desteklenmesi aracılığıyla Birliğin üye olmayan devletlere yönelik işbirliği politikalarının hayata geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu açıklamalar ışığında Avrupa Yatırım Bankasının kredi desteği alan bankamız Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. nin (Türk Eximbank) Türkiye’de işletmelere ne tür destekler verdiğine bakacak olursak:

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk Eximbank)

Temel amacı: İhracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması ve girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ile yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandırılması, yurt dışında yapılacak yatırımlar ile ihracat maksadına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesidir.

Türk Eximbank, ihracatçıları, ihracata yönelik üretim yapan imalatçıları ve yurt dışında faaliyet gösteren girişimcileri kısa, orta-uzun vadeli nakdi ve gayri nakdi kredi programları ile desteklemektedir. Ayrıca, vadeli satış işlemlerini teşvik etmek ve bu yolla ihracat hacmini artırmak, yeni ve hedef pazarlara girilmesini kolaylaştırmak amacıyla vadeli ihracat alacaklarını iskonto etmektedir.

Krediler

Kısa Vadeli İhracat Kredileri

Türk Eximbank ihracatçı ve ihracat bağlantılı mal üreten imalatçı firmalara, özellikle ihracata hazırlık döneminde finansman gereksinimlerinin karşılanması amacıyla, kısa vadeli ihracat kredileri tahsis etmektedir. Bu krediler TL ve döviz cinsinden, bankalar aracılığıyla veya doğrudan Türk Eximbank tarafından firmalara kullandırılmaktadır.

Orta – Uzun Vadeli İhracat Kredileri

Türk ürünlerinin ihracatına yönelik olarak mal üreten imalatçıların, imalatçı-ihracatçıların, işletme sermayesi ihtiyaçlarının, makine, teçhizat ve diğer yatırım unsurlarının finansmanı amaçlanmaktadır. 3 – 4 – 5 – 6 – 7 yıl vadeli kredilerde, kredinin dönem faizleri kredinin ilk diliminin kullanıldığı tarihten itibaren 6. ayda ödenmeye başlanır. Takip eden dönemlere ilişkin faizler 6’şar aylık dönemlerde ve anapara geri ödeme tarihlerinde ilgili tarihlerdeki kredi risk bakiyeleri üzerinden tahakkuk ve tahsil edilir.

Marka Kredisi

Türkiye’de yerleşik firmaların,

 • Yurt dışında yerleşik marka ve marka ile ilgili şirket / mağaza / tesis satın alımları ile
 • Yurt dışında Türk malı / markası imajının geliştirilmesi ile moda yaratmaya veya Türk markası imajını yerleştirmeye yönelik yurt dışına açılma ve yerleşme faaliyetlerinin finansmanı amaçlanmaktadır. Kredi, 2 yıl geri ödemesiz dönem olmak üzere azami 7 yıl ve 3 yıl geri ödemesiz dönem olmak üzere azami 10 yıldır. Türkiye’de yerleşik ihracata yönelik mal üreten imalatçı, imalatçı – ihracatçı ve ihracatçı vasfına sahip olan ve Bankamızca yapılan istihbarat ve değerlendirme çalışması sonunda mali analiz, ticari etik açısından yeterli görülen ve bu alanlarda faaliyet gösteren firmalar bu programdan yararlanabilir. Kredide bir üst limit yoktur.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Kredisi

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk Eximbank) ile Avrupa Yatırım Bankası (AYB) arasında imzalanan Kredi Anlaşması çerçevesinde; sanayi, turizm ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere yönelik olarak yurt içinde gerçekleştirecekleri yatırım projeleri (yeni yatırım, tevsi ve modernizasyon) ile işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı amaçlanmaktadır.

Bu krediden, ihracat amaçlı veya döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan Türkiye’de yerleşik KOBİ vasfına haiz özel sektör firmaları yararlanabilir. Firma limiti 12,5 milyon Avro’dur. Kullandırılacak kredinin tutarı ve vadesi, projenin toplam yatırım tutarına, yaratacağı nakit akımına, firmanın ihracat işlemlerine sağlayacağı katkıya ve muhtemel öz kaynak katkısı dikkate alınarak Türk Eximbank tarafından belirlenir.

Kredi, harcama belgeleri karşılığında;

 • İhracatın / döviz kazandırıcı hizmetlerin finansmanı,
 • İhracat amaçlı yatırımlar için yerel piyasalardan sağlanacak ya da ithal edilecek makine harcamaları için kullandırılır.

Bankanın sağladığı diğer kredi türleri ise şöyledir:

 • İhracata Yönelik İşletme Sermayesi Kredisi
 • İhracata Yönelik Yatırım Kredisi
 • Yurt Dışı Mağazalar Yatırım Kredisi
 • Özellikli İhracat Kredisi
 • Gemi İnşa ve İhracatı Finansman Programı
 • Döviz Kazandırıcı Hizmetler Kapsamındaki Krediler

About nevzaterdag

Check Also

Cep Telefonuyla Konuşmak Haklı Fesih Sebebi Olabilir Mi?

  Benzer YazılarÇalışma Koşullarında Değişiklik İşçiye Sözleşmeyi Fesih Hakkı Verir mi?İşçinin Maillerine İşveren KontrolüHasta Olmadan …

4 comments

 1. MERHABALAR,
  ANKARA KIZILAY BÖGLESİNDE ESKİ BİNAMI YIKIP YERİNE YENİ BİNA YAPMAK İSTİYORUM. OTEL, PANSİYON YADA APART OTEL OLARAK İŞLETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. ŞU ANDA PROJE AŞAMASINDAYIM. TEŞVİKLERDEN HİBE KREDİLERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUM VE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİM. SİZİ TAKİP ETMEYE BAŞLADIM. ACABA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ.

  • Önder bey merhaba,
   projenizi ayrıntılı mail atın bir inceleyeyim iletişim bilgilerinizide mailde yazarsanız danışmanlık hususunda konuşabiliriz

 2. Merhabalar Nevzat Bey,

  öncelikle sizin gibi Aydin, yardim sever insanlarimiz basimizda oldukdan sonra hicbir yatirim insanimizi ürkütemez.

  Size cani gönülden Almanyadan teşekkürlerimi iletmek isterim.

  Size cok genis capli önemli bir Proje ile danişmak istiyorum. Birtürlü E-mail adressinizi bulamadim. Projeyi detalii izah edebilmek icin Resimler ve Videolar yollamam gerekecek oyüzden bana bir zahmet size direkt ulasabilecegim bir Email adressi bildire bilirmisiniz. Gercekden cok sevinirim.

  Size cok teşekkür ediyorum ve sevgi dolu saygilarimla.

  Muhammed Celik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir