Ana Sayfa / Kanunlar / Kdv İadelerinde Yeni Bir Dönem Başlayacak

Kdv İadelerinde Yeni Bir Dönem Başlayacak

nevzat-erdag-300Maliye Bakanlığı KDV uygulamalarıyla ilgili yeni düzenlemeleri açıkladı.Yeni düzenlemeyle vergi mükelleflerinin vergi iade süreçleri hızlandırılırken, sahte belgeyle vergi iadesi alma işlemlerinin önüne geçmek hedefleniyor.

Gelir idaresi 2013’te 124 milyar lira KDV tahsil edip, bunun 23 milyar lirasının iade etmiş küçük işletmeleri, ihracatçıları zorda bırakan KDV iade sisteminde değişiklik gerekiyordu. Yeni düzenlemelerle ihracatçılar parasını almak için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. Yeni sistemde iadeleri hızlandırmak için tek çatı modeline geçilecek. Reel sektörün finansman sorununu  çözecek bu sistemle ödemeler daha hızlı bir şekilde yapılacak.

Hem mükellefi rahatlatacak hem de Gelir İdaresinin iş yükünü hafifletecek düzenlemeyle KDV iadelerinde de bütünlük sağlanacak. Yeni uygulama ile başvurular kısa sürede sonuçlandırılacak. Özellikle ihracatçılar KDV’leri geç aldığı için ciddi finansman sıkıntısı yaşıyor. Bu durum da firmaların dış pazarda diğer ülke şirketleri ile rekabetini zorlaştırıyor. Yeni sistemle MTV, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi gibi tüm borçların yanı sıra KDV iade talepleri gibi alacaklar da tek hesapta görülebiliyor. KDV iadesi incelemesinde bir firmaya yönelik diğer illerden de bilgi talep edildiği için süreç uzayabiliyor. Her ilde sadece bu işe bakan vergi müfettişi ya da gelir uzmanı olmasına karşın incelemeler kimi zaman 2 yılı bulabiliyor. Küçük illerde bir uzman 25 – 30 dosya, İstanbul gibi büyük şehirlerde ise 70 – 80 işle uğraştığı için iade taleplerini ikinci plana itebiliyor.

Haksız Ödemeyle İlgili Önemli Uygulama

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV uygulamalarını tek ve anlaşılır bir tebliğ haline getirdiklerini yeni uygulamayla, mevzuattaki dağınıklığın giderilmesi, haksız iadelerin önlemlerin giderilmesine yönelik önemli bir uygulamayı hayata geçirmiş olduklarını belirtti.” Maliye Bakanlığının  ana hedefi KDV iadelerini daha doğru, etkin ve hızlı bir şekilde iletmek.

Yeni Yayınlanacak Tebliğle  Gelecek Düzenlemeler Neler?

 • 123 tebliğ bir tebliğ altında toplanıyor.
 • İfadeler güncelleniyor ve konular örneklerle daha açık ve anlaşılır bir hale getiriliyor.
 • Onarım, bakım, istisna maddeleri değişiyor.
 • İstisna uygulamalarında genel husus ve esaslar açık bir şekilde ortaya konuluyor. Tecil telkin kapsamına ilk kez tarımsal üretim yapanlar da girecek.
 • Halen uygulamada olan hızlandırılmış iade süreci yumuşatılıyor. Bu kapsamda bilanço büyüklükleriyle ilgili dört kriterden üçünü sağlamış olması yeterli olacak.
 • Çalıştırılacak işçi sayısı da 300 ‘den 250 ‘e düşürülüyor.
 • Tebliğ çalışmasıyla daha fazla mükellefin yararlanılması isteniyor.
 • Daha önce sadece imalat ve ihracat yapan şirketlerin yararlanabileceği indirimli teminat uygulaması tüm vergi mükelleflerine genişletiliyor.
 • İndirimli teminat uygulaması sistemi kapsamında gerekli koşulları sağlayan mükellefler % 100 teminat yerine % 4 ya da % 8 teminat göstererek alabilecekler. Bu şekilde vergi ve finansman yükünde hafifletilmeye gidilmek isteniyor.

Sahte Belgeye Dayalı Kdv Ödemeleri

 • Bu çalışmayla mükelleflerin mağduriyetine yol açan tüm maddeler düzenleniyor.
 • Mükelleflere delil serbestiliği içinde yaptıkları işlemleri delillerle ispatlamalarına izin veriliyor.
 • Özel esaslar kapsamından çıkış için net kriterler getiriliyor. Buna göre özel esas kapsamında sahte belge raporu 5 yıl, sahte belge tespiti olanlar 4 yıl geçtikten sonra mücaratlarına gerek kalmadan kapsamdan çıkarılacaktır. Bu uygulamayla 150 bin mükellefin özel esaslar kapsamından çıkması bekleniyor.

İnternetten Takip Modeli Geliyor

 • KDV iadelerine ilişkin, mükelleflerin KDV iade taleplerinin daha hızlı ve şeffaf şekilde yerine getirmek üzere Mayıs ayında KDV İade Sistemini internet üzerinden takip edilecek proje tüm Türkiye kapsamında hayata geçiriliyor.
 • Bu sistemle iade dosyası adım adım takip edilebilecek.

Daha Şeffaf Olma Hedefi

Maliye Bakanlığı bu sistemle birlikte bakanlığı tamamen şeffaflaştırıp, elektronik ortamda KDV takip sistemiyle herkesin adımları takip edebilmeyi de amaçlamaktadır. Bu yöntemle mükelleflerin vergi dairelerinin performanslarının da değerlendirilebilecek.

Hakkında nevzaterdag

Check Also

İş Kazasında Manevi Tazminat Hakkı Var mıdır?

Değişen teknoloji, sanayi, bilim sonucu iş kazası veya meslek hastalığına dayanan davalar giderek artmakta. Buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.